Problem z testami ph

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Problem z testami ph

Postautor: Anka cyganka » 20 stycznia 17, 12:27

Ponieważ jutro będę robiła podmiane wody z ro zrobiłam testy i ph troche mnie zaskoczyło. Testy mam kropelkowe zoolek i zawsze robilam te z szerszego zakresu 4.5 -9 i wychodzilo mi ph 7-7.5. Dziś stwierdziłam ze zrobię te z węższej skali 6-8 żeby wiedzieć dokładniej jakie jest to ph i wyszło mi 8 :shock: więc zrobiłam jeszcze to z szerszej skali sprawdzić czy wcześniej po prostu nie byłam daltonistką :D i wyszło mi ph 7 więc oczy na pewno mnie nie oszukują bo zielony od niebieskiego potrafię odróżnić. Pomyślałam więc że może testy sie zepsuły i zrobiłam test w obu skalach na demineralce i w obu pokazało mi ph 6 czy ktoś wyjaśni mi ta zagadkę i jakie mam w końcu to ph ? :niewiem:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z testami ph

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 12:33

Anka zoolek z ph to jakas katorga kup lepiej jbla 6-7,6
bo na tym zoolku nigdy nie moglem sie wyznac ile tak naprawde jest ph a od jakiegos czasu uzywam phometru i mam spokoj

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Problem z testami ph

Postautor: abiba » 20 stycznia 17, 12:40

Temat na czasie :)
własnie zainstalowałem pH-metr a chwilę przed tym robiłem testy właśnie zoolekiem . Teraz z ciekawości zmierzyłem tym 4-9.
Wszystko sie ładnie zgadza i od dawna twierdzę że zoolek w tym zakresie jest ok.


Ale :
jakiś rok temu zamieniłem zakrętki od testów (na wykończeniu już były) i wówczas jakieś durnoty mi wychodziły więc czy Ty aby nie masz tych testów zanieczyszconych ?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Problem z testami ph

Postautor: Anka cyganka » 20 stycznia 17, 12:44

Chyba bede musiała tak zrobić ale u siebie nie wiem czy dostane inne jak zoolek. Wydaję mi się że nie mam tylko ja ich używam a tego 6-8 to używam może 2 raz tak więc nie wydaje mi się żeby mogły się zanieczyścić ale jak uda mi się kupić to zmierze innymi i zobaczę jak wyjdzie bo to chyba nie możliwe żeby była aż taka różnica.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z testami ph

Postautor: Hunter » 20 stycznia 17, 14:14

Po testach Zoolek można się wszystkiego spodziewać :P Nie miałem pH w ręku, ale jeśli mają te same kroplomierze co w testach na Ca/Mg to współczuję. Za każdym razem wychodzi inny wynik, bo podaje nierówne krople. Przelewem odczynniki do kroplomierza ze starych testów JBL, bo nie mam nerwów :)

pH-metr to koszt 40zł, wraz z odczynnikami do kalibracji. Raz na zawsze problem z głowy :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z testami ph

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 14:23

Rafał zoolek ma te same kroplomierze we wszystkich testach
a przy phometrze to trzeba pamietac aby nie wylewac plynow kalibrujacych bo co jakis czas trzeba kalibrowac

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Problem z testami ph

Postautor: Anka cyganka » 28 stycznia 17, 15:00

Chciałam wrócić do tematu otóż kupiłam test ph sery (innych nie było ) w tych testach ph w akwarium wskazuje 7.5 a ro 7 czyli w sumie chyba dobrze. Z ciekawostek bo mierzyłam też z zoolka i pokazało tak jak wcześniej to okazuje się że sera w swojej fiolce ma zaniżoną ilość wody bo użyłam strzykawki z zoolka do odmierzenia 5ml ponieważ łatwiej i o 1.3ml mniej w fiolce jest zaznaczony poziom 5ml :shock: sprawdziłam to 3 różnymi strzykawakami (nie wiem czy zrozumiale to napisałam :P ) i zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz bo może tak powinno być ale zapytam po podmianie wody z ro twardość spadła do 12 gh i kh ale ph nic się nie zmieniło czy to po prostu za mała ilość żeby spadło i było to zauważalne ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z testami ph

Postautor: Hunter » 28 stycznia 17, 15:43

Anka cyganka pisze:zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz bo może tak powinno być ale zapytam po podmianie wody z ro twardość spadła do 12 gh i kh ale ph nic się nie zmieniło czy to po prostu za mała ilość żeby spadło i było to zauważalne ?

Pytanie jakie GH i KH było przed podmianą a jakie jest po podmianie? Wtedy postaram się wyjaśnić dlaczego pH nie ruszyło.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Problem z testami ph

Postautor: Anka cyganka » 28 stycznia 17, 15:54

:) przed podmiana bylo 14

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z testami ph

Postautor: Hunter » 28 stycznia 17, 15:57

14 czego? GH, czy KH? Na przyszłość pisz jaśniej :wink:

Wzrost/spadek KH o 2*n przy takich wartościach jak Twoje to spadek/wzrost pH o około 0,1.
Zatem ciężko zaobserwować zmianę na testach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Problem z testami ph

Postautor: Anka cyganka » 28 stycznia 17, 16:46

:) no z kh. Tak myślałam ale lepiej mieć pewność, :D a przy jakich wartości będzie można zauważyć spadek ph ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z testami ph

Postautor: Hunter » 28 stycznia 17, 16:55

Im niższe KH, tym niższe pH.
Nie mam pojęcia jaką masz obsadę i to nie miejsce na podejmowanie OT, w każdym razie większość dostępnych ryb w sklepach wymaga wody miękkiej i kwaśnej, więc zbijaj KH do około 4-5*n.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 18 gości