Parametry wody

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Parametry wody

Postautor: Bormon » 15 grudnia 16, 07:36

Witam!
Akwarium posiadamy od lutego tego roku. Niestety co pewien czas bezobjawowo zdychają jednocześnie 2-3 rybki. Przeszukałam internet w poszukiwaniu informacji co może być przyczyną, ale nadal nie wiem... Jedyne co mi przychodzi na myśl to parametry wody. Dlatego zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych akwarystów o pomoc.

Akwarium: 112 l
Podmiany wody: co tydzień 20 l
Filtr: Aquael Turbo 1000 (gabka +ceramika)
Temp. 26-27

Parametry wody sprawdzane 12 grudnia testami kropelkowymi Zoolka:
GH 18
KH 9
PH 7,5 - 7,8
NO2 0 - 0,025
NH3 0 - 1,0 (0 - 0,02 mg/l)

Obsada (wiem, że fatalna - pracujemy nad zmianą):
- gurami x1
- kiryski x5
- otoski x3
- mieczyki x2
- molinezje x10
- danio x 2
- neonki x 8

Rośliny:
- gałęzatka kulista
- mikrozorium oskrzydlone
- nurzeniec
- rogatek sztywny
- wąkrotka
- amania wysmukła
- żabienica

Podłoże:
- żwirek akwarystyczny
- grys bazaltowy

Ozdoby:
- kokos
- korzeń
- gnejs

Chyba napisałam wszystko co potrzebne... :oops:
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 16, 08:38 przez Bormon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Parametry wody

Postautor: jowtek » 15 grudnia 16, 08:23

No to chyba w parametrach masz odpowiedź.

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 15 grudnia 16, 08:28

Niby tak... Ale co z tym zrobić? :oops:

Dodam jeszcze, że 2 dni temu podmieniliśmy wodę (tym razem nie z kranu a ze źródełka) i dzisiaj zrobiłam testy:

GH 16
KH 9
PH 7,5 - 7,8
NO2 0
NH3 1,0 (0,02 mg/l)

W akwarium od ok. 2 tyg pojawiły się też glony - krasnorosty i zielenice. Widać, że stan roślin się pogarsza.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 16, 08:35 przez Bormon, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 08:30

zbiornik niedojrzaly brak biologi

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 15 grudnia 16, 08:37

Akwarium mamy od ponad pół roku. Pierwsza woda była odstana (bez ryb) i do podmian też dajemy wodę odstaną minimum 2 dni. więc chyba mało możliwe, żeby akwarium było niedojrzałe...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 09:09

ostana 2 dni woda sie nie nadaje
po drugie parametry mowia o tym ze filtracja nie wydala
radze zaczac myslec o filtrze kubelkowym

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Parametry wody

Postautor: Dhuz » 15 grudnia 16, 09:30

Akwarium jest przerybione, ryby srają więcej, niż biologia w zbiorniku przerobi.

Zredukuj obsadę lub dołóż filtr zewnętrzny.

A docelowo tak sobie ułóż obsadę, by pasowała ze sobą wymaganiami (bo wodę masz nieprzyjemnie twardą) i pasowała wielkością i ilością do zbiornika i filtracji.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 15 grudnia 16, 16:04

barttsw pisze:ostana 2 dni woda sie nie nadaje

Ale dlaczego sie nie nadaje? :P

Bormon - koledzy może wyrażają się zbyt fachowo i trudno ich zrozumieć początkującym... Dlatego wyjaśnię. Ryb jest zbyt dużo. Załatwiają się do tej samej wody w której żyją. Stąd śnięcia. Parametr:
Bormon pisze:NH3 1,0 (0,02 mg/l)

Ma wynosić zero i koniec kropka.

Tu temat do poczytania: viewtopic.php?p=289913#289913

Zredukuj obsadę, postaraj się o wydajniejszy filtr.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 16:20

Hunter pisze:Ale dlaczego sie nie nadaje?

Prezes wiesz doskonale po 2 dniach woda odstana bez zadnej cyrkulacji ma juz swoj zapaszek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 15 grudnia 16, 16:53

Czasami stoi i dłużej ;)
Fakt faktem po 2 dniach jest w wodzie zdecydowanie więcej pożądanej i/lub niepożądanej mikrobiologii, niemniej jednak nie ma to wpływu (lub ma znikomy) na ilość związków azotu w wodzie u kolegi. :?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 17:03

niech ci bedzie nie bede sie sprzeczał bo oboje mamy racje

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 17 grudnia 16, 05:30

Hunter pisze:
barttsw pisze:ostana 2 dni woda sie nie nadaje

Ale dlaczego sie nie nadaje? :P

Bormon - koledzy może wyrażają się zbyt fachowo i trudno ich zrozumieć początkującym... Dlatego wyjaśnię. Ryb jest zbyt dużo. Załatwiają się do tej samej wody w której żyją. Stąd śnięcia. Parametr:
Bormon pisze:NH3 1,0 (0,02 mg/l)

Ma wynosić zero i koniec kropka.

Tu temat do poczytania: viewtopic.php?p=289913#289913

Zredukuj obsadę, postaraj się o wydajniejszy filtr.



Dziękuję za wyrozumiałość. Zdaję sobie sprawę, że ryb jest za dużo i do tego mamy ryby o rożnych wymaganiach. Niestety mąż nie może się powstrzymać odwiedzając zoologiczny i jak Mu się coś spodoba, to po prostu kupuje. Ostatnio na szczęście trochę przystopował i mam nadzieję, że w końcu uda się odpowiednio zmienić i unormować obsadę.

Jeśli chodzi o filtr to niedawno go kupiliśmy z polecenia znajomego, który od dawna ma akwarium i znacznie bardziej przerybione niż nasze i u Niego sobie radzi, więc wydawało Nam się, że u Nas tym bardziej powinien się sprawdzić. Na filtr zewnętrzny niestety nie mamy narazie miejsca.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 17 grudnia 16, 09:39

Bormon pisze:Niestety mąż nie może się powstrzymać odwiedzając zoologiczny i jak Mu się coś spodoba, to po prostu kupuje.



Wytłumacz co i jak. Dorosły facet to nie 5 letnie dziecko, więc powinien zrozumieć. Użyj kobiecych argumentów ;)

Bormon pisze:Jeśli chodzi o filtr to niedawno go kupiliśmy z polecenia znajomego, który od dawna ma akwarium i znacznie bardziej przerybione niż nasze i u Niego sobie radzi, więc wydawało Nam się, że u Nas tym bardziej powinien się sprawdzić.

A jednak parametry wody nie kłamią. Jak to mówią - każde akwarium jest inne - i to szczera prawda.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Parametry wody

Postautor: abiba » 17 grudnia 16, 09:47

Filtr nie jest zły ale posiada on stosunkowo małą komorę na wkład biologiczny a do tego ceramika akurat jest niezbyt wydajnym medium.
1. Można dokupić drugą komorę do tego filtra ale to spowoduje zwiększenie jego wyniarów ...
2. niezależnie od pkt1 zainteresowałbym sie zmianą ceramiki na lawę wulkaniczną bo przy tej samej objętości daje większa powierzchnie dla bakterii i tym samym uzyskasz lepszą filtrację biologiczną a to jest krytyczne w Twojej sytuacji

Oczywiście wymianę biologii nie można zrobić ot tak - trzeba sie dobrze zastanowić i zaplanować tą wymianę ale o jak już zostanie podjęta decyzja

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 18 grudnia 16, 07:51

Hunter pisze:
Bormon pisze:Niestety mąż nie może się powstrzymać odwiedzając zoologiczny i jak Mu się coś spodoba, to po prostu kupuje.



Wytłumacz co i jak. Dorosły facet to nie 5 letnie dziecko, więc powinien zrozumieć. Użyj kobiecych argumentów ;)

Bormon pisze:Jeśli chodzi o filtr to niedawno go kupiliśmy z polecenia znajomego, który od dawna ma akwarium i znacznie bardziej przerybione niż nasze i u Niego sobie radzi, więc wydawało Nam się, że u Nas tym bardziej powinien się sprawdzić.

A jednak parametry wody nie kłamią. Jak to mówią - każde akwarium jest inne - i to szczera prawda.


Codziennie tłumaczę mężowi, że zachowuje się bezmyślnie, ale to taki typ, że musi wszystko 'przetrawić' dłuższy czas i dopiero zrobi tak jak ja mówię. Od samego początku jak planowaliśmy akwarium prosiłam, żeby nic nie kupował, bo Mu się spodobało, tylko trzeba poczytać i dobrać odpowiednio obsadę. Tak samo było z ozdobami w akwarium. Początkowo były w nim tandetne ceramiczne zameczki i polne kamienie. Dopiero niedawno przyznał mi rację, że źle to wygląda i zmieniliśmy wszystko. Wczoraj obiecał, że nic już nie będzie kupował i przemyśli moją propozycję zmiany obsady. Dotarło chyba do Niego, że lepiej kilka odpowiednio dobranych rybek, niż taki mix jak mamy.

Wczoraj podłączyliśmy jeszcze jeden mały filtr, który mamy od kogoś znajomego. Mam małą nadzieję, że pomoże.


abiba pisze:Filtr nie jest zły ale posiada on stosunkowo małą komorę na wkład biologiczny a do tego ceramika akurat jest niezbyt wydajnym medium.
1. Można dokupić drugą komorę do tego filtra ale to spowoduje zwiększenie jego wyniarów ...
2. niezależnie od pkt1 zainteresowałbym sie zmianą ceramiki na lawę wulkaniczną bo przy tej samej objętości daje większa powierzchnie dla bakterii i tym samym uzyskasz lepszą filtrację biologiczną a to jest krytyczne w Twojej sytuacji

Oczywiście wymianę biologii nie można zrobić ot tak - trzeba sie dobrze zastanowić i zaplanować tą wymianę ale o jak już zostanie podjęta decyzja


No własnie ta ceramika... Spotkałam się z opinią, że ma negatywny wpływ na twardość wody. A ta u Nas też nie najlepsza... Dołączenie jeszcze jednej komory do filtra jest niemożliwe. Ten filtr jest duży i już w tej chwili dotyka dna akwarium. Natomiast wymiana ceramiki jak najbardziej jest do zrobienia, więc może mogłabym prosić o wskazówki jak zrobić to właściwie... :oops:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości