Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Awatar użytkownika
luki174
Ryba
Ryba
Posty: 395
Rejestracja: 11 lutego 15, 11:24
Lokalizacja: Jasło

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: luki174 » 18 lipca 15, 22:37

Miałem podobny problem po starcie.
U mnie taka 'pleśń' pojawiła się na korzeniu.
Doradzono mi, żeby ją zostawić i było to trafnym wyborem.
Po jakimś tygodniu, max 2 zniknęła sama i już się nie pojawiła.
Oczywiście możesz przy podmianie wody ją pousuwać, nie zaszkodzi :D
Chyba, że jest to coś innego, to już niech inni się wypowiedzą ;)
Korzeń i wszystko oczywiście wyparzyłaś przed włożeniem do wody?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Alina_33 » 19 lipca 15, 09:04

Korzenie kupiłam długo przed startem akwa, były gotowane w słonej wodzie (jakieś 2 miesiące temu), więc wydezynfekowane są. Po prostu czekały na nowe akwarium we wiaderku, nie tonęły po gotowaniu, ale po moczeniu we wiaderku zaczęły tonąć. Byłam pewna, że są to już prawidłowo spreparowane korzenie, więc po wyjęciu z wiadra wyczyściłam je szczoteczką i dałam do akwa. Wyglądały pięknie przez parę godzin, a potem zaczęły obrastać tym czymś. Posiedziałam trochę w necie i wyszło na to, że skoro ja mam w większości korzenie Red Moor Wood, to one mają tą pleśń/wydzielinę. Tylko zdania są podzielone, czy to czyścić, czy nie, ale ja chyba pozwolę pracować naturze. Bałam, się, że to szkodliwe jest dla ryb, ale ponoć nie, więc jak nie, to poobserwuję to zjawisko.

I znowu zapytam, bo to jest dla mnie ważniejsze niż te korzenie:

Tabletka dla ryb którą wrzuciłam jako pożywkę dla bakterii, nie rozpuściła się w wodzie, tylko rozwarstwiła i oblazła pleśnią, co mam z nią zrobić? Zostawić i nie panikować, czy ją wywalić?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 19 lipca 15, 09:11

Tabletka rozkłada się. Wszystko przebiega prawidłowo. Poczekaj te 2-3 tygodnie i wpuść swojego bojownika do nowego akwarium. Jednego bojownika - i nic więcej póki co.

Przed wpuszczeniem ryby zbierz pozostałości tabletki wężem do odmulania.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Alina_33 » 19 lipca 15, 18:07

Dzięki. Kłania się to, że nigdy wcześniej nie startowałam akwarium. Jak się ma wodę z działającego akwa, to jest o wiele łatwiej. Ja przenosiłam kiedyś ryby z akwa 60L do 112L i po trzech dniach dałam tam ryby, nic nie zdechło, wszystko działało jak trzeba.


Akwarium oświetlam 7 godz. dziennie, planuję co tydzień zwiększać świecenie o godzinę, aż dojdę do 12 godzin.


Jak już będę mogła przenieść bojka do nowego akwa, to dam tam też Helenkę. Trochę bez sensu trzymać w jednym akwarium tylko jednego ślimaka... aż tak mocno nie zaszkodzi biologii nowego akwa.

Firnen
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 28 lutego 16, 17:13
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Firnen » 28 lutego 16, 17:45

Ej, a takie akwarium 160l z wodą ze studni a nie wodociągową to ile +- będzie dojrzewać? :grin:
Firnen

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Dhuz » 28 lutego 16, 17:47

Tak samo, plus minus - sprawdzisz czy dojrzało przy pomocy testów :P . W bonusie ze studni możesz sobie zawlec rozmaite drobnoustroje, niegroźne dla człowieka, a szkodliwe dla ryb.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: wespazjan » 14 stycznia 17, 11:20

Niby tak czytam w kółko o tym cyklu azotowym, robię testy itp. a i tak nie wiem co się u mnie dzieje :P (czy coś w ogóle się dzieje)

No więc tak: Równo 3 tygodnie temu zalałam (moje pierwsze) akwarium wodą. Filtr chodził od razu a kilka dni później posadziłam rośliny (zestaw roślin z allegro - nie polecam takiej formy zakupu :P). Dodałam odrobinę karmy. Kilka dni później kupiłam w sklepie jakiś środek na rozruch akwarium (Opakowanie wywaliłam już. Powiedziałam sprzedawcy, że chcę bakterie nitryfikacyjne na rozruch akwarium, miał dwa specyfiki do wyboru i kazałam mu dać ten lepszy). Po wlaniu specyfiku woda zrobiła się mleczna a po nocy filtrowania klarowna, lekko herbaciana (zakładam że to akurat zasługa torfu w filtrze). Dwa dni później robię pierwszy test i no3 czyste. Robię tydzień później i no3 nadal czyste. Tak więc przedwczoraj (czyli po 19 dniach od zalania i ok 16 dniach po podaniu specyfiku wpuszczam dwie rybki żeby może zainicjować ten cykl dojrzewania (wiem, że ta szkoła ma tylu przeciwników co zwolenników). No i robię dziś test na no3 - nadal nic. A rybki wesoło sobie żerują i wyglądają na zadowolone (jak na taką małą ilość). I teraz nie wiem... czy cykl jeszcze się w ogóle nie zaczął czy może jakimś cudem akwarium już go przeszło między dolaniem tej substancji na rozruch a pierwszymi testami? Czy jeśli przez powiedzmy tydzień jeszcze testy nadal nie pokażą NO3 to mogę wpuścić bezpiecznie kolejnych kilka rybek? Jak nie to ile czekać? Co jeśli to wcale się nie ruszy?

Akwarium:
112l (80x35x40)
dno - wygotowany i przepłukany piasek do piaskownic (4-8 cm), pod nim cieniutka warstwa gliny
skalniak z węgla kamiennego, wypłukanego i wyparzonego (podobno nie zmienia parametrów wody)
trochę bliżej nieokreślonych roślinek (dlatego nie polecam zestawów na allegro :/)
2 kiryski pstre (wiem że musi być więcej. Jak tylko będę wiedzieć, że to bezpieczne to im dodam kolegów)
jedna Helenka
PH - 7,2
GH - 8
KH - 10
temp. 23 stopnie

Filtr kaskadowy HBL-701 ze skimmerem, w środku gąbki i przez pierwszych kilka dni węgiel aktywny wymieniony w dniu podania bakterii na torf włóknisty. Na razie brak podmian wody.

Jeśli trzeba poczekać jeszcze miesiąc - poczekam. Proszę tylko o rady, jak długo testy muszą pokazywać 0 żebym mogła uznać, że to już po końcu, a nie przed początkiem?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: barttsw » 14 stycznia 17, 11:41

NO3 0 czy no2 0 bo jezeli no3 0 to jest problem

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 14 stycznia 17, 11:50

wespazjan, przeczytaj jeszcze raz pierwszy post ze zrozumieniem. O tym czy cykl wystartował czy też nie przekonasz się sprawdzając NH4 i NO2. Natomiast NO3 to produkt "końcowy", który jest wchłaniany przez rośliny.

Myślę, że spokojnie możesz wpuszczać powoli docelową obsadę (część a nie całą). Po tych kilku tygodniach mikroflora zapewne już się rozwinęła.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: wespazjan » 14 stycznia 17, 11:51

Wg testu paskowego i NO2 i NO3 = 0

Wg testu kropelkowego Zooleku NO2 coś między 0,1 a 0,2.
Na NO3 nie mam innego testu.

Edit: Bo NO4 nie mam jak zbadać :P i też mi się teoretycznie wydaje, że jest już w miarę ok, ale jakoś tak dziwnie za szybko
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 14 stycznia 17, 12:05

wespazjan pisze:Edit: Bo NO4 nie mam jak zbadać :P i też mi się teoretycznie wydaje, że jest już w miarę ok, ale jakoś tak dziwnie za szybko

NO4 faktycznie ciężko zbadać :lol:

Wpuszczaj 1/3 docelowej obsady. Reszta po 2 tyg.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Dhuz » 14 stycznia 17, 12:35

Kwarantanna by się przydała przed wpuszczaniem tej 'reszty' :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: wespazjan » 17 stycznia 17, 20:01

jeśli po wpuszczeniu kolejnych 4 kirysków (łącznie jest ich 6) pojawiło mi się trochę pierwotniaków, to znaczy, że akwarium jednak nie było dojrzałe?:P

przynajmniej myślę, że to pierwotniaki na podstawie podpowiedzi Wujka Google (woda klarowna, zmętnień brak ale takie białe drobinki kłębią się wokół filtra i unoszą na powierzchni)
Pierwotniaki to dość szerokie pojęcie. Oprócz zmętnienia (biała woda), to mikroskopijna mgiełka - pływający pył - to też są pierwotniaki występujące w akwariach. Często hoduje się je w słoiku do skarmiania narybku :P

Wcale nie oznacza to, że akwarium nie było dojrzałe. Oznaczać to może lekko zachwianą równowagę biologiczną (nic dziwnego - więcej ryb to więcej odchodów). Nie ma w tym nic niepokojącego.
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: deXter » 17 stycznia 17, 20:04

Nie wiem czemu, ale pierwotniaki kojarzą mi się z białą wodą.
Więc u Ciebie bym obstawiał zyjątka jakieś:P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: wespazjan » 17 stycznia 17, 21:21

to w takim razie wujek google mnie zawiódł :(
spróbuję zrobić zdjęcia i w osobnym temacie pomęczyć was o pomoc :D bo moim planem na razie jest poczekać aż samo przejdzie i nie jestem pewna czy to dobry pomysł :P
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości