Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 17 stycznia 17, 22:49

wespazjan pisze:jeśli po wpuszczeniu kolejnych 4 kirysków (łącznie jest ich 6) pojawiło mi się trochę pierwotniaków, to znaczy, że akwarium jednak nie było dojrzałe?:P

przynajmniej myślę, że to pierwotniaki na podstawie podpowiedzi Wujka Google (woda klarowna, zmętnień brak ale takie białe drobinki kłębią się wokół filtra i unoszą na powierzchni)

Pierwotniaki to dość szerokie pojęcie. Oprócz zmętnienia (biała woda), to mikroskopijna mgiełka - pływający pył - to też są pierwotniaki występujące w akwariach. Często hoduje się je w słoiku do skarmiania narybku :P

Wcale nie oznacza to, że akwarium nie było dojrzałe. Oznaczać to może lekko zachwianą równowagę biologiczną (nic dziwnego - więcej ryb to więcej odchodów). Nie ma w tym nic niepokojącego.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

luk_sky
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 17 października 17, 13:16

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: luk_sky » 17 października 17, 15:11

Witam,
Mam problem w swoim akwarium 54 l (60x30x30) zalanym około 5 tygodni temu.

Zrobiłem tak:

1. Substrat aktywny pod żwir, plaża z piasku, korzenie, kamienie, rośliny i zalanie wodą uzdatnioną Tetra Aqua Safe (wszystko dedykowane do akwarium). Filtr Aquael Turbo 500, grzałka + oświetlenie LED. Dodałem jeszcze bakterii na start, ale nie dawałem żadnej pożywki w postaci pokarmu. Akwarium stało tak 2 tygodnie i w tym czasie nie miałem żadnych testów parametrów wody.

2. Po dwóch tygodniach kupiłem testy wody i 4 kiryski panda na start. NO2 i NO3 wskazywały poziomy 0 mg/l to wpuściłem rybki. Po kilku dniach parametry wody były cały czas dobre, więc dokupiłem i wpuściłem dodatkowe 3 kiryski i 5 otosków (w między czasie zrobiłem podmianę wody około 20%).

3. Poziomy NO2 i NO3 były niewykrywalne, więc po kolejnym tygodniu kupiłem i wpuściłem docelową obsadę – 10 neonków Innesa i 4 razbory espei + kilka krewetek red cherry. Zaraz po wpuszczeniu pełnej obsady nie zauważyłem zwiększenia azotynów i azotanów mimo, że trochę przekarmiałem rybki na początku.

4. Kilka dni później podczas pracy w akwarium naruszyłem trochę substrat, który wydostał się spod żwiru i zrobił błotny sajgon w akwarium. Opanowałem sytuację dużą podmianą wody około 50% połączoną z przepłukaniem filtra i po kilku godzinach woda była przejrzysta. Później zrobiłem test na NO2 i poziom wynosił aż 3 mg/l. Byłem przekonany, że to efekt dostania się części substratu do wody, który jest przecież nawozem dla roślin. W kolejnych dniach robiłem duże podmiany i dorzucałem bakterii do wody, żeby zbić NO2, ale cały czas NO2 wzrasta i utrzymuje się na poziomie 1,5-2,5 mg/l, przy czym NO3 jest cały czas niewykrywalne.

Taka sytuacja trwa od tygodnia, więc zacząłem się zastanawiać, czy incydent z substratem był faktycznie powodem podniesienia NO2. A może prawdziwy powód to późne dojrzewanie akwarium lub uszczuplenie ilości bakterii po dużej podmianie usuwającej błotną wodę. Przez pierwsze 2 tygodnie nie miałem testów, więc na dobrą sprawę nie zarejestrowałem żadnego skoku NO2 w moim akwarium do tego momentu.

Póki co nie ma żadnych ofiar w akwarium i rybki wydają się zachowywać normalnie, ale ograniczyłem bardzo ich karmienie i codziennie podmieniam cześć wody (20-30% jak zalecają w instrukcjach testów na azotyny), żeby zbić trochę poziom NO2 i dodaje bakterii po podmianie. Poziom NO3 jest cały czas bardzo niski 0-10 mg/l. Nie mam możliwości wyjęcia rybek i przetrzymania ich gdzie indziej przez ten trudny okres. Zastanawiam się czy lepiej codziennie podmieniać wodę zbijając trochę NO2 i tym samym utrudniając życie bakteriom, czy zostawić akwarium w spokoju póki rybki nie wykazują dziwnego zachowania od podtrucia NO2 ?

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: AkwaMichał » 17 października 17, 16:27

Podejrzewam, że cykl mógł w ogóle nie ruszyć i stał cały czas na etapie NH3 / NH4 > NO2.

Najlepiej by było gdybyś oddał ryby np. do znajomego, a potem je odebrał.

Jeśli nie masz takiej możliwości to rób podmiany 5 maks 10L / codziennie, bo duże podmiany zachwieją biologię. Dodawaj bakterie, może być codziennie po trochę. Jaki to produkt dokładnie?
Do akwarium daj łyżkę soli niejodowanej (zmniejszy wchłanialność związków azotu u zwierząt).

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 17 października 17, 16:33

Podmieniaj codziennie wodę, ale odstaw bakterie - wraz z tym specyfikiem dodajesz do wody NO2.
Akwarium dojrzeje przy podmianach wody jeśli nie będziesz czyścił filtra i grzebał w podłożu. Trzeba czasu i podmian :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

luk_sky
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 17 października 17, 13:16

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: luk_sky » 17 października 17, 17:24

Dziękuję wam za szybką odpowiedź.

Dodawałem Tetra Safe Start, a ostatnio przy codziennych podmianach 10 l wody jedną nakrętkę Seachem Stability. Dodawanie tego może wpływać na dłuższe utrzymywanie się NO2 jeżeli to ciągle faza dojrzewania ?

Dzisiaj NO2 jest na poziomie około 1,6 mg/l, a NO3 niewykrywalne w teście kropelkowym Tropicala, ale na paskowym teście "6 w 1" pokazuje obecność około 10 mg/l.

Sól trzeba rozpuścić w wodzie do podmiany czy wsypać odrobinę do akwarium ? Nie ponosi to ze sobą żadnego ryzyka ? Wodę do każdej podmiany uzdatniam Tetra Aqua Safe czy dobrze robie? Uzywana woda i tak zawsze jest odstana przez 24h.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 17 października 17, 18:57

No i po co tyle tej chemii? Potem się dziwić, że równowaga biologiczna jest zachwiana :) Stosując tyle specyfików nigdy nie masz pewności, że coś z czymś nie reaguje. Odstaw wszelką chemię, mało kto ich używa na co dzień. Ryby, rośliny i bakterie doskonale rozwijają się w zwykłej wodzie kranowej, bez żadnych dodatków i uzdatniaczy. Nalej dzień wcześniej wody do wiadra, niech się ogrzeje do temperatury pokojowej, niech ewentualny chlor uleci i na następny dzień chlup do akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

luk_sky
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 17 października 17, 13:16

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: luk_sky » 17 października 17, 20:21

Hunter pisze:No i po co tyle tej chemii? Potem się dziwić, że równowaga biologiczna jest zachwiana :) Stosując tyle specyfików nigdy nie masz pewności, że coś z czymś nie reaguje. Odstaw wszelką chemię, mało kto ich używa na co dzień. Ryby, rośliny i bakterie doskonale rozwijają się w zwykłej wodzie kranowej, bez żadnych dodatków i uzdatniaczy. Nalej dzień wcześniej wody do wiadra, niech się ogrzeje do temperatury pokojowej, niech ewentualny chlor uleci i na następny dzień chlup do akwarium.


Tak zrobię :)

Wystarczy 10 l codziennie, czyli 20-25% czy raczej podmieniać więcej, żeby jak najbardziej zbijać to NO2 ?

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Islan » 6 listopada 17, 07:59

Witam, jestem nowy i troche malo poczytalem wczesniej nim zalozylen akwarium ale chce sie poprawic.

Mam 112l z korzen i kamienim z wczesniejszych akwariuw szfagra, filtr tez ale gabka wyplukana pod woda.

Ruszylem jakies 3 tyg temu i chyba wszystko zrobilem zle.
1. Zrobilem podloze z ziemi i piasku na drugi dzien zalalem to 50/50 ro+ kranowka
2. Woda postala okolo tygodnia
3. Dolozylem troche sesiflory watrobowca i mchu i kilka krewetek
4. 2 dni temu 50 neonow i 5 otos
5. Dodalem tez 10ml awuaflory by roslinki lepiej zakorzenily

Czy to nie za szybko? Fakt na razie nic mi nie padlo no chyba ze krewetki bo mi zniklo kilka mlodych.

Jak uchronic ryby przed azotanami w mojej sytuacji?

P.s.
Nie mam testów
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: osama » 6 listopada 17, 09:57

Częste podmiany wody, bardzo skąpe karmienie, szybko rosnące rośliny, pożyczenie dojrzałych wkładów filtracyjnych - tyle możesz zrobić.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pawel30
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 grudnia 17, 17:21

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: pawel30 » 12 grudnia 17, 21:06

Czytając całość stwierdzam że mimo daty wstawienia bardzo długo pomoże ten temat ludzia i ja go za późno przeczytałem ale wiem czemu mi padały co jakiś czas pojedyncze sztuki i wnioskuje z swojej obserwacji ze czym większe(starsze ryby) tym więcej są w stanie wytrzymać nawet wpuszczone tego samego dnia co akwarium zaczęło funkcjonować ale nie polecam takich testów moje obserwacje były z niewiedzy i widziane też np u znajomego co też pewnie mało wiedział o akwarystyce

Brevo
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 11 lutego 18, 20:14

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Brevo » 4 marca 18, 09:38

Jeśli zbiornik został założony 2 dni temu i woda jest mocno mleczna na gorze zrobił się „kożuch jakby kurzu” to wszystko jest w porządku? Wszelskie korzenie, podłoże itd plukalem. Czy lepiej ograniczyć światło, słyszałem ze swiatlo w świeżych baniakach sprzyja rozwojowi pierwotniaków.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 4 marca 18, 10:12

Nie wiem gdzie o tym słyszałeś, ale warto zweryfikować wiedzę osoby, z którą rozmawiałeś. Światło niewiele ma wspólnego z cyklem rozwojowym pierwotniaków.
Mleczna woda w świeżo założonym akwarium nie powinna dziwić, przeczytaj pierwszy post, tam jest wszystko wytłumaczone. Dojrzewanie akwarium trwa tygodniami. Kożuch na tafli wody to tak zwany film bakteryjny. Zwiększ ruch tafli wody, ewentualnie załóż skimmer, bądź zbieraj kożuch mechanicznie kładąc na taflę wody papierowe ręczniki, łatwo zbierzesz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: yamaworld » 26 listopada 18, 13:38

Mam pytanie wątpliwość. Wczoraj dodałem bakterie seachem stability do zbiornika postawionego przedwczoraj, przed dodaniem sprawdziłem parametry wszystkie wspolczynniki były w porządku NH3, NO2 itd. Teraz zastanawiam się czy dorzucić artemie jako pożywka dla bakterii. Dorzuce lub nie, jeszcze się zastanowię. Moje pytanie brzmi kiedy powinienem zrobić drugi test żeby wiedzieć ze proces się zaczął? Czy już dzisiaj żeby sprawdzić czy wspolczynniki się podbiły? Bo przecież za tydzień jak zrobie i zalozmy będą wynosic 0 to nie będę wiedział czy proces się jeszcze nie zaczal czy bakterie po prostu już wszystko przejadły. Co radzicie dorzucać ¼ kostki mrożonki jako pozywke bakterii? Kiedy sprawdzić znow współczynniki?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Hunter » 26 listopada 18, 15:28

Nieistotne czy dodajesz bakterie czy też nie. Postępuj wg wytycznych w poradniku, czyli startuj baniak z pożywką (mrożonką). Proces dojrzewania powinien trwać 2-4 tygodnie.
Uważałbym na Stability Seachema, bo w sieci ostatnimi czasy było dużo przypadków mętnienia wody trudnego do ogarnięcia. Wypuścili kiepską partię towaru.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Cykl azotowy w akwarium - w pigułce

Postautor: Mattija2 » 26 listopada 18, 19:16

Możesz dorzucić. Sprawdź sobie NO2 za 3 dni, może 7, potem 10. Ma wzrastać od 0 do maksa, powiedzmy nawet 2-3 ppm aż znów do 0. Wtedy cykl uważamy za zamknięty. Cykl ogółem trwa ok 3-5 tyg.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości