"Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: mimo12 » 28 lutego 17, 23:28

mimo12 pisze:
Guayaseal pisze:W filtrze od razu był wkład z bakteriami, co wg Juwela umożliwia zarybianie już po 24 godzinach

Ja bym to wywalił z filtra i podmieniał 50% wody codziennie do momentu aż NO2 będzie 0, żeby przestały się ryby truć.


A ja się powtórzę wyżej.




Co do jakości testu, to kupiłem kiedyś testy firmy Dajana. NO2 to w ogóle nie mierzyło. Nic nie mierzyło. Jeżeli wielu użytkowników testów stwierdza, że jest coś z nimi nie tak, to wniosek jest prosty. Raczej nie można tym testom ufać.

Nie jest możliwe, że od roślin, czy nawozu w podłożu Ci taki azot wywaliło. Dla przykładu, skoro boisz się o te kapsułki, ja w 42l akwarium mam w podłożu ze sto kulek gliniano- torfowych i nie ma problemu... Kolega wcześniej o rozkładzie roślin napisał w LT. Też prowadzę LT, na ziemi i kulkach...

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 4 marca 17, 13:49

Zrobiłem "awaryjne" obniżanie NO3:

  • podmiana wody (redukcja ok. 50mg/l),
  • anionit (redukcja ok. 120-150mg/l),
  • po wstępnej obniżce zacząłem mocno naświetlać (intensywny wzrost roślin, pochłanianie NO3).

Od wczoraj rano test kropelkowy pokazuje niezmiennie pomiędzy 20 a 40mg/l, czyli IMHO prawie ideał. A więc wracam do hipotezy, że winny był prawdopodobnie nawóz, który szybko uwolnił się do wody.

A teraz zabawna rzecz, która ucieszy moich forumowych Adwersarzy: wskazania pasków nie uległy _żadnej_ zmianie. Wciąż niezmiennie podają ~250mg/l. Są tylko dwie różnice między paskami JBL 6-in-1 a paskami papieru toaletowego:

  • są znacznie droższe,
  • papier toaletowy, choć tez jest do d4, to jednak do czegoś się nadaje...

No nie, przesadziłem, jest jeszcze trzecia różnica: błąd wskazania papieru toaletowego to obecnie <40mg/l a pasków 6-in-1: >200mg/l...

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Mattija2 » 4 marca 17, 14:48

Mówiliśmy, że paski są do dupy :D - nie ma co się od razu obrażać, wszak nikt nie chce Ci zaszkodzić.
Dziwna sprawa z tym nawozem, że wybił aż tyle azotu. Będzie wiadomo na przyszłość, o ile to jest przyczyną.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Dhuz » 4 marca 17, 15:15

Taka redukcja NO3 to spory postęp. Trzymam kciuki, by Ci się to akwa ustabilizowało w końcu.

A co do pasków, będziesz mieć przygodę, tyle. Niechęć akwarystów do tych testów skądś się przecież bierze. :D

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 4 marca 17, 15:21

Przygoda przygodą... ale jakbym kupił grzałkę z termostatem, który ma błąd nastawu +/-200C, to byłoby jakby odrobinkę nieco irytujące. A tu jest błąd podobnego rzędu... Kompromitacja producenta i wstyd dla sklepu, który coś takiego sprzedaje.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Peter007 » 4 marca 17, 15:28

Jeśli chcesz to porównać do mierzenia temperatury to paski byłyby odpowiednikiem mierzenia jej łokciem :wink:
W drodze ku Tanganice

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: slawekj » 4 marca 17, 18:44

To teraz jaki poziom PO4 i dlaczego rybki miały się dobrze przy tak wysokich poziomach azotanów ? Znamy odpowiedź.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości