woda-mgła po podmianie

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

woda-mgła po podmianie

Postautor: wespazjan » 31 stycznia 17, 11:07

Akwarium młode. Zalane około 2 miesięcy temu, rybki wpuszczane stopniowo od ok 3 tygodni. Testy oraz forumowe podpowiedzi sugerują, że było dojrzałe. Po wpuszczeniu rybek miałam problem z białymi drobinkami w wodzie, który zniknął po zwiększeniu filtracji. Niestety, po podmianie wody powrócił ze zwielokrotnioną siłą.
Podmiany dokonuję raz na tydzień, ok 20%. Po pierwszej, tydzień temu woda mi dosyć mocno zmętniała. Uznałam jednak, że wzburzyłam piach, który służy za podłoże. Po nocy woda była idealnie klarowna, wiec uznałam, ze miałam rację. Wczoraj znów podmieniałam wodę i niestety zmętnienie było dużo większe. Woda - cała biała mgła, prawie nie widać drugiej strony akwarium. Poza tym przy czyszczeniu akwa zauważylam taki brązowy osad na filtrach i grzałce. Jestem praktycznie pewna, że to pierwotniak. Internet pełen jest różnych rozwiązań, często sprzecznych i chciałabym wiedzieć, które polecacie.

1. Dhuz bodajże polecał komuś filtrowanie przez torf. Zadziałało. Niestety u mnie na pewno nie zadziała, bo torf w filtrze mam praktycznie niemal od zalania akwarium. Poza tym mam w wodzie z 4 szyszki olchy.

2. Zaciemnienie? Gdzieniegdzie piszą, że to lek na całe zło, a gdzieniegdzie że pic na wodę - problem na chwilę przestaje być widoczny, ale nie znika. Póki co zgasiłam światło, ale mam obawy. Akwarium stoi w takim kącie, że bez światła jest całkowicie ciemno. Boję się, że rośliny przyhamują wzrost, jeśli nie obumrą całkiem i stabilizacja biologii będzie jeszcze trudniejsza.

3. Czekać? Da się znaleźć też radę, że to standard w młodych akwariach i samo przejdzie. Jeśli tak, to jak długo, zanim ogłoszę panikę?:P

4. Ta straszna, przerażająca chemia?

Ponieważ problem ewidentnie nasila się po podmianie, to kilka słów o niej. Wodę z kranu najpierw przegotowuję, żeby zbić jej twardość (wg. testów - działa). Następnie woda czeka ok 20h. Dodaję 5 ml Planta Gainer Classic a wczoraj też po raz pierwszy odrobinę wywaru z szyszek olchy. Powinnam dodawać jeszcze jakichś uzdatniaczy?

Parametry akwarium w podpisie. Roślinność jest, NO3 ok 10, NO2 brak, filtr Aquael Unifilter 1000 (gąbki i ceramika) i kakskada HBL 701 (gąbka, ceramika i torf). Kubełek w planach, po wypłacie :P. Ceramiki kupiłam wiaderko 1,6kg, z tego póki co prawie 1/3 jest w akwarium. Z tym ze część dołożyłam dopiero tydzien temu, więc nie wiem czy bakterie zdążyly ją zająć.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: woda-mgła po podmianie

Postautor: barttsw » 31 stycznia 17, 11:26

zarzuc gruby koc trzymaj go 3-4 dni roslina sie nic nie stanie
wywar z szyszek na jakiej wodzie go robilas? mam nadzieje ze nie na kranowej
jest jeszcze jeden paten na tio ustrojstwo ale drogi

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: woda-mgła po podmianie

Postautor: mimo12 » 31 stycznia 17, 11:27

Mam taki głupi pomysł, żeby do tej wody, którą dajesz do odstania, nalać odrobinę kranówki, żeby nie stała "martwa" woda, bez żadnych bakterii, które normalnie są w wodzie.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: woda-mgła po podmianie

Postautor: wespazjan » 31 stycznia 17, 11:54

barttsw pisze:zarzuc gruby koc trzymaj go 3-4 dni roslina sie nic nie stanie


a jak z karmieniem w tym czasie?

barttsw pisze: wywar z szyszek na jakiej wodzie go robilas? mam nadzieje ze nie na kranowej

wrzątek z kranówy

mimo12 pisze:Mam taki głupi pomysł, żeby do tej wody, którą dajesz do odstania, nalać odrobinę kranówki, żeby nie stała "martwa" woda, bez żadnych bakterii, które normalnie są w wodzie.


No tak właśnie się zastanawiam, czy to gotowanie nie jest przyczyną, bo jak tak patrzę w internecie to nie jest to raczej powszechna praktyka

edit: a zaciemnienie nie zlikwiduje tylko objawu? jeśli pomoże to nie pojawi się znów po podmianie?
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 17, 11:57 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: woda-mgła po podmianie

Postautor: barttsw » 31 stycznia 17, 11:57

wespazjan pisze:a jak z karmieniem w tym czasie?
nic zapominasz na o akwarium
wespazjan pisze:wrzątek z kranówy
humus sie powino gotowac na RO
wespazjan pisze:No tak właśnie się zastanawiam, czy to gotowanie nie jest przyczyną, bo jak tak patrzę w internecie to nie jest to raczej powszechna praktyka
ja do swoich leje prosto z kranu zadnych odstawian i tego typu zabiegow
oczywiscie tam gdzie stosuje kranowke

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości