Wymiana jnowa katoiontu,

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 3 stycznia 16, 09:05

Hej
Do akwarium 600l wsadziłem 1l kationitu regenerowanego kwasem solnym i trochę się przeraziłem. Dzis przeczytałem że podczas zmiękczania wody kationitem powstaje kwas siarkowy jako efekt uboczny wymiany jodowej. Rybom coś nie pasowało jak bym kationit oraz pokruszony kokos (w jeden ponczosze były) pływały słabo, wyjąłem to podmiana 2x po 30% i juz jest ok.
Czy taka ilość na stałe wsadzonego kationitu mogła szkodzić rybyom "
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 3 stycznia 16, 10:32

Ojojoj. Kationitu nie wkłada się do akwarium! W ten sposób zafundowałeś rybom potworny spadek twardości i jeszcze większy spadek pH. Szczęście, że to 600L, bo w mniejszym litrażu najprawdopodobniej spadłoby do wartości ok 3, zatem byś je po prostu "ugotował".
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Patryk1009 » 3 stycznia 16, 12:21

e-netland pisze:Do akwarium 600l wsadziłem 1l kationitu regenerowanego kwasem solnym i trochę się przeraziłem. Dzis przeczytałem że podczas zmiękczania wody kationitem powstaje kwas siarkowy jako efekt uboczny wymiany jodowej.

Co to za złoże? Czy ta żywica jak inne nie powinna pracować pod ciśnieniem?
Nie ma co się domyślać ani spekulować tam gdzie kupiłeś zapytaj o kartę techniczną produktu i będziesz miał jasność.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 4 stycznia 16, 23:24

Karta katologowa totaj i nie ma ni o konieczności pracy pod ciśnieniem:
http://www.vontron.pl/kartykat/C100H.pdf

Greek pisze:potworny spadek twardości
spadek był prawie nie zauważalny może 6 stopni w przeciągu dwóch tygodnii.
Martwi mnie ten kwas siarkowy ? To prawda, wydziela się ?
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 4 stycznia 16, 23:45

Oczywiście - praca pod ciśnieniem wcale nie jest konieczna.

e-netland pisze:Martwi mnie ten kwas siarkowy ? To prawda, wydziela się ?

Przede wszystkim, nawet gdyby tak było, to co takiego strasznego by się stało? Osobiście dostarczam go do akwarium przy każdej podmiance.

Teraz, gdy mam nadzieję nieco się uspokoiłeś, zastanówmy się skąd może się ten kwas wziąć :) To co odda żywica zależne jest tylko i wyłącznie od tego co do niej wlejesz. Ona zatrzyma w sobie tylko jony sodowe, wapniowe i magnezowe. Jeżeli dostarczysz tam siarczany to wylezą one również z drugiej strony razem z jonem wodorowym, który oddaje żywica. Czyli kationy H+ i aniony SO4 2-. Jak weźmiemy dwa kationy wodoru i jeden anion siarczanowy to... brzmi znajomo? H2SO4. Tyle, że nie możesz sobie wyobrażać, że w wodzie pływa Ci kwas - on dysocjuje właśnie na wymienione wcześniej jony. Nie ma się czym przejmować, bo takie jony w normalnej wodzie występują i nikt nie panikuje, że ma w wodzie kwas siarkowy ;)
Problemik jest inny - i to on jest przyczyną problemów Twoich rybek. W przypadku wymiany jonowej przeprowadzanej przez żywicę na wodorowęglanach, wydziela się duża ilość dwutlenku węgla - to właśnie on jest przyczyną tego, że woda po przefiltrowaniu przez kationit ma pH<3. Twoim dużym szczęściem jest to, że litraż baniaka jest duży. W mniejszym akwarium po prostu "wyzerowałbyś" sobie wodę i uśmiercił tym samym rybki. Żywicy absolutnie nie wolno wkładać do akwarium.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Patryk1009 » 5 stycznia 16, 20:20

Hmm...
Tak jak podejrzewałem ta żywica purolite c100h powinna pracować pod ciśnieniem to oznacza ,że należy jej zapewnić prace w korpusie, to jest rzecz podstawowa ;-)
Chociażby z najprostszej przyczyny małej gradacji tej żywicy w każdym innym przypadku woda będzie ją tylko obmywała. A nie przeciskała się przez ziarenka. Zauważ również ,że producent z góry ustalił optymalne przepływy przez złoże (OZ/h) w jaki inny sposób można to osiągnąć jeśli nie pracą pod ciśnieniem ;-) Kolego e-netland oczywiście nie musisz słuchać moich podpowiedzi ale twój pomysł na montaż tego złoża jest całkowicie błędny.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 5 stycznia 16, 21:14

Patryk1009 pisze:Tak jak podejrzewałem ta żywica purolite c100h powinna pracować pod ciśnieniem to oznacza ,że należy jej zapewnić prace w korpusie, to jest rzecz podstawowa ;-)

Chłopie, przestań bredzić, proszę.
Oczywiście pełna zgoda, że jedyny sensowny sposób (co nie znaczy, że jedyny umożliwiający skuteczne zmiękczenie wody przy pomocy żywicy) to filtracja wraz z przepływem wody przez złoże - tyle, że nie w żadnym korpusie, chyba że montujesz go sobie do pompy poza akwarium. Tylko w takim układzie po co marnować pompę tam, gdzie jej nie potrzeba?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 6 stycznia 16, 17:39

Reasumując, złoże było koło 3 tygodni w akwa więc pewnie trzeba je zregenerować kwasem solnym. Później kationitu nie wkładać do akwarium ale mogę nadal używać np. w armacie torfowej (wcześniej tak miałem torf a na końcu gąbka i kationit). W tej sposób kationit odbarwiał mi wodę miała tylko kolor słomkowy bez niego woda była herbaciana.
A może odpuścić sobie go, nie chce zaszkodzić paletom ?
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 6 stycznia 16, 22:27

e-netland pisze:A może odpuścić sobie go, nie chce zaszkodzić paletom ?

Nie ma w tym nic szkodliwego ;)

e-netland pisze:Później kationitu nie wkładać do akwarium ale mogę nadal używać np. w armacie torfowej (wcześniej tak miałem torf a na końcu gąbka i kationit). W tej sposób kationit odbarwiał mi wodę miała tylko kolor słomkowy bez niego woda była herbaciana.

Tak dokładnie - kationit stosuj w kolumnie/armacie - jak zwał tak zwał.
Szczerze powiedziawszy zaskoczyłeś mnie tą informacją o odbarwieniu herbatki przez kationit. Niemniej - jaki sens używać najpierw torfu, a potem kationitu? Torf jest po to, żeby dodać do wody garbników i dzięki temu stworzyć bufor taninowy, zakwaszający wodę. Po cóż ją "zatorfiać" jak po chwili się ją "odtorfowuje"? ;)
Poza tym filtracja twardej kranówki przez torf jest nieefektywna - sens by miało właśnie wstępne filtrowanie przez kationit, a potem torf - wtedy cała operacja jest najbardziej efektywna.
Kolejna sprawa - nie ręczę, że garbniki z torfu nie wpływają negatywnie na pojemność wymienną kationitu. Szczerze mówiąc nie zdziwiłoby mnie to, gdyby tak było - skoro kationit odbarwia taką wodę.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 6 stycznia 16, 22:29

e-netland pisze:Reasumując, złoże było koło 3 tygodni w akwa więc pewnie trzeba je zregenerować kwasem solnym.

Tak - jak w karcie, 50-160g czystego kwasu na 1l złoża.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 6 stycznia 16, 23:18

Obrazek

Tak wygląga regeneracja katioitu. Nie spodziewałem się tego "odtorfowania" wody.
Nie wyobrażam sobie jak przerobić armatę żeby kationit pierwszy torf drugi. Torf służył do spowolnienia przepływu żeby woda zbyt szybko nie przepływała.
Teraz usunąłem torf sam kationit został i gąbka. % litrów ody przepływa jakieś 15 minut, beczkę wody bedę "produkował" około godziny.
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 7 stycznia 16, 08:30

A cóż to za szlam?

e-netland pisze:Nie wyobrażam sobie jak przerobić armatę żeby kationit pierwszy torf drugi. Torf służył do spowolnienia przepływu żeby woda zbyt szybko nie przepływała.

Nie sądzisz, że to nieco bez sensu? Chcąc spowolnić przepływ na całej długości, potrzeba czynnika hamującego nie na początku, ale na końcu - to tylko pozornie spowalnia wodę, bo przez złoże kationitu woda przepływa z taką samą szybkością jak bez użycia torfu, tylko po prostu jest jej mniej.
Nie wiem z czego masz zrobioną kolumnę, więc ciężko coś poradzić.

e-netland pisze:% litrów ody przepływa jakieś 15 minut, beczkę wody bedę "produkował" około godziny.

Nie wiem ile to jest % litrów, ale coś czuję, że taki przepływ jest zbyt szybki i zbadałbym sobie wodę na wyjściu.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 7 stycznia 16, 13:34

% to jest dokładnie tyle co 5 tylko z shiftem.
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 7 stycznia 16, 14:21

A to widzisz, muszę się jeszcze sporo nauczyć :P

Z moich testów co do przepuszczania wody przez kolumnę (szerokość butelki 1,5L) z taką szybkością wynika, że to wartość na graniczna - balansowanie pomiędzy pełnym zmiękczeniem, a jeszcze nie do końca "zrobioną" wodą.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Patryk1009 » 7 stycznia 16, 20:58

Szybkość przepływu przez złoże najlepiej regulować zaworem umieszczonym na wylocie już po złożu.W ten sposób złoże będzie pracowało pod ciśnieniem co pozwoli na maksymalne jego wykorzystanie i prawidłowe funkcjonowanie.
Ja do tego typu żywic wykorzystuje korpusy 2" i osprzęt od osmozy cały system umieszczony jest poza zbiornikiem a w środku tylko niewielka pompa typu HJ 411 lub hydor pico o mocy ok. 400l/h i wystarcza .Prosto funkcjonalnie i estetycznie po co bawić się w jakieś butelki?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości