Czarne wody

Awatar użytkownika
perwersja.
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 10 lipca 16, 10:25
Lokalizacja: California

Re: Czarne wody

Postautor: perwersja. » 21 lipca 16, 18:13

Dhuz pisze:
EyeQueue pisze:Ja pier... Ile Ty masz lat? Moja 9-letnia córka lepiej pisze...
Witamy w świecie, w którym ludzie z dysortografią zajmują się akwarystyką. :P
Proponuję ponowne przeczytanie regulaminu.


@autor Ty to chcesz w tym swoim nowym akwa czy w obecnym?



Nie przesadzajmy, jak już to dysleksja, po drugie, to nie zwalnia z używania autokorekty tudzież czerwonego podkreślenia.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Czarne wody

Postautor: barttsw » 21 lipca 16, 18:37

Nie przesadzajmy, jak już to dysleksja, po drugie, to nie zwalnia z używania autokorekty tudzież czerwonego podkreślenia.
co ty wiesz o chorobie nie masz wiec nie pi...... glupot i nie jest z tym latwo zyc najlepiej kogos zhejtowac to wam wychodzi najlepiej
akwa54, sory za zasmiecanie tematu

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Czarne wody

Postautor: Dhuz » 21 lipca 16, 18:41

perwersja. pisze:Nie przesadzajmy, jak już to dysleksja, po drugie, to nie zwalnia z używania autokorekty tudzież czerwonego podkreślenia.
Pociągnę to przez jeszcze jednego posta, bo ludzie zdają się nie rozumieć, na czym polega choroba: znasz zasady pisowni, ale mimowolnie wpisujesz, co nie trzeba. Guzik Ci z tego przyjdzie, że 'autokorekta podkreśla na czerwono', skoro widzisz słowo i wydaje Ci się, że jest ono poprawnie. Nie każdy tym dotknięty da radę przemóc tą chorobę.

Przypomina mi to znajomego, któremu matka powiedziała "Ta twoja depresja to tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę". Wszyscy znają się lepiej i wiedzą, jak rozwiązać problem.

Szanujmy się nawzajem i nie traktujmy z góry tylko dlatego, że wydaje się nam, że znamy się na wszystkim lepiej pomimo, że nawet tego nie doświadczyliśmy.

Następny post dyskutujący na temat choroby Bartka zostanie odpowiednio nagrodzony i usunięty.

akwa54
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 25 kwietnia 16, 19:46

Re: Czarne wody

Postautor: akwa54 » 21 lipca 16, 19:04

Dhuz pisze:Lepiej. Ale lepiej wyjdziesz zamieniajac pandy na 7 neonów więcej.


A tak mi się te pandy podobają.. Nie oddam ich :D Mogę odstawić 2 pozostałe w akwa otoski, ale pand mi oszczędź :D
Ostatnio zmieniony 21 lipca 16, 20:38 przez akwa54, łącznie zmieniany 2 razy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Czarne wody

Postautor: barttsw » 21 lipca 16, 19:06

Panda nie bedzie wyglac jakos rewelacyjnie
jeszcze mozesz pomyslec Hyphessobrycon amandae zamiast neonow

akwa54
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 25 kwietnia 16, 19:46

Re: Czarne wody

Postautor: akwa54 » 21 lipca 16, 20:39

Dhuz pisze:Lepiej. Ale lepiej wyjdziesz zamieniajac pandy na 7 neonów więcej.


A tak mi się te pandy podobają.. Nie oddam ich :D Mogę odstawić 2 pozostałe w akwa otoski, ale pand mi oszczędź :D

Kolego Dhuz, wypowiedz się proszę :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Czarne wody

Postautor: Dhuz » 21 lipca 16, 20:47

Oj chcesz, to zostaw, ale miej na uwadze, że kiryski to brudasy, nawet tak małe, jak pandowate. Źle im nie będzie, po prostu pilnuj podmian wody, przy BW skarmianie azotanów roślinom może być dosć utrudnione.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarne wody

Postautor: EyeQueue » 21 lipca 16, 21:16

Problem zasadniczy z biotopem "Black Water" polega na tym, że jest to środowisko niemal sterylne. Dlatego trudne do utrzymania w stanie bezpiecznym dla ryb. Nie ma roślin, ale ryby sobie z tego nic nie robią i w najlepsze produkują odchody. Jeśli akwarium wystarczająco długo dojrzewało¹⁾, flora bakteryjna da radę przerobić cały azot na azotany, ale co dalej. W typowym akwarium towarzyskim z jako takim oświetleniem rośliny wyczyszczą azot z wody i jeszcze będą prosić o więcej. Ale tu nie ma roślin...

W przyrodzie jest za to stała (i to nie mała) podmiana wody na świeżą, spływającą z góry rzeki, a nawet w wodzie stojącej, ilość wody w stosunku do ryb jest olbrzymia. W akwarium tego wszystkiego nie ma i dlatego trzeba robić podmiany wody. Im mniej roślin, tym większe i częstsze (podobnie jest w Tanganice lub Malawi). Każdą podmianę trzeba będzie tak samo przygotować, by woda nie różniła się zbytnio od tej, co w akwarium.

Czy da się trzymać w 54L stado neonów i stadko pand w BW? Da się.
Czy sobie z tym poradzisz? Nie sądzę.

Dlatego moja rada:
Neony Innesa to wcale nie są ryby wyłącznie biotopu BW. Równie typowy dla nich jest biotop CW, który jest zbliżony do kranówki. Jeśli dołożyć do tego trochę niewymagających i szybkorosnących roślinek, dadzą radę i pandy i neony. Dodatkową zaletę będzie brak długotrwałej aklimatyzacji ryb, które często od dziesiątek pokoleń nie wąchały nawet BW.
Z czasem, jak nabierzesz doświadczenie to samo akwarium można przerobić stopniowo na mądre BW. By zachować stan posiadania ryb można zachować rośliny, choć niekoniecznie w samym zbiorniku. Dobrym rozwiązaniem będzie np. hydroponika.

Jeszcze jedna uwaga do wystroju, niezależnie od samej wody. Na dno piasek. Powinien być muł zawierający nie więcej niż 30% krzemionki, ale to trudne do wykonania. Podobnie z kolorem - żółty, poprzez pomarańczowy, łososiowy, nawet różowy, do wręcz czerwonego (→ gleby laterytowe). Biały piasek występuje w biotopie BW, ale w Rio Negro, gdzie nie ma "innesów", więc zwykły piasek rzeczny będzie ok i nie ma potrzeby kupowania "piasku akwarystycznego" w cenie złota.

Pozdrawiam

¹⁾Dojrzewanie w BW nie oznacza, że akwarium dojrzałe na kranówie zalewamy nową wodą. W tych warunkach większość flory bakteryjnej wymrze i proces zacznie się od nowa. Trzeba prowadzić dojrzewanie od razu w BW lub powoli przestawiając się na BW. Oczywiście nie wolno zapominać o dokarmianiu bakterii amoniakiem.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości