Testy GH i KH - opinie

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Testy GH i KH - opinie

Postautor: AQAddl » 19 grudnia 16, 12:33

Witam! Chciał was zapytać co myślicie o testach kh gh firmy zoolek?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Testy

Postautor: barttsw » 19 grudnia 16, 12:52

moga byc
tak na przyszłość ph gh kh no2 nh3/4 zoolek moze byc
no3 po4 fe JBL

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Testy

Postautor: Hunter » 19 grudnia 16, 13:08

A ja uważam, że pH z Zoolek to jedna wielka udręka. Skala barw nie daje możliwości precyzyjnego porównania.

W JBLu podoba mi się to, że mamy dwie próbki i porównujemy badaną próbkę na podstawie pierwotnej. Nie ma możliwości zafałszowania wyników poprzez np lekkie zabarwienie wody w akwarium korzeniem.

Za to PO4 JBL ma zbyt wąską skalę dla celów akwarystyki roślinnej.

Fe Zoolek to wydane pieniądze na test o kilkutygodniowym terminie ważności. Jednym z preparatów jest higroskopijny proszek, który ulega zawilgoceniu jak sól kuchenna.

NO3 Zoolek ma szeroką skalę i zakłamuje wyniki o jakieś 10-15 mg/l (zapewne nie każdy). Wiem bo kalibrowałem :)

Zresztą te Zoolekowe kroplomierze są beznadziejne... Podają nierówne krople.

Natomiast do mierzenia odczynu z czystym sumieniem mogę polecić pH metry, coś tego typu: http://allegro.pl/show_item.php?item=6780997547 otrzymujemy natychmiastowy i dokładny wynik z dokładnością do 0,1, bez konieczności porównywania kolorów na skalach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Testy GH i KH - opinie

Postautor: Peter007 » 19 grudnia 16, 13:41

Hunter pisze:A ja uważam, że pH z Zoolek to jedna wielka udręka. Skala barw nie daje możliwości precyzyjnego porównania.

To fakt. Trzeba zakładać jaką wartość wskazuje. I w moim odczuciu test, który ma mieć dokładność 0,2 jest mniej precyzyjny i sprawia więcej kłopotów z odczytem niż ten ze skalą co 0,5.
Hunter pisze:Fe Zoolek to wydane pieniądze na test o kilkutygodniowym terminie ważności. Jednym z preparatów jest higroskopijny proszek, który ulega zawilgoceniu jak sól kuchenna.

Proszek jest jeszcze w testach na NO3 i PO4.
Hunter pisze:NO3 Zoolek ma szeroką skalę i zakłamuje wyniki o jakieś 10-15 mg/l (zapewne nie każdy). Wiem bo kalibrowałem :)

To chyba największe nieporozumienie. Ja u siebie założyłem, że mam wartość 25mg/l, bo barwa była bardzo podobna do tej ze skali o wartości 20 ale jednak się różniła ale też było jej bardzo daleko do 50mg/l
W drodze ku Tanganice

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Testy GH i KH - opinie

Postautor: abiba » 19 grudnia 16, 16:27

AQAddl pisze:Witam! Chciał was zapytać co myślicie o testach kh gh firmy zoolek?
Moim zdaniem te testy są bez zarzutu.

Rozszerzając odpowiedź do pytania nie zadanego :

Hunter pisze:A ja uważam, że pH z Zoolek to jedna wielka udręka. Skala barw nie daje możliwości precyzyjnego porównania.
W JBLu podoba mi się to, że mamy dwie próbki i porównujemy badaną próbkę na podstawie pierwotnej. Nie ma możliwości zafałszowania wyników poprzez np lekkie zabarwienie wody w akwarium korzeniem.


Wprawdzie nie miewam problemu z porównaniem barw w testach zooleka ale w JBL fajny jest zakres - idealny dla roślinniaków .
Nie mam czarnych wód więć nie doskwiera mi brak komparatora.

Hunter pisze:Fe Zoolek to wydane pieniądze na test o kilkutygodniowym terminie ważności. Jednym z preparatów jest higroskopijny proszek, który ulega zawilgoceniu jak sól kuchenna.

Możliwe ale nigdy takiego efektu nie zaobserwowałem - może to kwestia przechwywania albo w warunków w jakich testy sie wykonuje (?)

Hunter pisze:NO3 Zoolek ma szeroką skalę i zakłamuje wyniki o jakieś 10-15 mg/l (zapewne nie każdy). Wiem bo kalibrowałem :)

Opinia o tym teście to już klasyka ale z moich doświadczeń róznice potrafiły być jeszcze większe więc i moja opinia o tym jest nawet gorsza.
W dodatku kalibracja po zakupie była jak piszesz a po miesiącu to już masakra...

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Testy GH i KH - opinie

Postautor: skrzatekMK » 21 grudnia 16, 09:08

Odnośnie NO3 JBL to moim zdaniem, mimo iż Zoolek jest w zdecydowanej większości opinii niedokładny, to jest bardziej przystępny do odczytu wartości jeśli chodzi o skalę barwną. W przedziale 5-20 mg/l znacznie łatwiej moim zdaniem odczytać i zidentyfikować kolor, niż jest to w przypadku JBL'a z którym jednak miałem problemy. Ten żółty jest zbyt podobny, i o ile jeszcze jakoś ujdzie odczyt 5mg/l w JBL'u o tyle przedział 10-20mg/l to już loteria i domyślanie się.

Co do PO4 JBL to niby można po 10 minutach rozcieńczyć zabarwioną próbkę wodą RO i porównać zmienioną barwę. Pytanie tylko czy skala jest liniowa? Ostatnio miałem problem aby określić czyt to jeszcze 1,2 czy już 1,8 i rozcieńczyłem w stosunku 1:2. Po wymieszaniu i odlaniu 10ml skala pokazała mi 0,6. Czy wynik jest prawdziwy - nie wiem.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Testy GH i KH - opinie

Postautor: abiba » 21 grudnia 16, 11:10

skrzatekMK pisze: Ten żółty jest zbyt podobny, i o ile jeszcze jakoś ujdzie odczyt 5mg/l w JBL'u o tyle przedział 10-20mg/l to już loteria i domyślanie się.


W porównywaniu nie ma znaczenie nasycenie koloru lecz udział składowej czerwonej. Tak podchodząc (nie tylko w tym teście) do zagadnienia znika problem ustalania wartośći. Być moze to co napisałem jest truizmem dla wielu ale zdarzało mi sie znaleźć w sytuacji gdzie "ktoś" nie bardzo wiedział jak odczytywać testy i właśnie próbował porównywać intensywność - a to bład .

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości