Mętna woda

zajac
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 25 lutego 15, 21:11

Mętna woda

Postautor: zajac » 18 maja 16, 20:46

Witam. Zwracam się z prośbą o pomoc do forumowiczów. Mój problem dotyczy mętnej wody, która utrzymuje się od ponad 2 tygodni. Początkujący nie jestem ale super obeznany też nie. Na moje oko są to pierwotniaki - bardziej biaława chmura niż zielona. Niżej opisze pokrótce najważniejsze informacje o akwarium i co zrobiłem do tej pory aby pozbyć się problemu.

Wykonałem parę porad na pierwotniaki wyczytanych w internecie takich jak:
- przedawkowanie carbo - nic nie dało
- podmiana 60% wody - chwilowa poprawa, mętność wróciła na 2 dzień
- podniosłem temperaturę do 28-29 *C na kilka dni - nic nie dało
- obniżyłem temperaturę do 23-24*C na kilka dni - nic nie dało
- mocno ograniczyłem micro i macro, nadal podaje potas, carbo i trochę żelaza - nic nie dało.
- ograniczyłem karmienie na maksa - ryby dostawały początkowo jeść 2 razy w tygodniu w małych ilościach, obecnie co 2 dzień również w małych ilościach - nic nie dało
- zwiększyłem znacząco napowietrzanie poprzez uruchomienie deszczowni na maksa i skierowanie wylotu w stronę tafli aby była mocno wzburzana - nic nie dało
- wyjąłem gąbkę z 1 kosza w kuble i wypchałem cały watą - jak do tej pory najlepsze co zrobiłem. Mętność znacząco zmniejszyła się po 24h - widzę tylną ścianę i rośliny 3 planu, lecz okropna chmura nadal jest bardzo widoczna a wymienianie waty na świeżą już bardziej nie pomaga.

Teraz historia i parę szczegółów o zbiorniku.
Zbiornik 240l, został zalany na początku kwietnia, czyli do tej pory minęło półtora miesiąca. Filtr kubeł JBL 1501e. Pierwsze ryby zacząłem wpuszczać po 3-4 tygodniach od startu kiedy NO2 spadło do 0.05-0.1. Roślin jest dużo, wsadzone od początku akwa. Filtr działa 24h i CO2 z butli podawane również 24h. Świecę 10h, 4 świetlówki - 168W. Problem mętnej wody pojawił się już w pierwszych dniach działania akwarium po 3-4 dniach od zalania. Było to dla mnie normalne i nie przejąłem się tym, zważywszy na niedojrzałość zbiornika. Pojawił się także silny atak glonów wszelkiego rodzaju, od zielenic, pyłku na szybach i liściach, po długaśne nitki i krótsze ale gęste nitkowate glony na liściach i kamieniach. Mętność samoczynnie ustąpiła po tygodniu, pomimo wzrastających stężeń NO2. Z glonami walczyłem długo. Utrzymywałem prawidłowy stosunek NO3 do PO4 wynoszący 10:1 oraz lałem dużo carbo - codziennie podwójne lub potrójne dawki. Wszystkie parametry utrzymywałem tygodniowymi podmianami wody i odpowiednim dawkowaniem nawozów. Glony zaczęły ustępować NO2 spadło prawie do 0. Wszystko było w porządku do czasu wpuszczenia pierwszych kilku ryb. Już na 2 dzień po wpuszczeniu kilku sztuk mętna woda wróciła i od tamtej pory utrzymuje się od ponad 2 tygodni. W międzyczasie dopuściłem pozostałe planowane ryby. Robię często testy. Staram się korygować parametry aby były prawidłowe. Obecnie glony przegrywają walkę z roślinami, które ładnie się rozrastają. Pozostała mętna woda, która jest gorsza wizualnie niż glony :(.
W akwarium pływa:
2x akara błękitna
5x skalar
7x kirysek pstry
2x bocja wspaniała
Jest także parę skałek i korzeń mangrowca, wszystko ze sklepu akwarystycznego. Podłoże to piasek + aquabasis + kulki gliniano torfowe.
Parametry obecne to:
temp 26
ph 6.7-6.8, wcześniej przed uruchomieniem mocnego napowietrzania 6.6
NO2 - od prawie miesiąca utrzymuje się na poziomie 0.05 - 0.1 mg/l, nie chce spaść całkowicie do 0
NO3 - wcześniej 15-20 mg/l, obecnie około 5 mg/l po ograniczeniu nawożenia
PO4 - wcześniej 0,8 mg/l, obecnie mniej niż 0.1 mg/l
Fe - wcześniej 0,2 mg/l, obecnie 0.05 mg/l
KH - 8
GH - 12

Obecnie zabrakło mi już pomysłów i sposobów walki ze zmętnieniem dlatego zdecydowałem się na ten temat, może ktoś doradzi po przeczytaniu informacji o moim zbiorniku. Dodam jeszcze, że sposobu z zaciemnianiem na kilka dni nie próbowałem i nie chce próbować, boję się o rośliny i spróbuję tego już na samym końcu jak wszystko inne zawiedzie - zwłaszcza, że mało komu pomogło to na pierwotniaki. Podobnie nie próbowałem sposobu z lampą UV. Nie mam na to pieniędzy ani ochoty aby używać - większość akwariów działa bez tego ustrojstwa i jest dobrze.
Obawia mnie problem utrzymującego się na niezerowym poziomie NO2. Czy jeśli po półtora miesiącu nadal NO2 wynosi 0.05 - 0.1 mg/l to oznacza, że zbiornik jeszcze w pełni nie dojrzał czy mam niewystarczającą biologię? W kuble mam standard czyli od dołu kulki micromec, a reszta to gąbki. Jedyny pomysł jaki mi jeszcze pozostał na walkę z mętnością to usprawnienie biologi i czekanie na samoczynne oczyszczenie wody. A może niepotrzebnie histeryzuję i półtora miesiąca to za krótko na dojrzenie i mam po prostu cierpliwie czekać i nic nie robić ?Dziękuję jeśli ktoś to wszystko przeczytał. Proszę o porady.

robroy
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 22 marca 16, 06:49

Re: Mętna woda

Postautor: robroy » 18 maja 16, 21:38

Stawiałbym na kiepską filtrację.Przy takiej obsadzie(nawiasem mówią dobranej nie najszczęśliwiej) biologia może nie dać rady

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mętna woda

Postautor: Marcinus71 » 18 maja 16, 21:55

Daj do kubla jakaś sensowną biologię a nie gabki bo to no2 dziwnie nie spada do zera.
Teraz z tego co podajesz to masz no3 : po4 okolo 50 : 1 a ponadto przy takich wartosciach po4 i no3 to rosliny gloduja.
Dla bocji to małe akwarium.
Kiryska gotujesz!?

zajac
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 25 lutego 15, 21:11

Re: Mętna woda

Postautor: zajac » 18 maja 16, 22:29

Dzięki za odpowiedzi. Zdaje sobie sprawę że rośliny trochę głodują, jednak proszę zrozumieć że walczę z trapiącym mnie problemem mętnej wody i nawozy odstawiłem świadomie - rośliny schodzą na drugi plan w tym momencie. Mam 2 litry pumeksu w pudełku dorzuconego do filtra w gratisie, zgodnie z poradą wypełnię nim dodatkowy kosz w kuble. W tym momencie miałbym 1 kosz kulki micromec, 1 kosz pumeks i 2 kosze z gąbką. Będzie ok czy skombinować jakąś biologie jeszcze dla 3 kosza i tylko w jednym zostawić gąbkę?

Czy nawożenie mogę normalnie przywrócić i nie obawiać się że nasilą mętnienie wody?

Jaka temperatura jest dobra dla kiryska? W akwarium mam 25*C przeważnie, czasem skoczy do 26 pod wieczór jeśli jest ciepły dzień - efekt nagrzewania od świetlówek. Pomimo, że jest to gatunek zimnolubny, rybka ta ma szeroki zakres tolerancji jeśli chodzi o temperaturę i nie sądzę żebym go gotował.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mętna woda

Postautor: barttsw » 19 maja 16, 05:52

zajac, zasyp cały kubeł lawa od Huntera
po drugie bazbądz sie bocji bo dla nich to kieliszek
co do kirysów tak jak Marcin pisał to stanowczo za ciepło 22-23 bedzie taką optymalna
czym mierzone te NO3
i ile podmieniasz wody?

zajac
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 25 lutego 15, 21:11

Re: Mętna woda

Postautor: zajac » 19 maja 16, 08:56

Dzięki za info. Co to za lawa i skąd to się bierze? Mógłbyś mnie poinstruować bo nie znam Huntera, to jest ktoś czy jakaś firma? Po wpisaniu w google nic nie znajduje.
Wszystko mierzone testami kropelkowymi JBL. Podmieniam co tydzień 30-40%, teraz odkąd jest zmętnienie to 50% ostatnio nawet jednorazowo 60% - wiem że to za dużo ale imałem się różnych sposobów pozbycia pierwotniaków :(.

Po waszych radach wnioskuję że mam niewydajną biologię tak jak podejrzewałem, czy to może być przyczyną pierwotniaków i mętnienia ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mętna woda

Postautor: barttsw » 19 maja 16, 08:59

napisz tu do kolegi Hunter i on ci sprzeda
a zmierz jeszcze nh3/4
a nie braklo ci ostatnio gazu?

zajac
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 25 lutego 15, 21:11

Re: Mętna woda

Postautor: zajac » 19 maja 16, 09:11

Nie posiadam testu na nh3/4. Gazu nie zbrakło, wręcz przeciwnie wydaje mi się że podaję go sporo. Zgodnie z tabelą przy tym ph i kh mam aż nadto CO2, choć nie wiem na ile można na tym polegać.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Mętna woda

Postautor: Dhuz » 19 maja 16, 09:14

zajac pisze:Podłoże to piasek + aquabasis + kulki gliniano torfowe.
zajac pisze:Wszystko było w porządku do czasu wpuszczenia pierwszych kilku ryb. Już na 2 dzień po wpuszczeniu kilku sztuk mętna woda wróciła i od tamtej pory utrzymuje się od ponad 2 tygodni.
zajac pisze:7x kirysek pstry
2x bocja wspaniała
Masz ryby ryjące w podłożu, czemu ta sytuacja Cię dziwi? :P
Ostatnio zmieniony 19 maja 16, 09:14 przez Dhuz, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mętna woda

Postautor: barttsw » 19 maja 16, 09:14

o i mamy odpowiedz :

Dhuz pisze:zajac napisał/a:
7x kirysek pstry
2x bocja wspaniała
Masz ryby ryjące w podłożu, czemu ta sytuacja Cię dziwi?


bocji i tak sie musisz pozbyc bo to nie zbiornik dla nich i dodatkowo bazbadz sie kirysow

zajac
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 25 lutego 15, 21:11

Re: Mętna woda

Postautor: zajac » 19 maja 16, 09:31

Nie chcę się ich pozbywać. To moje ulubione ryby. Wolę zrobić coś abym jednak mógł je zatrzymać. Pozbyć to się mogę całego akwarium i problemu nie będzie ale przecież nie o to chodzi... Kirysy pływają w co 2 akwarium więc nie przesadzajmy od razu z tym pozbywaniem.

Dziwi mnie mętność wody i pierwotniaki. Kirysy i bocje wpuściłem jako ostatnie. Pierwsze były małe skalary i to po nich powstała mętność. Nie pierwszy raz mam kirysy na takim podłożu i nigdy nie było najmniejszych problemów z mętnością, tyle że to było w mniejszym akwarium.

Jestem na etapie kupowania lawy którą polecił barttsw. Wrzucam też do kubła pumeks, który mam w pudełku nieużywany. Jest bardzo podobny do tej lawy - mocno porowata struktura, więc myślę że też będzie dobry. Czy mogę coś jeszcze zrobić Waszym zdaniem czy jedyna rada to pozbycie się kirysów?

pumeks
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mętna woda

Postautor: barttsw » 19 maja 16, 09:36

to nie zaden pumeks ale zwir koralowy nie nadaje sie bo zatwardza wode

pozatym chcesz miec bocje to zagwarantuj im odpiednio duze akwarium a nie ta szklanke 240litrowa

bocja dorasta do 30 cm i potrzebuje masy przestrzeni 200x60x50 to zbiornik dla nich

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Mętna woda

Postautor: Dhuz » 19 maja 16, 09:41

zajac pisze:Wolę zrobić coś abym jednak mógł je zatrzymać.
Które chcesz zatrzymać? Bo bocje mają inne potrzeby niż kiryski. Bocjom 200cm+ trzeba.

Jeśli twierdzisz, że zmętnienie to cały czas pierwotniaki, to znaczy, że coś Ci ciągle w zbiorniku gnije, rozkłada się i produkuje związki azotowe ponad to, co może filtracja rozłożyć. Albo przekarmiasz, bo taka obsada nie powinna brudzić na tyle, że taka filtracja nie wyrabia.

zajac
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 25 lutego 15, 21:11

Re: Mętna woda

Postautor: zajac » 19 maja 16, 09:44

Temat bocji zostawmy w spokoju bo nie o to mi chodzi. Nie dyskutuję w tej kwestii bo masz rację i zgadzam się z tym. Ryby póki co są malutkie, w przyszłości zapewne oddam je.

Pumeks nie zatwardza wody. Jest to specjalny wkład biologiczny robiony na zamówienie jednego z popularnych sklepów akwarystycznych. Przesłałem Ci linka na priv aby nie robić reklamy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mętna woda

Postautor: barttsw » 19 maja 16, 09:48

jak jestes pewny to zrob test taki

wsyp go do wiadra zalej to wodą RO i po 2 dniach sprawdz kh i gh ph wtedy zobaczysz czy faktycznie nie zmienia parametrow
juz nie musisz tego sprawdzac zawiera tlenek wapnia to dla mnie wszystko jasne

AB i manado tez pisza ze nie zmienia parametrow wody a jest calkiem inaczej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości