Wzrost pH

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 1 maja 10, 17:06

Witam ! Nie potrafie znaleźć przyczyny wzrostu pH w moim zbiorniku. pH jest ciagle na poziomie 7.2-7.4. Obniżałem pH już wszelkimi sposobami jakie sa mi dostępne czyli płyny na bazie kwasów (solny i chyba fosforowy), z godnie z instrukcja obniżam pH do 6.6-6.8 w przeciągu 3 dni, wszystko ladnie pieknie, po paru dniach czasem do tygodnia pH wraca znowu na poziom 7.2-7.4.

Zbiornik 75l
Temperatura 27C
GH 4
KH 2

Woda w stylu "czarne wody" korzen mi mocno barwi, co nie jest problemem bo tak ma byc. Żeby było jasne mówie o wodzie bez podmiany, stabilnej ze zbiornika, bo znajda się tacy, którzy będa mi kazali wode z kranu badać.... Nie mam żadnych udziwnien dekoracyjnych, mam 3 kamienie uprzednio sprawdzone na zmianę parametrów, dwa duże kawałki drzewa malezyjskiego. Podłoże kupione w sklepie akwarystycznym, też nie powinno mieć wpływu na parametry. Skończyły mi sie pomysły... a obniżanie pH nonstop to chyba mija się z celem.... Więc jak ustabilizować pH ?? w Akwarium uzywam wody kranówki plus destylowana podmiana raz na 2-3 tygodnie 20%

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Wzrost pH

Postautor: marrkus85 » 2 maja 10, 08:59

chrisparypa pisze:Podłoże kupione w sklepie akwarystycznym, też nie powinno mieć wpływu na parametry.

Często zdarza się tak, że na opakowaniu jest napisane, iż piasek jest obojętny w kontakcie z wodą. Jednak okazuje się że, tak nie jest i piasek podnosi KH.

Proponuję zebrać garść piasku z dna. Wysuszyć go i wsypać w szklankę. Po tym zalewasz to wodą destylowaną, badasz parametry KH i/lub pH. Zostawiasz to na kilka dni i ponownie badasz parametry. Jeżeli KH i pH wzrosło w szklance to piasek nie nadaje się do Twojego akwa. Tka próba jest na 100% pewna, lepsza niż octowa.

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 2 maja 10, 12:46

No ale KH mi nie wzrasta tylko pH.... podloze ktorego uzywam to tonami sprzedaja do akwariuw więc podłoże skreśliłem z listy poejrzanych jako jedne z pierwszych....
Why Bird Can Fly But Fly Can't Bird ??
My Aviation World...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wzrost pH

Postautor: Jaro69 » 2 maja 10, 13:46

A jakich używasz testów?

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 2 maja 10, 15:08

do pH testy API kropelkowe + 2 inne dla potwierdzenia tez kropelkowe.... wiec to nie testy...
Why Bird Can Fly But Fly Can't Bird ??
My Aviation World...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wzrost pH

Postautor: Jaro69 » 2 maja 10, 15:54

chrisparypa pisze:do pH testy API kropelkowe + 2 inne dla potwierdzenia tez kropelkowe.... wiec to nie testy...

A na twardość?

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 2 maja 10, 17:38

na twardosc API kropelkowe... nie uzywam paskowych testow jesli o to chodzi. Naprawde skonczyly mi sie pomysly co moze byc przyczyna, juz nawet szukam po roslinach czy przypadkiem jakies nie podnosza pH.

Jest jeszcze jedna akcja: pare miesiecy temu corka mi wrzucila do akwarium muszle i woda sie metna zrobila po paru godzinach, ale to bylo 4 miesaice temu. Po zmetnieniu od razu wymienilem ponad 50% wody no i przez 4 miesaice podmiany robilem raz w tygodniu 20% teraz robie co 2-3 tgodnie 20%, jakas szansa ze to co sie z tej muszli uwolnilo do dzisiaj jest w akwarium i zmieni mi pH ?? Muszla byla duza, nie polamana ani nic usunieta zostala po okolo 10 godzinach
Ostatnio zmieniony 3 maja 10, 20:25 przez chrisparypa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wzrost pH

Postautor: Jaro69 » 2 maja 10, 19:31

Czy mógłbyś podać procedurę "zakwaszania" wody? Tzn opisz w jaki sposób to robisz.

Sprawa druga: radzę jeszcze innymi testami sprawdzić wodę w zbiorniku. Jakie są parametry wody z ujęcia i po wymieszaniu z destylowaną?

I ostatnia rzecz: co prócz podłoża, roślin, korzeni i oczywiście ryb jest w zbiorniku?
Radzę też przeprowadzić testy podłoża jak sugeruje marrkus85.

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 2 maja 10, 20:46

Procedura zakwaszania... robie to według instrukcji na opakowaniu... dodaje 5ml preparatu raz dziennie i to cała procedura. Zawartość zbiornika opisałem w pierwszym poście, podłoże nie zmienia parametrów wody, moje podłoże to żwir bazaltowy.
Why Bird Can Fly But Fly Can't Bird ??
My Aviation World...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wzrost pH

Postautor: Jaro69 » 2 maja 10, 21:26

@chrisparypa, a odpowiedź na drugie pytanie?

Co do "półśrodków" na bazie kwasu solnego czy fosforowego, to z własnego doświadczenia śmiem twierdzić, że to kicz jeden wielki. :P

Zatem powtarzam pytanie: jakie są parametry wody z ujęcia i po wymieszaniu z destylowaną? Czym zmiękczasz wodę i w jakich proporcjach mieszasz wodę z ujęcia z destylowaną?

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 3 maja 10, 13:05

Nie uszajmy na razie wody destylowanej, podmian itp.... mowimy o wodzie ktora jest w zbiorniku od 3 tygodni, bez podmiany i ta woda sprawia problemy. Jesli jednak chodzi o mieszanie z destylowana woda to przy podmianie woda ktora leje do zbiornika ma zawsze pH 7.0 i twardość GH nigdy wieksza niz 5.

Te polsrodki na bazie kwasow... a czego mam uzyc ?? czytego kwasu nie kupie tu gdzie mieszkam, jedynie sklepy akwarystyczne i preparaty. Widzialem jakis proszek ktory stabilizuje pH na 6.5, moze to sprobuje, tylko boje się czy to nie za niskie pH. Moje akwarium jest zdecydowanie po stronie ameryki z Otoskami i Ramirezami wiec chyba nie powinno zaszkodzic. Z doświadczenia wiem ze niektóre z tych preparatów działają. Kiedys uzylem "tabletek" stabilizujacych pH na 7.0 i było 7.0 przez dlugi czas...

Jesli chodzi o parametry wody z ujecia to sa jak najbardziej ok pH 6.8-7.2 GH 4-7 ale tak jak pisalem wczesniej do akwarium leje wode ktora ma parametry 7.0 i twardosc nie wieksza niz 5.
Ostatnio zmieniony 3 maja 10, 20:26 przez chrisparypa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wzrost pH

Postautor: Jaro69 » 3 maja 10, 17:13

Coś mi tu Twoich pomiarach nie pasuje, albo testy są do bani, albo faktycznie jakieś cuda się dzieją.
Piszesz:
chrisparypa pisze:Jesli chodzi o parametry wody z ujecia to sa jak najbardziej ok pH 6.8-7.2 GH 4-7 ale tak jak pisalem wczesniej do akwarium leje wode ktora ma parametry 7.0 i twardosc nie wieksza niz 5.

a na wstępie było:
chrisparypa pisze:pH jest ciagle na poziomie 7.2-7.4

Skąd taka rozbieżność? Nie mam pojęcia. Jeśli woda w zbiorniku ma odczyn lekko alkaliczny, a z ujęcia i przy podmianach jest on obojętny, śmiem jednak twierdzić, że coś nie tak z Twoimi testami. Są mało wiarygodne i dokładne, a poza tym coś jednak może parametry wody zmieniać. Pytanie tylko teraz co.

chrisparypa pisze:mam 3 kamienie uprzednio sprawdzone na zmianę parametrów

W jaki sposób je sprawdzałeś?

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 3 maja 10, 21:31

Zeby sie nie pogubic, ustawie to wszystko po koleji :)

Woda w akwarium: zakwaszam do pH 6.6. Po tygodniu od zakwaszenia zmienia sie pH na 7.4 i tu jest pytanie dlaczego ??

Woda z ujecia : raz ma pH 7.2 innym razem 6.8 ja natomiast zawsze przed wlaniem wody do akwarium w wiadrach "nazwijmy to stabilizuje" pH do 7.0.

Ja jednak pytam o wode ktora w akwarium jest od 2-3 tygodni i nie miala kontaktu z woda z ujecia przez ten czas.

Jesli chodzi o kamienie to sa to otoczaki kolru czerwonego :) a sprawdzalem je: Proba octowa + tydzien w wodzie destylowanej i porownanie parametrow wody. Te kamienie mam w akwarium tylko dlatego bo chce je "obsadzic" jakas roslina. Juz drugie podejscie do Wgle(a)bki robie ale jakas slaba mam ta wglabke. Z tego co wiem w polsce to Riccia fluitans jest uwazane wrecz za chwast akwarystyczny :) a u mnie to jak najbardziej egzotyka i place za nia jak za zloto :P
Why Bird Can Fly But Fly Can't Bird ??
My Aviation World...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wzrost pH

Postautor: Jaro69 » 3 maja 10, 22:08

Hmm, wszystko co napisałeś jest zrozumiałe, natomiast nie podajesz co się dzieje z twardością. Ile przed i ile po "zakwaszeniu" wynosi KH?

chrisparypa
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 12 lutego 10, 19:09
Lokalizacja: 7k km po za PL

Re: Wzrost pH

Postautor: chrisparypa » 4 maja 10, 00:18

hmmm widzisz przed zakwaszaniem nigdy nie sprawdzalem prawde powiem.... nie chce klamac ale twardosc nigdy nie przekracza GH 5, teraz zaczalem obnizac za pomoca poduszki i w chwili obecnej mam pH 7.0 Gh 3 Kh 2.
Why Bird Can Fly But Fly Can't Bird ??
My Aviation World...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości