Parametry wody

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Parametry wody

Postautor: abiba » 18 grudnia 16, 10:29

Po pierwsze zakup dobrej lawy. Dobra to taka która nie będzie nam mieszała zbytnio w parametrach. Wprawdzie na Hunterze świat sie nie kończy i dobrą lawę mozesz sobie kupić tu i ówdzie ale po co kombinować jak to co sprzedaje Hunter jest OK (ceny też ma OK) np>: http://allegro.pl/bio-wklad-lawa-wulkan ... 66418.html

Jeśli masz drugi filtr to jeszcze lepiej (łatwiej)
Zasyp ten pomocniczy filtr lawą . Po kilku dniach (powiedzmy tydzień) będziesz miała go aktywnego . W tym czasie nie czyśc filrów nie odmulaj i jak najmniej kombinuj w zbiorniku .
Ceramikę wysyp do woreczka ew po prostu na dno i tak zostaw .
Zasyp głowny filtr lawą (gabki nie ruszaj - nie czyść i najlepiej niech nie opuszcza akwarium) .
Po kiku dniach posprzątaj tą ceramikę i w ostateczności (jak będzie tak potrzeba ) płukanie gabki i akie tam porządki .

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 20 grudnia 16, 08:50

abiba pisze:Po pierwsze zakup dobrej lawy. Dobra to taka która nie będzie nam mieszała zbytnio w parametrach. Wprawdzie na Hunterze świat sie nie kończy i dobrą lawę mozesz sobie kupić tu i ówdzie ale po co kombinować jak to co sprzedaje Hunter jest OK (ceny też ma OK) np>: http://allegro.pl/bio-wklad-lawa-wulkan ... 66418.html

Jeśli masz drugi filtr to jeszcze lepiej (łatwiej)
Zasyp ten pomocniczy filtr lawą . Po kilku dniach (powiedzmy tydzień) będziesz miała go aktywnego . W tym czasie nie czyśc filrów nie odmulaj i jak najmniej kombinuj w zbiorniku .
Ceramikę wysyp do woreczka ew po prostu na dno i tak zostaw .
Zasyp głowny filtr lawą (gabki nie ruszaj - nie czyść i najlepiej niech nie opuszcza akwarium) .
Po kiku dniach posprzątaj tą ceramikę i w ostateczności (jak będzie tak potrzeba ) płukanie gabki i akie tam porządki .



Dziękuję pięknie za szczegółową instrukcję :D

Jeśli nie przekroczę limitu uprzejmości :oops: , to chciałabym jeszcze zapytać jak mogę sobie poradzić z glonami w akwarium (głównie krasnorostami)?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 20 grudnia 16, 08:58

krasnorosty są fajne :) po co sie ich pozbywać ale jak juz musisz to carbo do szczykawki i delikatnie zlać krasne ale krasnorosty to tak zwane brudne glony wiec co to oznacza przerybienie i zasłaba filtracja

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 20 grudnia 16, 14:40

barttsw pisze:krasnorosty to tak zwane brudne glony wiec co to oznacza przerybienie i zasłaba filtracja

Dokładnie.
Częstą przyczyną masowego wysypu krasnorostów jest też długo (3-4 miesiące) nieotwierany i nieczyszczony filtr, choć to najczęściej dotyczy filtrów kubełkowych. U Ciebie całkiem możliwe, że po wymianie ceramiki na lawę problem w jakimś stopniu ustąpi.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 21 grudnia 16, 07:24

Z tego co piszecie wygląda na to, że filtr, który mamy jest naprawdę do niczego... Wcześniej mieliśmy używany filtr od znajomego (czyszczony był co tydzień, bo przestawać działać) i krasnorostów prawie nie było. Delikatnie pokrywały jedynie ozdoby ceramiczne, ale bez problemu usuwaliśmy je przy cotygodniowym czyszczeniu akwarium. Zostawiliśmy sobie tylko jeden na pniu drzewa i przycinaliśmy go w formie kulki :lol: Po ok. miesiącu od zmiany filtra i wystroju akwarium glon zaczął się rozrastać i w widoczny sposób pokrywać kamienie. Czyszczenie ich nie jest łatwe, bo nie ma możliwości ich wyjąć z akwarium. No wy filtr, tak jak pisałam mamy, ok. miesiąca i czyszczony był dwa razy. A ryb mamy mniej niż wcześniej.
Zastanawiam się jeszcze czy na parametry wody może wpływać korzeń drzewa, który mamy (mamy go od znajomego, który zlikwidował akwarium).. Gdy usuwałam z niego glon wyszorowałam go porządnie ostrą szczoteczką i woda z mycia była bardzo brudna - wręcz czarna, a korzeń zrobił się dużo jaśniejszy. Odniosłam wrażenie jakby gnił.

Wspomnieliście o carbo... Dajemy go do akwarium codziennie, po dwa 'psiki' (chyba wiadomo o co mi chodzi :oops: ). Czy to wystarczająco, czy powinniśmy może lać więcej ?
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 16, 08:33 przez Bormon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 21 grudnia 16, 07:55

Bormon pisze:Wspomnieliście o carbo... Dajemy go do akwarium codziennie, po dwa 'psiki' (chyba wiadomo o co mi chodzi :oops: ). Czy to wystarczająco, czy powinniśmy może lać więcej ?

Jakiej firmy? Mają różne stężenia.
Niemniej jednak 2 kliki na 100l akwarium to zdecydowanie za mało dla wyniszczenia krasnorostów.
Spróbuj lać po nich Carbo strzykawką. Tutaj opisywałem jak to robić: viewtopic.php?f=40&t=36233&start=15

Jeśli mówisz, że masowy rozrost powstał tydzień po wymianie filtra na mocniejszy, to ma to sens. Krasnorosty zależy od szczepu powstają w różnych (praktycznie każdych) warunkach. Część z nich pojawia się masowo przy mocnym prądzie wody (częste zjawisko). Jednak sama cyrkulacja to mało, dlatego nie ma co myśleć nad powrotem do słabszego filtra. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 21 grudnia 16, 08:38

Hunter pisze:Jakiej firmy? Mają różne stężenia.
Niemniej jednak 2 kliki na 100l akwarium to zdecydowanie za mało dla wyniszczenia krasnorostów.
Spróbuj lać po nich Carbo strzykawką. Tutaj opisywałem jak to robić: viewtopic.php?f=40&t=36233&start=15


Carbo firmy Planta Gainer. Dzisiaj na pewno spróbuję strzykawką.

Hunter pisze:Jeśli mówisz, że masowy rozrost powstał tydzień po wymianie filtra na mocniejszy, to ma to sens. Krasnorosty zależy od szczepu powstają w różnych (praktycznie każdych) warunkach. Część z nich pojawia się masowo przy mocnym prądzie wody (częste zjawisko). Jednak sama cyrkulacja to mało, dlatego nie ma co myśleć nad powrotem do słabszego filtra. ;)


To by się zgadzało. Filtr rzeczywiście znacznie mocniej wprawia wodę w ruch.


Parametry wody mierzone dzisiaj nie uległy zmianie:
GH 16
KH 8
PH 7,5 - 7,6
NO2 0 - 0,025
NH3 0 - 0,02

Wartości NO2 i NO3 podaję w przedziałach, bo ciężko mi porównać kolor wody do koloru na wzorniku. Wg mnie są bardziej zbliżone do tych większych wartości, z kolei mąż uważa, że kolor z probówki bardziej przypomina wartości 0.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 21 grudnia 16, 09:05

Bormon pisze:Carbo firmy Planta Gainer. Dzisiaj na pewno spróbuję strzykawką.

Więc nie obawiaj się przedawkowania bo to dość... rozwodnione i drogie nawozy :wink:
Możesz spokojnie 10 ml płynu nabrać do strzykawki i zrobić porządek z krasnorostami w sposób opisany w poradniku. Daj znać jakie fekty, bo sam jestem ciekaw czy Carbo z PG podoła wyzwaniu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 21 grudnia 16, 09:07

Bormon pisze:Carbo firmy Planta Gainer. Dzisiaj na pewno spróbuję strzykawką.
wlasnie slabe i drogie carbo proponuje nastepnym razem zakup carbo z blue-line
Bormon pisze:Parametry wody mierzone dzisiaj nie uległy zmianie:
GH 16
KH 8
PH 7,5 - 7,6
NO2 0 - 0,025
NH3 0 - 0,02

te parametry niestety nie pasuja do wiekszosci twoich ryb :(

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 22 grudnia 16, 07:59

Hunter pisze:
Bormon pisze:Carbo firmy Planta Gainer. Dzisiaj na pewno spróbuję strzykawką.

Więc nie obawiaj się przedawkowania bo to dość... rozwodnione i drogie nawozy :wink:
Możesz spokojnie 10 ml płynu nabrać do strzykawki i zrobić porządek z krasnorostami w sposób opisany w poradniku. Daj znać jakie fekty, bo sam jestem ciekaw czy Carbo z PG podoła wyzwaniu.


Dzisiaj będziemy robić podmianę wody i czyścić akwarium, więc od razu spróbujemy z tym Carbo.

barttsw pisze:wlasnie slabe i drogie carbo proponuje nastepnym razem zakup carbo z blue-line


Jeśli tylko uda mi się takie dostać w mojej okolicy to kupię.


barttsw pisze:Parametry wody mierzone dzisiaj nie uległy zmianie:
GH 16
KH 8
PH 7,5 - 7,6
NO2 0 - 0,025
NH3 0 - 0,02
te parametry niestety nie pasuja do wiekszosci twoich ryb :(


Z tego co zaobserwowałam to chyba najlepiej w tej wodzie czują się kiryski. Mamy je od samego początku i tylko jeden zdechł. Dobrze też się czują neonki czarne. Są u Nas jakieś 4-5 miesięcy i są wszystkie. Zdecydowanie najwięcej zdycha molinezji.

Możemy jakoś zmienić te parametry?

A może mogę liczyć na jakieś propozycje zmiany obsady? :oops: Zastanawialiśmy się nad 3 - 4 większymi rybkami + stadko ławicowych.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 22 grudnia 16, 08:15

Bormon pisze:Jeśli tylko uda mi się takie dostać w mojej okolicy to kupię.

allegro
Bormon pisze:Możemy jakoś zmienić te parametry?
tak zakup filtra RO
Bormon pisze:A może mogę liczyć na jakieś propozycje zmiany obsady? Zastanawialiśmy się nad 3 - 4 większymi rybkami + stadko ławicowych.

daj propozycje

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 22 grudnia 16, 08:51

Podejrzewam, że allegro to będzie jedyna opcja na zakup tego carbo.
Jeśli chodzi o filtr RO, to od jakiegoś czasu o nim myślimy. Niestety z zakupem musimy się wstrzymać do zakończenia budowy domu, bo teraz nie mamy miejsca na większe sprzęty do akwarium. Ale w planach jest zakup akwarium min. 200l z porządnym wyposażeniem :D

Czytałam gdzieś, że GH można obniżyć poprzez podmiany przegotowaną wodą... Faktycznie to coś pomoże?

Co do obsady to właśnie nie mam pomysłu... Chciałabym zatrzymać kiryski, bo uwielbiam patrzeć jak wieczorami szaleją w akwarium. mąż z kolei zachwyca się ostatnio gurami. Z ławicowych, tak jak pisałam, dobrze się u nas czują neonki czarne, ale są mało atrakcyjne - przy naszym wystroju są prawie niewidoczne. Namawiam męża do całkowitego zlikwidowania molinezji (chociaż ciężko będzie go przekonać, bo zakochany jest w jednej takiej białej :P )...

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Parametry wody

Postautor: Dhuz » 22 grudnia 16, 09:30

Jak chcesz kiryski i gurami, to akwarium 120x40cm i brochisy z gurami mogą siedzieć, nawet w twardej wodzie. Neony czarne nie tyle 'czują się dobrze', co póki co wytrzymują - z wiekiem organizm osłabnie od niewłaściwych warunków i będziesz się dziwić, czemu nagle niektóre sztuki takie chorowite się zrobiły, skoro 'czuły się dobrze'. :)

GH obniżysz wodą z filtra RO lub demineralką.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 22 grudnia 16, 09:36

akurat filtr ro to nie lodowka czy pralka :P
a co do carbo napisz tu na forum do kolegi Hunter

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Parametry wody

Postautor: slaeer » 22 grudnia 16, 15:27

Bormon pisze:
Wartości NO2 i NO3 podaję w przedziałach, bo ciężko mi porównać kolor wody do koloru na wzorniku. Wg mnie są bardziej zbliżone do tych większych wartości, z kolei mąż uważa, że kolor z probówki bardziej przypomina wartości 0.

Hehe, na wskazania męża nie zwracaj uwagi. Sam zawsze proszę żonę o podpowiedź bo jak wiadomo faceci to daltonisci i przeważnie rozróżniamy dwa kolory, ładny i chu... :P
Woda fajna do pielegnic z Ca. Plus molinezje i mamy fajny baniaczek, no ale te dwieście litrów by się przydało.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości