Białe drobinki w wodzie

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 17 stycznia 17, 22:25

Akwarium:
112l (80x35x40)
dno - wygotowany i przepłukany piasek do piaskownic (4-8 cm), pod nim cieniutka warstwa gliny
trochę bliżej nieokreślonych roślinek, dopiero zaczynają rosnąć
6 kirysków pstrych
jedna Helenka
PH - 7,2
GH - 8
KH - 10
temp. 23 stopnie

Filtr kaskadowy HBL-701 ze skimmerem, w środku gąbki oraz torf włóknisty

Akwarium nowe, tuż po dojrzewaniu. Kilka dni po wpuszczeniu pierwszych rybek pojawił mi się taki dziwny biały osad. W wodzie (zwłaszcza okolice filtra) wirują małe, białe drobinki. Sporo jest ich też na powierzchni. Filtr je wciąga i wypluwa znów do wody. Najpierw myślałam, ze to pierwotniak, ale Dexter mi podpowiada, że wtedy woda zwykle mętnieje. A moja jest klarowna, lekko bursztynowa. Białe są tylko te kropeczki i każda jest taka jakby oddzielna, nie tworzą zawiesiny. Macie pomysły co to i jak się draństwa pozbyć? Rybom póki co wydaje się nie przeszkadzać, ale psuje efekt wizualny. No i boję się, że to się spotęguje.

Filtr wydaje mi się wydajny, kiedy po sadzeniu roslin woda mi zmętniała wyklarował ją idealnie w jakieś 20 minut.

Drobinki widać tylko "od dołu", dlatego takie dziwne zdjęcia. Jak zdejmę pokrywę i patrzę z góry to robią się niewidzialne :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: deXter » 18 stycznia 17, 11:16

Już kombinuj jakąś filtrację wewnętrzna mechaniczna.
Ta kaskada jest zdecydowanie za mała do tego akwarium.

112L najlepiej mały kubełek, ale skoro masz już kaskadę ja bym dokupił mechanika z dużą gąbka.

Jak dla mnie to wygląda jak mechaniczny syf w akwarium.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 18 stycznia 17, 14:05

mam narożny mechaniczny filtr jako asekurację, ale nie chodzi bo drań strasznie hałasuje :P Czytałam o tej wacie perlonowej, jeszcze z tym spróbuję jeśli będzie u mnie w sklepie. no i dorzucam dziś ceramikę, ale to chyba nic nie daje w kwestii mechanicznego czyszczenia.
Dziś dopiero poczytałam o filtrach hamburskich i żałuję, że takiego nie zrobiłam.
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: deXter » 18 stycznia 17, 18:53

Na wlot kaskady daj gąbkę.
Co do wew mechanika hmm to może po prostu go wymień :P

Woda Ci się ledwo rusza w tym akwarium.

Pytanie tylko czy jesteś w stanie stwierdzić, że to syf mechaniczny czy nie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 09:52

wczoraj przyszły moje zamówione roślinki i przy tej okazji zrobiłam kilka rzeczy:

powyrywałam posiadane wcześniej rośliny, co do których nie byłam pewna czy w ogóle są wodne
zasadziłam moczarki, rogatki i 2 rodzaje nadwódki
wymieniłam wkłady w kaskadzie z torfu włóknistego na torf granulowany i ceramikę (to jest taka podwójna kaskada i w każdej części mam inny filtr)
zrobiłam podmianę ok 25% wody


Nie mam pojęcia, która z tych rzeczy, ale coś pomogło :P

Edit:
deXter pisze: Woda Ci się ledwo rusza w tym akwarium.


To jest ten ból z filtrami. Kubełka się boję, bo przy małych dzieciach w domu i braku szafki pod akwarium zalanie chaty mam jak w banku. Na jakiejś stronie akwarystycznej kaskady opisywano jako "świetną alternatywę dla kubełków". Wzięłam taką, dedykowaną do akwariów 100-200l bo uznałam, ze w takim razie 112l podoła. Przepływ podobno 600l/h. Wszystkie strony internetowe twierdzą, że da radę a wszystkie fora, że absolutnie nie :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 10:18

wespazjan pisze:Kubełka się boję, bo przy małych dzieciach w domu i braku szafki pod akwarium zalanie chaty mam jak w banku
to zes wymyslil :P jak sie upierasz przy kaskadzie to tylko fzn-3 aquaela te chinskie zabawki sobie daruj
jako kubly chinole sie sprawdzaja to kaskady to jedna wielka zabawka

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 10:23

ustaliłam sobie plan działania. Przy okazji kolejnej podmiany zmierzę sobie przepustowość mojego filtra. W to, że ma 600l/h nie wierzę. Ale jeśli ma chociaż 450 to już powinna mniej więcej dawać radę. Jeśli jednak okaże się, że robi mniej to pomyślę nad tym kubełkiem. Ale absolutnie nie mam pomysłu, gdzie to potem postawić :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 10:24

wespazjan pisze:ustaliłam sobie plan działania. Przy okazji kolejnej podmiany zmierzę sobie przepustowość mojego filtra. W to, że ma 600l/h nie wierzę. Ale jeśli ma chociaż 450 to już powinna mniej więcej dawać radę. Jeśli jednak okaże się, że robi mniej to pomyślę nad tym kubełkiem. Ale absolutnie nie mam pomysłu, gdzie to potem postawić :P
jak bedzie 300 to bedzie dobrze :D
a masz jakas szafke obok zbiornika?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 10:36

serio chińszczyzna taka słaba? ja jestem ostatnio fanką chińskich marek. Chiński telefon, żarówki, lampy led w domu, odkurzacz roomba, głośniki, cała domowa elektronika. I absolutnie wszystko jest dokładnie takie samo, jak u nas, tylko sporo tańsze. Więc uznałam, że filtr też się nada :P No ale nic, jak trzeba będzie wymienić, to wymienię.
Szaf brak, ale mam już pomysł, gdzie ewentualnie kubełek by się zmieścił. Trochę zepsuje efekt wizualny, ale jak trzeba to trzeba

(Właśnie odkryłam, że producenci filtrów podają ich przepustowość bez żadnych wkładów. A to szuje! )
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 10:44

tylko zeby nie bylo duzej odleglosci bo pompy filtrach maja odkreslona odleglosc podnoszenia wody

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 21 stycznia 17, 23:12

Dobra... Zdecydowanie muszę wymienić filtr, bo przeglądając forum widzę, że ten który ja mam inni ludzie wsadzali do akwariów <60 l. Coś konkretnego do zarybionej ale nie przerybionej 112l polecacie? Bo nie chcę w ślepo kupowac, skoro producentom nie można ufac :p dobry, cichy, w miarę nie rujnujący budżetu?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: barttsw » 21 stycznia 17, 23:18

HW-302

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Białe drobinki w wodzie

Postautor: wespazjan » 25 stycznia 17, 17:05

Nie lubię, jak znajdę w wyszukiwarce jakiś temat, z problemem podobnym do mojego i nie kończy się informacją czy problem naprawiono :P

Może ktoś, kiedyś trafi na ten post z powodu własnych białych drobinek :P
Więc informuję:
wczoraj robiłam podmianę wody. Po niej białych drobinek zrobiło się dużo więcej. Mimo wszystko wydaje mi się, że są to pierwotniaki, nie mechaniczny syf (gdzieś czytałam, że podmiana wody dostarcza im pożywki i jest ich jeszcze więcej. Ale mogę się mylić).
Cokolwiek to jest, sprawiło, że dziś rano miałam "śnieżącą" wodę :P Przeorganizowałam wnętrze mojego filtra kaskadowego zwiększając 3-krotnie ilość ceramiki kosztem gąbek i zostawiłam go jako filtr pomocniczy. Jako główny zamontowałam nowy filtr (przy zakupie kierowałam się tabelą z forum z działu o sprzęcie), z gąbkami i ceramiką. Słowem - zwiększona filtracja biologiczna i napowietrzanie. Minęło ledwo 5 godzin a białych drobinek została może z 1/10 tego co rano.
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości