PH KH GH - zależności

Awatar użytkownika
Roszek
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 27 stycznia 17, 14:39

PH KH GH - zależności

Postautor: Roszek » 27 stycznia 17, 15:04

Hej

Mam od jakiegoś czasu poważny dylemat i mętlik we łbie związany z tytułowymi parametrami wody. Spotykałem się z różnymi publikacjami, lepiej bądź gorzej przedstawiającymi powstawanie wartości współczynników i zależności między nimi ale nierzadko były one sprzeczne. Więc nie pozostaje mi nic innego jak wypunktować nurtujące mnie pytania i wysłuchać mądrzejszych kolegów z "branży"

1. Czy wysokie KH tylko buforuje/utrzymuje na stałym poziomie PH czy również go podwyższa?

2. Kiedy mamy sytuację wysokiego PH i niskiego GH i odwrotnie?

3. Mówi się że badania wykazują że w wielkich jeziorach Afrykańskich (głownie Malawi, Tanganika, Wiktoria) jest wysoki poziom ph od 7,5 do 8,5 natomiast GH jest na średnim, tzn. do 15 dGH (nie mówię o każdej strefie) dlaczego tak się dzieje? Wapienie i minerały w akwarium (wiem zasadnicza różnica niż tektoniczne jezioro) mimo wszystko robią wodę od średnio twardej do twardej. PH w tym przypadku jest dużo istotniejsze?

4. Teraz coś o paletkach. Ponoć mogą mieć wyższe PH niż 7 (niektóre opisy hodowli mówią max 6,5) natomiast ikra padnie bądź w ogóle sie nie wytrą. Mit?

Jak mi sie coś jeszcze przypomni, to sie odezwe :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: PH KH GH - zależności

Postautor: Hunter » 28 stycznia 17, 09:29

1. Czy wysokie KH tylko buforuje/utrzymuje na stałym poziomie PH czy również go podwyższa?

Jedno i drugie. Buforuje - czyli stabilizuje. Czyli im wyższe KH tym wyższe pH przy innych niezmienionych warunkach.

Roszek pisze:2. Kiedy mamy sytuację wysokiego PH i niskiego GH i odwrotnie?

Co znaczy kiedy? :lol: Co znaczy niskie/wysokie? :shock: Dla mnie wysokie pH to już 7,5, bo oznacza to, że skończyła mi się butla CO2 :P

Roszek pisze:3. Mówi się że badania wykazują że w wielkich jeziorach Afrykańskich (głownie Malawi, Tanganika, Wiktoria) jest wysoki poziom ph od 7,5 do 8,5 natomiast GH jest na średnim, tzn. do 15 dGH (nie mówię o każdej strefie) dlaczego tak się dzieje?

Wynika to ze składu chemicznego wody.

Roszek pisze:Wapienie i minerały w akwarium (wiem zasadnicza różnica niż tektoniczne jezioro) mimo wszystko robią wodę od średnio twardej do twardej. PH w tym przypadku jest dużo istotniejsze?

Nie za bardzo rozumiem do czego zmierzasz. Jeśli planujesz biotop to ustaw parametry pod konkretne ryby. Lejesz RO, mineralizujesz do pożądanego KH i GH, a pH ustawia się samo.
Pamiętaj, że w zasadowych biotopach Afrykańskich, pH ustawiasz tylko za pomocą KH, bo odczyn wody zależy od tego parametru i od ilości dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie. Rzecz jasna akwarium Afrykańskie nie gazujesz, więc zakładasz stały poziom dwutlenku węgla który wynosi 3-5mg/l. Czyli czerwone pola w tabeli: http://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/T ... tabela.gif
Teraz patrzysz na wymagania ryb co do pH i tak dla np pH 8 ustawiasz KH między 11*n a 13*n. Zrozumiałe?

Pytanie kontrolne: Jakie KH ustawić w akwarium aby pH ustabilizowało się na poziomie 7,5?

Roszek pisze:4. Teraz coś o paletkach. Ponoć mogą mieć wyższe PH niż 7 (niektóre opisy hodowli mówią max 6,5) natomiast ikra padnie bądź w ogóle sie nie wytrą. Mit?

Dzisiejsze paletki maja już coraz mniej wspólnego z naturalną paletką :P Teraz to formy hodowlane.
Tutaj nie pomogę, bo brak mi doświadczenia w tym zakresie, niemniej jednak z tego co wiem, to paletki pochodzą z leśnych kwaśnych i miękkich cieków wodnych, zatem woda raczej kwaśna. Całkiem możliwe, że w okresie tarła lubią skoki pH w okolice 7 - zresztą jak większość ryb - wycierają się w porze deszczowej, bo wtedy mają żarła pod dostatkiem. Czyli świeża, miękka woda, dobrze natleniona, o odczynie bardziej obojętnym (czyt. jak deszczówka).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Roszek
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 27 stycznia 17, 14:39

Re: PH KH GH - zależności

Postautor: Roszek » 30 stycznia 17, 11:34

Co znaczy kiedy? :lol: Co znaczy niskie/wysokie? :shock: Dla mnie wysokie pH to już 7,5, bo oznacza to, że skończyła mi się butla CO2 :P


np. ph 8 i GH 10 :)

Nie za bardzo rozumiem do czego zmierzasz. Jeśli planujesz biotop to ustaw parametry pod konkretne ryby. Lejesz RO, mineralizujesz do pożądanego KH i GH, a pH ustawia się samo.
Pamiętaj, że w zasadowych biotopach Afrykańskich, pH ustawiasz tylko za pomocą KH, bo odczyn wody zależy od tego parametru i od ilości dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie. Rzecz jasna akwarium Afrykańskie nie gazujesz, więc zakładasz stały poziom dwutlenku węgla który wynosi 3-5mg/l. Czyli czerwone pola w tabeli: http://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/T ... tabela.gif
Teraz patrzysz na wymagania ryb co do pH i tak dla np pH 8 ustawiasz KH między 11*n a 13*n. Zrozumiałe?


Wszystko rozumiem, może to przez dziwnie sformułowanie pytanie :) chodzi o sprzeczność w literaturze. Jedni podają że dla pyszczaków ph od 7,5 do 8,5 a odczyn wody od średnio twardej do twardej, natomiast w innej że ph tak samo bo to priorytet natomiast GH do średnio twardej.
Pytanie kontrolne: Jakie KH ustawić w akwarium aby pH ustabilizowało się na poziomie 7,5?


między 4*n a 5*n

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: PH KH GH - zależności

Postautor: Hunter » 30 stycznia 17, 12:02

Roszek pisze:chodzi o sprzeczność w literaturze. Jedni podają że dla pyszczaków ph od 7,5 do 8,5 a odczyn wody od średnio twardej do twardej, natomiast w innej że ph tak samo bo to priorytet natomiast GH do średnio twardej.

Wszystko zależy jakie ryby. Pyszczaki to dość ogólne pojęcie, stąd sprzeczności w literaturze. Nie wiemy które pyszczaki autor miał na myśli :)

Roszek pisze:między 4*n a 5*n

:ok:
zrozumiałeś o co biega :) Cieszy mnie to :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości