Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: wespazjan » 10 stycznia 17, 18:59

Hej hej!

Od półtorej tygodnia dojrzewa mi akwarium 112l. Twardość mojej wody w kranie którą je zalałam wynosi <7 GH, PH 7,2. Walczę o zmiękczenie i zakwaszenie wody, bo marzą mi się Neonki Inessa.

Jeśli chodzi o zakwaszenie, to wczoraj załadowałam torf do filtra.

Natomiast w kwestii zmiękczania... metodą prób i błędów zauważyłam, że woda przegotowana a następnie przelana przez filtr w dzbanku (takim plastikowym co się kupuje żeby filtrować sobie wodę do picia) jest nieporównywalnie bardziej miękka niż bezpośrednio z kranu (<4 GH - wybaczcie brak dokładności - testy paskowe). I teraz mam związane z tym dwa dylematy:

1. Czy woda przelana przez taki filtr traci coś poza twardoscią? Nie ogołocę jej z substancji potrzebnych roślinom i rybom do funkcjonowania?
2 . Czy mogę zrobić małą podmianę wody już w trakcie dojrzewania akwarium? Chciałabym osiągnąć docelowe parametry wody jeszcze przed wpuszczeniem rybek. Po pierwsze, żeby im nie zmieniać nagle warunków a po drugie, żeby wiedzieć czy w ogóle takie rybki będę mogła mieć. Neony chcialam wpuścić jako drugie z obsady, więc mam jeszcze około 5 tygodni. Mogę zrobić w tym czasie powiedzmy z dwie podmiany? Jak tak to jakie duże? Czy bardzo mi to opóźni dojrzewanie akwarium?

Zdania o podmianach w trakcie dojrzewania są w internecie baardzo podzielone
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: barttsw » 10 stycznia 17, 19:04

po pierwsze co chcesz oprocz tych neonow?

odnosnie dojrzeawnia ja osobiscie stosuje ze przez 4 tyg nie podmieniam wody

wespazjan pisze:Czy woda przelana przez taki filtr traci coś poza twardoscią? Nie ogołocę jej z substancji potrzebnych roślinom i rybom do funkcjonowania?
jaki to filtr daj linka

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: wespazjan » 10 stycznia 17, 19:19

Planuję mieć przy dnie kilka kirysków pstrych, w toni ławicę Neonów i coś jeszcze pływającego przy tafli wody. Po tygodniach poszukiwań nie mogę trafić na nic, co będzie idealnie pasować ale aktualnie najbardziej skłaniam się ku parce Gurami Karłowatego lub ewentualnie Proporczykowca z Kap Lopez. Jeśli nie uda mi się tej wody zmiękczyć i zakwasić to zrezygnuję z Neonów na rzecz Danio, ale bardzo bym nie chciała.

Filtr taki:
https://www.kulina.pl/dzbanek-filtrujac ... AoI18P8HAQ

"Do takich substancji należą m.in. chlor, zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i niektóre pestycydy.. Filtr wodny BRITA obniża zawartość tych substancji, a na dodatek również zawartość metali ciężkich, takich jak ołów, miedź, aluminium - tym samym poprawia smak i wygląd ciepłych i zimnych napojów, jednocześnie zachowując stałe cząstki magnezu i wapnia.(...) Dodatkowo redukuje twardość przemijającą wody - przyczynę tworzenia się osadów kamienia wodnego - np. w czajnikach elektrycznych."
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: barttsw » 10 stycznia 17, 19:34

nie znam zasady czym to zmieksza wiec wole nic nie mowic
pamietaj ze neony innesa to zimno lubne max 23 st i kwasna woda wiec raczej o roslinach zapomnij idz bardziej w strone biotopowego akwarium

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: Dhuz » 10 stycznia 17, 20:21

Kiryski pstre w 112l przemyśl. Mam obecnie i... nie są to ryby w pełni wyrośnięte, a wszędzie ich pełno. W tym złym znaczeniu, po prostu akwarium wydaje się przyciasnawe - pewnie przez to, że mam aranżację korzenno-roślinną, co zmniejsza im pole manewru. Lepiej wyjdziesz na pojedynczym drewniaku dwubarwnym. Przy pH 6.8-7.0 możesz spokojnie trzymać neony Innesa z drewniakiem i np. parką pielęgniczki żółtej. Górę akwarium wypełnią neony, jeśli nie przesadzisz z oświetleniem.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: wespazjan » 10 stycznia 17, 20:59

A ile ich masz? Bo w sumie one chyba dosyć łatwo się rozmnażają a ja nie mam gdzie wydawać narybku. Ale z drugiej strony już im zrobiłam grotę z kamzoli z masą kryjówek i specjalnie dno piaskiem wyłożyłam, żeby mogły kopać :P a taki jeden duży przydenny czasem rozwali mój mozolnie układany skalniak zamiast się pod nim kryć. może po prostu jakieś mniejsze kiryski wezmę.

A macie pomysł, czy podmiana wody teraz opóźni mi dojrzewanie akwarium?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: barttsw » 10 stycznia 17, 21:09

jaka ty masz filtracje ze myslisz o kiryskach

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Dylemat z podmianą wody w trakcie dojrzewania

Postautor: Dhuz » 10 stycznia 17, 21:26

wespazjan pisze:A ile ich masz? Bo w sumie one chyba dosyć łatwo się rozmnażają a ja nie mam gdzie wydawać narybku. Ale z drugiej strony już im zrobiłam grotę z kamzoli z masą kryjówek i specjalnie dno piaskiem wyłożyłam, żeby mogły kopać :P a taki jeden duży przydenny czasem rozwali mój mozolnie układany skalniak zamiast się pod nim kryć. może po prostu jakieś mniejsze kiryski wezmę.

A macie pomysł, czy podmiana wody teraz opóźni mi dojrzewanie akwarium?

Na chwilę obecną 5szt i muszę dokupić. Jesli chcesz mniejsze kiryski, to bez zbijania mocniej pH wchodzą w grę tylko hastatusy. I nie są to ryby typowo przydenne.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości