Zmętnienie wody

Mj
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 16, 11:03

Zmętnienie wody

Postautor: Mj » 11 września 16, 11:20

Witam, potrzebuję porady w sprawie zmetnienia wody w akwarium-200l, młode paletki, dwa filtry wewnetrzny Aquael200 i zewnetrzny Tetratec1200, brak podłoża, rosliny w kokosach, temperatura 30°. Po miesiacu od zalozenia akwarium wystapilo mleczne zmetnienie wody, po 3 dniach woda zyskala zielonkawy odcien. Zastosowalam zaciemnienie 3 dniowe, wlozona wata perlonowa do obu filtrow oraz bakterie nitryfikujace. Dzisiaj zbielaly rybom pletwy. Kupilam baktosan i cmf nie jestem pewna czy mozna go stosowac razem, proszę pomóżcie bo koncza mi sie pomysly.. Ps. Nie mogę obniżyc temperatury ponieważ plaetki maja dopiero 3 miesiace:(

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Dhuz » 11 września 16, 11:27

Czy akwarium było założone na w pełni działających, zasiedlonych filtrach? Czy świeżo zalane?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zmętnienie wody

Postautor: abiba » 11 września 16, 11:30

Mj pisze:proszę pomóżcie bo koncza mi sie pomysly.
zacznij od zbadania/podania parametrów wody

Mj
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 16, 11:03

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Mj » 11 września 16, 12:46

Ph okolo 6,8, NO3 zero, KH-6d. Filtry świeżo zalane, podalam bakterie do filtrow

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Dhuz » 11 września 16, 12:49

To zmierz sobie testami NH3/4+ i NO2.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zmętnienie wody

Postautor: abiba » 11 września 16, 13:07

Mj pisze:Filtry świeżo zalane, podalam bakterie do filtrow


Jeśli to zbiornik sterylny (tzn bez podłoża ) to masz poważny problem bo jedyna biologia to we filtrach powinna sie znajdować a jej tam nie ma .
Należy sie spodziewać podwyższonego poziomu NH (trujacego) i/lub NO2 (równie trującego)

jakie te bakterie i kiedy ?

Mj
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 16, 11:03

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Mj » 11 września 16, 13:23

No2 rowne 0, bakterie podalam 2 dni temu

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Zmętnienie wody

Postautor: rysiu » 11 września 16, 13:25

Cykl azotowy nawet nie miał szans się rozpocząć, nie mówiąc już o namnożeniu bakterii.
80x35x40

Mj
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 16, 11:03

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Mj » 11 września 16, 13:28

Zbiornik bez ryb stal okolo 3 tygodni, biologia powinna sie wytworzyc w tym czasie, bakterie filterstart JBL

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Dhuz » 11 września 16, 13:55

Koleżanko, postawmy sprawę jasno. Nie podajesz nam danych, trzeba się prosić, byś nam sprecyzowała jak wyglądało prowadzenie akwarium, a oczekujesz odpowiedzi. Tak nie wypada.

Jeśli azotany wynoszą 0, to znaczy, że cykl szwankuje. Albo masz niewiarygodnie dobrą moc przerobową roślin.

Jeśli zmętnienie powstało po wpuszczeniu ryb, to znaczy, ze cykl szwankuje, bo masz zakwit wody, który zwykle występuje na początku dojrzewania zbiornika.

Jeśli rybom bieleją płetwy, to kolejny znak, że cykl najprawdopodobniej szwankuje - zatruły się amoniakiem.

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Zmętnienie wody

Postautor: rysiu » 11 września 16, 15:25

Mj pisze:Zbiornik bez ryb stal okolo 3 tygodni, biologia powinna sie wytworzyc w tym czasie, bakterie filterstart JBL


Wcześniej koleżanko pisałaś, że teraz dodałaś bakterie, stąd mój wniosek, że start akwarium był niewiele wcześniej, teraz doczytałem, że zalane miesiąc temu. Tak jak kolega Dhuz pisze, napisz na spokojnie, po kolei, wszystko ze szczegółami, to może będzie łatwiej, bo tak to zgadywanka niestety.
80x35x40

Mj
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 16, 11:03

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Mj » 11 września 16, 15:48

Drodzy koledzy nie rozumiem skad to negatywne nastawienie, staram sie podawac konkretne i precyzyjne informacje w odpowiedzi na wasze sugestie tak aby zdiagnozowac problem. od poczatku wyglada to tak, ze zalozylam akwarium, przez 3 tygodnie nie bylo w nim ryb, posadzilam 3 rosliny uznalam wiec ze to byl odpowiedni czas na wytworzenie sie biologii, nastepnie wpuscilam paletki i po 2 tygodniach pojawil sie opisywany problem, dodalam bakterie, oraz zastosowalam opisane wczesniej zabiegi.niestety ryby zaczely chorowac, mozecie proszę wesprzec mnie swoją radą, jako że zakładam iż posiadacie dużą wiedzę i doswiadczenie w tym temacie, jeśli nie podałam jeszcze dodatkowych ale istotnych informacji serdecznie proszę o informację, dziękuję.

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Zmętnienie wody

Postautor: rysiu » 11 września 16, 16:15

staram sie podawac konkretne i precyzyjne informacje w odpowiedzi na wasze sugestie tak aby zdiagnozowac problem.


Łatwiej by było, gdybyś te informacje podała przed tymi sugestiami, bo w przeciwnym wypadku wygląda to ja zabawa w ciepło-zimno. Pada sugestia, a Ty dopiero wtedy odpowiadasz podając fakty, lepiej było by na odwrót.

zalozylam akwarium, przez 3 tygodnie nie bylo w nim ryb, posadzilam 3 rosliny uznalam wiec ze to byl odpowiedni czas na wytworzenie sie biologii,


Filtry rozumiem pracowały od początku? Czy dodałaś coś do wody na samym początku, jakiś starter, trochę pokarmu, innymi słowy coś, co zainicjował cykl azotowy? Czy kontrolowałaś poziom NH3 i NO2? Na jakiej podstawie stwierdziłaś, że cykl azotowy się zamknął?
80x35x40

Mj
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 16, 11:03

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Mj » 11 września 16, 16:35

Rozumiem, filtry pracowaly od poczatku, nic nie dodawalam do wody, zadnych uzdatniaczy ani batkerii, mogłbys proszę wytlumaczyc na czym w pracktyce polega cykl azotowy? NO3 i NO2 byly w normie, moze moglbys mi podopwiedziec w jaki sposob zneutralizowac zakwit oraz wyleczyc ryby? Dziekuję!

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zmętnienie wody

Postautor: Dhuz » 11 września 16, 16:56

Mj pisze:Drodzy koledzy nie rozumiem skad to negatywne nastawienie
Staramy się pomóc Twoim rybom, co było utrudnione, bo musieliśmy działać po omacku. To nie negatywne nastawienie, tylko dopytywanie się o szczegóły, które wypadało podać od razu.

Mj pisze:przez 3 tygodnie nie bylo w nim ryb, posadzilam 3 rosliny uznalam wiec ze to byl odpowiedni czas na wytworzenie sie biologii, nastepnie wpuscilam paletki i po 2 tygodniach pojawil sie opisywany problem
Czyli mniej-więcej w momencie, gdy w dojrzewającym akwarium skacze amoniak - 2 tygodnie. Przemyśl to, sprawdź, nie wiem co Ci bardziej odpowiada. Rybom trzeba pomóc, jak i kiedy to już jest w Twoim zakresie działań. "stanie" wody w akwarium nie musi oznaczać dojrzewania - zwłaszcza, jeśli jest ono puste z małą ilością materii organicznej.

Jeśli wykryjesz amoniak, to trzeba przemyśleć przełożenie ryb do zbiornika, w którym go nie ma. Nie ma lekarstwa na amoniak.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości