Wapń / magnez

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Wapń / magnez

Postautor: abiba » 31 stycznia 17, 18:44

woda w akwarium :
- mieszanina surowej wody i RO
- GH 12
- KH 4
- pH 6,65
- Mg 12
- Ca 60 (Ca/Mg =5)

Od dawna (zawsze?) mam wysoki stosunek ca/mg niezaleznie ile tej wody RO używam i niezależnie jaką twardość wynikową w akwarium użyję .
Chciałbym ( o ile dażenie uznacie za uzasadnione) stosunek ten obniżyć lecz dodawanie Mg raczej nie wchodzi w rachubę z uwagi na i tak wyska jego zawartość .
Myślałem o obniżeniu Ca ale jakoś nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać (ach ta chemia). Intuicja podpowiada mi aby użyć do tego kwasu który w moim zamyśle wytrąci wapń

Co o tym myślicie ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wapń / magnez

Postautor: Hunter » 2 lutego 17, 18:19

abiba pisze:Od dawna (zawsze?) mam wysoki stosunek ca/mg niezaleznie ile tej wody RO używam i niezależnie jaką twardość wynikową w akwarium użyję .

Trochę bez sensu :) RO winno mieć Ca i Mg możliwie bliskie 0. Jeśli mówisz, że niezależnie od proporcji i tak masz wysokie Ca, to... albo test do bani, albo Twoje RO to już nie RO.

Obawiam się, że nie strącisz Ca za pomocą kwasu.
Teoretycznie istnieje możliwość wytrącenia Ca w butelce za pomocą wodorotlenku wapnia. Powstaje nierozpuszczalny osad, zlewasz miękką wodę, osad wylewasz. Ponoć metoda ta wykorzystywana jest w przemyśle. Osobiście nie testowałem. W praktyce wytrącane jest zarówno Ca jak i Mg, więc trochę... nie po drodze, bo chcesz się pozbyć jedynie Ca. Trochę zachodu i kombinowania. Taniej i łatwiej chyba wymienić membranę w RO lub dołożyć DI. Obniżasz Ca i Mg za pomocą RO, po czym uzupełniasz Mg.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wapń / magnez

Postautor: barttsw » 2 lutego 17, 18:48

Rafał DI tylko ze MB-20 koszt okolo 80-100 zl minus taki ze czesto trzeba wymieniac

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości