Przedawkowanie nawozu

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 22 stycznia 11, 11:29

Witam,kupilem nawoz Dennerle v30 Complete,wg opisu dozuje sie go co 2 tyg przy wymianie wody,na poczatku dalem polowe dawki (3 dni przed podmianka),nastepnie przy podmianie wody dalem "druga" pelna dawke,przed tym zabiegiem woda byla w malych ilosciach podmieniana,po tym wszystkim mialem wysyp brozowa-czarnego nalotu na lisciach,zwirku,a z jasnego tla zrobilo sie ciemne,po tym wysypie ciemnego glona postanowilem podmieniac wode co tydzien 50-60%,pomalu ciemny nalot ustepuje, zbiornik 200l roslinny-ogolny 7xkosiarka,8x bystrzyk,4x pstrążenica,3xbocja siatkowa,4xskalar,3xmieczyk,red cherry xx,(generalnie na granicy przerybienia),3 miesiac,dokladnych parametrow nie znam wiem ze woda pare tyg temu byla bardzo twarda,ph kh zmierze jutro po podmiance,kiedy moge zaczac znowu dozowac ten nawoz ze wzgledu na rosliny ? (od 4 tyg woda jest podmieniana w wiekszych ilosciach)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: polak.krk » 22 stycznia 11, 12:32

Co to za nawoz? Mikro czy makro? Stawiam ze makro. Jesli masz przerybienie i karmisz dosc czesto, to lepiej podawac 1/3 dawki makro i 1/2 dawki mikro, lub cos w tym stylu.

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 22 stycznia 11, 13:33

Jest to nawoz ogolny,dokladnie nie wiem czy makro,wiec zmniejsze dawke do polowy ?

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: polak.krk » 22 stycznia 11, 14:55

Jak nie wiesz to lepiej lej 1/3 i stopniowo zwiekszaj co tydzien, lej tylko przy podmianach. Trzymaj sie stalego przepisu/proporcji.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: marrkus85 » 22 stycznia 11, 22:31

Jak coś jest do wszystkiego to jest do du... ;-) Nie lałbym nawozu którego, składu nie znam.
Baniak masz założony na ziemi ogrodowej? To mikro powinieneś mieć w porządku. Masz sporą odsadę, więc azotu i fosforu nie powinno brakować. Woda jest twarda to znaczy że, Mg i Ca są. Może brakować potasu i CO2. W twardej wodzie rośliny słabiej pobierają mikro i makro.

unitral
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 17 września 10, 18:51
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: unitral » 22 stycznia 11, 23:03

Jak zacząłem podawać nawóz ze wszystkim to miałem piękny wysyp glonów.
Dopiero zaprzestanie nawożenia i podawanie CO2, wraz ze zmniejszeniem ilości oświetlenia wyeliminowało glony, teraz dozuję 1/4 dawki nawozu 1 na 2 tyg kilka dni po podmianie 30% wody, oświetlam 9 godzin i nie dozuję CO2, póki co glonów nie ma. No poza nielicznymi małymi zielonymi plamkami na szybach i w słabo oświetlonych miejscach.
Aha, mam też non-stop lampę UV zewnętrzną.

Roślinki pięknie mi rosną a stężenie NO2 i NO3 lekko powyżej książkowej granicy ataku glonów....
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 23 stycznia 11, 11:58

zapomnialem dodac ze dozuje domowa bimbrownie

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: marrkus85 » 23 stycznia 11, 12:50

Bimbrownia na 200L to możne być za mało. Zmierz pH oraz KH i na podstawie wyników testu oblicz stężenie CO2. Przy dobrym oświetleniu masz glony bo pewnie rośliny stoją albo wegetują. Jestem takiego zdania że, glony częściej pojawiają się z niedoboru jakiegoś pierwiastka, niż z jego nadmiaru. Chociaż jedno z drugim jest powiązane. Jeżeli czegoś brakuje roślinom do wzrostu, wtedy inne pierwiastki nie są przez nie pobierane i kumulują się w wodzie, służąc glonom za pożywkę.
W twoim baniaku w ciemno stawiam na braki K i CO2.

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 23 stycznia 11, 13:00

Rosliny rosna w miare dobrze,przyznam ze CO2 jest slabe bo rosliny malo babelkuja ale w tyg zwieksze do dwoch butelek,pozniej zmierze ph i kh po podmiance wody bo mam ostatni pasek na zmierzenie, czyli musze zakupic test na pierwiastki ?

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: marrkus85 » 23 stycznia 11, 13:54

Paski nie są zbyt dokładne, pokazują jedynie przybliżone wartości. Dlatego Przynajmniej na pH i KH przydałyby się kropelkowe.
Skoro i tak już robisz duże podmiany to może warto by było poczytać o metodzie nawożenia EI. Z powodzeniem stosuję ją w akwa 70L i jedyne testy jakie teraz mam to pH, KH i GH. Jednak tak na czuja Ciężko będzie ustalić odpowiednie dawki soli, ale da się to zrobić.
Podstawą stosowania tej metody jest stabilny poziom CO2 (chyba 15-35ppm) najlepiej podawany z butli.

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 23 stycznia 11, 20:20

Co do EI to na razie za wysokie progi dla mnie,nigdy nie mialem z tym do czynienia
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 11, 11:16 przez ..::Robin::.., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: marrkus85 » 24 stycznia 11, 22:19

Też tak kiedyś myślałem. W rzeczywistości jest to chyba najprostsza metoda, jak już ustali się dawki nawozów ;-) Podstawa to: stałe CO2, dobre światło, duże podmiany i nie lanie mikro oraz makro jednego dnia. Nawet jak się przesadzi z nawozami to po podmiance 50% akwa wraca do normy.

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 9 lutego 11, 18:49

marrkus85 pisze: po podmiance 50% akwa wraca do normy

Woda wraca,ale nie miejsca zaatakowane przez glony

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: marrkus85 » 9 lutego 11, 18:55

Glony które już są nie tak łatwo znikną, same z siebie. Trzeba je usunąć mechanicznie albo coś musi je zjeść.

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Ryba
Ryba
Posty: 231
Rejestracja: 25 października 06, 09:08
Lokalizacja: Zatorze

Re: Przedawkowanie nawozu

Postautor: ..::Robin::.. » 9 lutego 11, 20:02

marrkus85 pisze:Trzeba je usunąć mechanicznie

Tla 3d raczej nie wyczyszcze mechanicznie
marrkus85 pisze:albo coś musi je zjeść.

Wychodze z zalozenia ze sie pomyliles,bo zaglonionego miejsca nie jest w stanie zadne zwierze wyczyscic nawet w 50% (tlo,korzen)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości