Wymiana jnowa katoiontu,

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 7 stycznia 16, 22:09

Patryk1009 pisze:.Prosto funkcjonalnie i estetycznie po co bawić się w jakieś butelki?

Np. po to, żeby nie musieć kupować całego tego majdanu? Żeby zajmowało to mniej miejsca? Żeby nie korzystać z prądu, tam gdzie go nie potrzeba?
Patryk1009 pisze:Szybkość przepływu przez złoże najlepiej regulować zaworem umieszczonym na wylocie już po złożu.W ten sposób złoże będzie pracowało pod ciśnieniem co pozwoli na maksymalne jego wykorzystanie i prawidłowe funkcjonowanie.

Pierwsze zdanie ok, zresztą sam o tym wyżej pisałem, tylko wytłumacz mi jak zmniejszenie przepływu na samym dole ma zwiększyć ciśnienie działające na ziarna żywicy będące wyżej, skoro w tym przypadku jest to siła o zwrocie pionowo w dół? Co najwyżej może zwiększyć ciśnienie na pojedynczym ziarnie, które sobie umieścisz centralnie na zwężeniu :D
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 29 stycznia 16, 10:55

Ok żeby zwiększyć produktywność mojego kationitu postanowiłem wsadzić go do narurowca 10" podpiąć wodę z kranu i lać od razu do akwa. Czy zastosowanie Organicznika przepływu wody 420 (taki jak w filtrze RO) za narurowcem zwiększy ciśnienie w filtrze co spowoduje większą sprawność kationitu ?
Dodatkowo na ile L wody wystarczy 250ml (tyle mieści się do korpusu 10") zanim trzeba będzie regenerować kwasem solnym ?
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 29 stycznia 16, 11:04

e-netland pisze:Czy zastosowanie Organicznika przepływu wody 420 (taki jak w filtrze RO) za narurowcem zwiększy ciśnienie w filtrze co spowoduje większą sprawność kationitu ?

Oczywiście, że nie zwiększy, bo ciśnienie to wielkość zależna od siły działającej na daną powierzchnię i tej powierzchni. Taki korpus to zbędny wydatek.
e-netland pisze:Dodatkowo na ile L wody wystarczy 250ml (tyle mieści się do korpusu 10") zanim trzeba będzie regenerować kwasem solnym ?

Nie wiadomo. W kk masz napisane wszystko dokładnie, więc na podstawie danych, które masz możesz to obliczyć ;)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 29 stycznia 16, 12:45

Oczywiście, że nie zwiększy, bo ciśnienie to wielkość zależna od siły działającej na daną powierzchnię

Ale właśnie chce kran odkręcić na maxa a regulować przepływ tym ogranicznikiem. Korpus mam już a mi chodzi żeby nie stawiać beczki 30l to za mało na akwa 1006 litrów. Odpływ prosto do kanalizy z filtracji też bedę robił bo na razie jest tylko odpływ górą (przelewowy).
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 29 stycznia 16, 13:06

Moim zdaniem nie ma co kombinować - istotnym parametrem jest szybkość przepływu przez złoże, a nie to jak mocno odkręcisz kran. Dlatego jakieś zwężenie na końcu musi być, aby woda nie przelatywała zbyt szybko. Niemniej ciśnieniem nie ma co się tu przejmować.
Musisz się liczyć z tym że specjalnie szybko nie uzyskasz powiedzmy tych 200L do podmianki. Trochę trzeba będzie poczekać.
I jeszcze jedno - jeżeli korpus to tylko 250ml to może być problem, żeby cały obsłużył jedną podmiankę bez regeneracji - jeżeli kranówka ma standardowe kilkanaście niemców (chyba, że lejesz np. 50:50).
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 29 stycznia 16, 17:45

Greek pisze:uzyskasz powiedzmy tych 200L do podmianki


Nie chce rozrabiać 50:50 tylko mam nadzieje że kationit nie zmiekczy mi do 0 z powodu szybkiego przepływu tylko z 18 do jakiś 4-6 stopni. Kurcze skoro te 250ml to wsadze 1000ml tylko zamiast w takiej specjalnym miejscu to w rajstopie.
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: Greek » 29 stycznia 16, 17:47

Tak, jeżeli przepływ będzie za szybki to woda będzie wylatywać częściowo zmiękczona, a żywica starczy na dłużej. Tylko, że nie będzie na pewno reguły, więc za każdym razem będziesz musiał sprawdzać co wylatuje - to nieco męczące.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
e-netland
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 16 lutego 09, 17:47
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wymiana jnowa katoiontu,

Postautor: e-netland » 31 stycznia 16, 12:50

Dzięki miszczu, dam znać w następnym tygodniu jak będę przebudowywał filtrację cóż z tego projektu wyszło. Drugi tydzień ferii będę działał.
Akwa 600l netto
Symphysodon discus Red Melon -5
Symphysodon discus Leopard Snake Skin -3 (podrostki)
Symphysodon discus blue diamond -1 (maluch)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości