Parametry wody

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 6 stycznia 17, 17:23

Dhuz pisze:Neony czarne nie tyle 'czują się dobrze', co póki co wytrzymują - z wiekiem organizm osłabnie od niewłaściwych warunków i będziesz się dziwić, czemu nagle niektóre sztuki takie chorowite się zrobiły, skoro 'czuły się dobrze'. :)


Nie twierdzę, że neonkom taka woda nie szkodzi, ale mamy je cały czas w takiej ilości jak na początku. Znacznie też urosły. Co nie znaczy, że będzie tak cały czas.

slaeer pisze:Woda fajna do pielegnic z Ca. Plus molinezje i mamy fajny baniaczek, no ale te dwieście litrów by się przydało.


No właśnie te molinezje... Właśnie ich najwięcej tracimy. Od mojego ostatniego postu zdechło ich 5. Poza tym otosek i mieczyk. A dzisiaj jeszcze ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu i rozpaczy jeden z moich ulubionych kirysków.


Dzisiaj sprawdzałam parametry wody i mam wrażenie, że jeszcze się pogorszyły. Pomimo, że dołożony jest drugi filtr, a zarybienie coraz mniejsze. Zmniejszyliśmy też ilość pokarmu dawanego rybkom.

Z dobrych wiadomości tylko tyle, że dzięki poradom krasnorosty prawie pokonane :) Jeszcze miejscami są, ale podejrzewam, że po prostu mąż niedokładnie polał carbo.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 6 stycznia 17, 17:31

Bormon pisze:No właśnie te molinezje... Właśnie ich najwięcej tracimy. Od mojego ostatniego postu zdechło ich 5.
a kwarantana jest ?
Bormon pisze:Poza tym otosek
ryba zimnolubna max 23
Bormon pisze:Dzisiaj sprawdzałam parametry wody i mam wrażenie, że jeszcze się pogorszyły
czyli?

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 6 stycznia 17, 18:59

barttsw pisze: a kwarantana jest ?


Nie ma. Rybki ewidentnie zdychają od zatrucia. Nie mają, żadnych objawów chorobowych. Pływają i zachowują się jak zawsze i nagle zauważamy, że którejś brakuje.

barttsw pisze:ryba zimnolubna max 23


No to sprawa jasna...

barttsw pisze:czyli?


NO2 - pomiędzy 0,02 a 0,05
NO3 - pomiędzy 0,02 a 0,04

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 6 stycznia 17, 19:27

Bormon pisze:Nie ma. Rybki ewidentnie zdychają od zatrucia. Nie mają, żadnych objawów chorobowych. Pływają i zachowują się jak zawsze i nagle zauważamy, że którejś brakuje.
no to wszystko jasne kazda ryba powina miec kwarantanna minim 2 tyg
Bormon pisze:NO3 - pomiędzy 0,02 a 0,04
skad taki wynik czym mierzone
Bormon pisze:NO2 - pomiędzy 0,02 a 0,05
co tam masz za filtracje? i jaki duzy zbiornik

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 6 stycznia 17, 19:36

barttsw pisze: no to wszystko jasne kazda ryba powina miec kwarantanna minim 2 tyg


Ale mówimy o kwarantannie po zakupie rybek czy w chwili obecnej? Bo jeśli po zakupie to oczywiście była. A w chwili obecnej nie wiem jak miałabym zrobić kwarantanne, bo w zasadzie w każdej chwili któraś z rybek może zdechnąć (bez objawowo).

barttsw pisze: skad taki wynik czym mierzone


Testami kropelkowymi Zoolka.

barttsw pisze:co tam masz za filtracje? i jaki duzy zbiornik


Tak jak pisałam w pierwszym poście filtr zakupiony niedawno Aquael Turbo 100, zbiornik 112l.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 6 stycznia 17, 19:51

Bormon pisze:Ale mówimy o kwarantannie po zakupie rybek czy w chwili obecnej?
po zakupie
Bormon pisze: Bo jeśli po zakupie to oczywiście była
masz zbiornik na kwarantanne czy mylisz z aklimatyzacja?
Bormon pisze: bo w zasadzie w każdej chwili któraś z rybek może zdechnąć (bez objawowo).
kiepskiej jakosci TAK
zle parametry wody i nieodpowiedni zbiornik TAK
Bormon pisze:Testami kropelkowymi Zoolka.
i wszystko jasne
NO3 kup sobie JBLA bo zoolek to tragedia
barttsw pisze:Tak jak pisałam w pierwszym poście filtr zakupiony niedawno Aquael Turbo 100, zbiornik 112l.
za mały zbiornik dla molinezji minim 100cm+ fitracja zerowa wiec niema co sie dziwic

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 6 stycznia 17, 23:04

barttsw pisze:
Bormon pisze:No właśnie te molinezje... Właśnie ich najwięcej tracimy. Od mojego ostatniego postu zdechło ich 5.
a kwarantana jest ?


Bormon pisze: Nie ma. Rybki ewidentnie zdychają od zatrucia. Nie mają, żadnych objawów chorobowych. Pływają i zachowują się jak zawsze i nagle zauważamy, że którejś brakuje.


barttsw pisze:no to wszystko jasne kazda ryba powina miec kwarantanna minim 2 tyg


Muszę się przyczepić do tego wątku dyskusji, gdyż moim zdaniem to bzdura.
Albo panowie mylicie aklimatyzację z kwarantanną, albo oboje nie wiecie o czym piszecie :p

Kwarantanna 2 tygodnie - ma na celu zniwelować ewentualne zagrożenia wynikające z możliwości przyniesienia "choroby" wraz z nowymi rybami - sztandarowy przykład to rybia ospa.
Aklimatyzacja - działania mające na celu przyzwyczaić organizm ryby do nowych warunków.

Zatem nie mówcie, że molinezje padają bo kiedyś tam nie została przeprowadzona kwarantanna.
Proszę dyskutować jasno, sensownie i merytorycznie dla wszystkich użytkowników forum.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 7 stycznia 17, 08:13

Troszkę się nie zrozumieliśmy wzajemnie. Początkowo zrozumiałam, że koledze chodzi o odseparowanie molinezji w chwili obecnej, gdyż ze względu na to, że najwięcej ich zdycha podejrzewa jakąś chorobę. Dlatego później dopytałam co miał na myśli pytając o kwarantannę.

Więc tak jak już wyżej napisałam. Po zakupie wszystkie nowe rybki przebywały jakiś czas w osobnym zbiorniku. Co oczywiście nie ma związku z tym, że w chwili obecnej zdychają.

Powód dla, którego rybki zdychają, był mi od początku znany. Watek założyłam, żeby prosić bardziej doświadczonych akwarystów o wskazówki co zrobić, żeby poprawić parametry wody.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 09:50

Hunter pisze:Muszę się przyczepić do tego wątku dyskusji, gdyż moim zdaniem to bzdura.
Albo panowie mylicie aklimatyzację z kwarantanną, albo oboje nie wiecie o czym piszecie :p

Rafał ja pisze o kwarantannej
Bormon masz przerybiony zbiornik filtracja nie wyrabia ryby odmiennych wymagan

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 7 stycznia 17, 10:02

barttsw pisze:Rafał ja pisze o kwarantannej

No to bez sensu. Nie rozumiem dlaczego ryby bez przeprowadzonej kwarantanny miałby nagle zacząć padać? Jedno z drugim ma niewiele wspólnego w tym przypadku. Przecież ryby nie wykazują oznak choroby.

Zauważyłem jeszcze nieścisłość w parametrach wody:
Bormon pisze:NO2 - pomiędzy 0,02 a 0,05
NO3 - pomiędzy 0,02 a 0,04

Pierwszy parametr jest całkiem możliwy.
Natomiast drugi jest dość wątpliwy, gdyż nie znam testu, który podaje wyniki NO3 z dokładnością do jednej setnej. :wink:
Dobrze byłoby zweryfikować wyniki "na spokojnie".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 12:27

Hunter pisze:NO3 z dokładnością do jednej setnej
ja znam ale nie w słodkiej wodzie

Bormon
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 września 16, 08:38

Re: Parametry wody

Postautor: Bormon » 12 stycznia 17, 16:05

Hunter pisze:Zauważyłem jeszcze nieścisłość w parametrach wody:
Bormon pisze:NO2 - pomiędzy 0,02 a 0,05
NO3 - pomiędzy 0,02 a 0,04

Pierwszy parametr jest całkiem możliwy.
Natomiast drugi jest dość wątpliwy, gdyż nie znam testu, który podaje wyniki NO3 z dokładnością do jednej setnej. :wink:
Dobrze byłoby zweryfikować wyniki "na spokojnie".


Oczywiście drugi parametr się nie zgadza :oops: Dopiero teraz zauważyłam, że źle napisałam - chodziło o NH3.

Dwa dni temu podmieniliśmy wodę i usunęłam zniszczone liście roślin. Mąż postanowił dokładnie wyczyścić filtr i okazało się, że wylot był częściowo zapchany. Przed chwilą zrobiłam testy i jest wreszcie jakaś poprawa:

NO2 -> 0
NH3 -> na wzorniku pomiędzy 0 a 1
wg instrukcji pomiędzy 0 a 0,02 mg/l
PH -> wg jednej skali 7,5
wg drugiej min. 7,8
GH -> 16
KH -> 8

Nadal jednak nie poprawia się stan roślin... Dużo liści zaczyna gnić. W zasadzie co drugi dzień usuwam jakieś liście. Czym to może być spowodowane? Może powinniśmy stosować jeszcze jakiś nawóz oprócz carbo?

I na koniec ciekawostka - wczoraj jedna z molinezji urodziła 2 rybki :shock:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości