Zalecenia a rzeczywistość

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: mimo12 » 27 grudnia 16, 22:19

Ja myślę, że w tamtym sklepie nie do końca tak jest. Niektóre zbiorniki z pielęgniczkami są brązowe od garbników. ;-)

A to mnie delikatnie mówiąc wkurza, jak z innego akwa woda jest dolewana. Może człowieka trafić coś... Na szczęście rzadko widuję ostatnio tę praktykę.

W sporej mierze zależy to od personelu.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: Peter007 » 27 grudnia 16, 22:36

Może i tak, chociaż nie zwracałem na to uwagi, bo wpadłem tylko po ampularie. Ale to też może być chwyt personelu. Może to być zwykła kranowka, w której jest kilka szyszek olchy co daje kupującemu wrażenie, że sklep dba o warunki dla każdego gatunku. A nalewając wodę z beczki do transportu wychodzą z założenia, że w tak krótkim czasie to i w wodzie po ogórkach rybę można przechować. To już są moje wymysły, które nie muszą mieć nic wspólnego z prawdą. Ale o ile ryby popularne mogą w sklepach w kranówce przebywać krótko, bo szybko znajdą nabywcę, tak te z mniejszym popytem mogą tam spędzić nawet kilka miesięcy.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: mimo12 » 27 grudnia 16, 22:44

Co znacznie odbija się na ich zdrowiu. Już pomijając parametry, karłowacieją.

Są ryby, które w sklepie spędziły kilka lat...

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: Peter007 » 27 grudnia 16, 22:52

No i co z taką rybą, która kilka lat siedzi w wodzie z odmiennymi parametrami niż te z jej biotopu? Jak ją hodowac?
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: mimo12 » 28 grudnia 16, 00:26

POWOLI doprowadzić warunki do optymalnych.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: barttsw » 28 grudnia 16, 07:48

Peter007 naprawde jak masz mozliwosc przejedz sie do Czech lu na Słowacje na giełde akwarystyczną to ci oczy z orbit wyskocczą nie ma czegos takiego ze musisz wziasc 10 tak jak u nas albo 50 bo tak sa pakowane ryby tam ci odlawiaja na miejscu i nie ma tych kubków z bojownikami
pozatym ceny wala nasze ceny na leb i szyje oraz podejscie do warunków transportu ( za kazdym razem daja ci styrobox worki oddychające i jak potrzeba to heatpacka)
większosc zoologow przygranicznych zaopatruje sie w Czechach i Słowacji tylko ze potem jest wpuszczana do syfiatej wody np multiki w Słowacji F1 kosztuje 3 euro a u nas potem kosztuje 10 euro mowie o detalu w hurcie ceny sa o polowe nizsze naprawde koledzy jak macie mozliwosci to kupujcie w Niemczech , Czechach, czy Słowacji bo naprawde warto jest dołozyć a miec rybe taka jaka chcecie a nie np rybe z wody gdzie NO3 było ponad 100mg

w Polsce nikt wam sie nie przyzna ze ma ch... warunki a tak naprawde woda jest podmieniana raz na miesiac albo raz na 2 miesiące taka jest okrutna prawda a o parametrach zapomnijcie ze wam podadza bo ich nie mierza jak raz zarzadałem zbadania to kobieta mi odpiewiadziała ze po co i ona nie bedzie ich mierzyć jak sie zapytalem o pochodzenie ryb tez cisza oni nic nie wiedza taka jest prawda liczy sie przywiesc rybe i sprzedac i co bysmy robili tak jest i bedzie

jedynie co to ryby morskie i inne zwierzaki morskie sa w odpowiednich warunkach bo tam o zgony bardzo szybko

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: Peter007 » 28 grudnia 16, 09:27

barttsw to już mi ładnie wyjaśniłeś. Na razie mam liche akwarium towarzyskie ale już wiem, że chce się kierować w stronę Tanganiki lub Malawi a wtedy na pewno skorzystam z Twojej rady. W Polsce w ogóle ciężko dostać ciekawe ryby a jak już gdzieś się pojawią to strach brać, bo nie wiadomo czy ta ryba nie jest już "zajechana". Na giełdzie byłem raz w Łodzi i wiem że jako detalista mogę tam jechać tylko nacieszyć oko.
W drodze ku Tanganice

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: barttsw » 28 grudnia 16, 09:42

nie tylko malawi czy tez tanga ale kazda ryba

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: Zalecenia a rzeczywistość

Postautor: ArturAzja » 28 grudnia 16, 12:05

Ciekawy temat. Swego czasu czytałem coś podobnego na anglojęzycznym forum.
Tam jedna osoba dała ciekawy przykład.
Ludzie myślą że ryba jest podobna do człowieka, stąd mylne rozumowanie o ich możliwościach adaptacyjnych.
Człowiek który urodził się w Holandii może wyemigrować do Chile, ten urodzony na Alasce do Brazylii itd. i nic mu nie będzie. Po maksymalnie roku/dwóch będzie w 100% przyzwyczajony do nowych warunków.

Ryba nie. Nawet gdybyśmy skalara Fxxxxxxxxx(...) wpuścili po nawet 2 miesięcznej aklimatyzacji do kranówy o temperaturze 20*C ryba padnie. Jedyna niewiadoma to w jaki sposób padnie.

Człowiek który był wychowany ,,bez miłości" opiekunów, w dorosłym życiu (często jeszcze mocniej) będzie opiekuńczy wobec swoich dzieci.

Ryba nie. Posłużę się znów przykładem skalarów - były na potęgę odławiane od rodziców (pewnie dlatego że zdarzały się przypadki gdy rodzice zjadali cały miot). ,,Aktualne/ogólnodostępne" skalary w zoologach nie powinny być już określane mianem ,,pielęgnicowatych". Dlaczego? Bo mają totalnie spaczony stosunek do młodych. Nie opiekują się miotem, często je pożerają. Więc jesteśmy zmuszeni je oddzielać od rodziców - czym dokładamy się do spaczenia ich instynktów.

Także BŁAGAM - jak chcecie dyskutować o ewolucji czy innych bredniach - pierwsze co to weźcie pod uwagę że ryba nie równa się człowiek.
No i ciekawostka - ryba szybciej porzuci zachowania ,,instynktowne" aniżeli przyzwyczajenie do parametrów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości