"uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

gamajda
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 2 lutego 10, 15:07
Lokalizacja: Lublin, Poland

"uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

Postautor: gamajda » 2 lutego 10, 16:30

Cześć, na [tym] forum pierwszy post. Akwarium miałem kiedyś w czasach młodości a teraz trochę "dla dzieci" ale jak ksiądz po kolędzie zapytał [chwalące się] dzieci czyje to akwarium to odpowiedziały "taty" ;)

A pytanie mam trochę chyba niestandardowe (pytanie na końcu ;) ).
Zrażony, że rybcie w poprzednim akwa dosyć się bały jasnego kwarcowego żwirku, a i mnie się niezbyt podobał, tym razem kupiłem żwirek (jakiś tam "firmowy") w rodzaju "ze żwirowni". W akwarium wygląda ładnie i pasuje mi ..gdyby nie to, że się z czasem zacząłem podłamywać jego właściwościami. tj. widoczne metaliczne powłoki (mika?) a po wrzuceniu do octu 10% bombluje jak trzeba - znaczy jest wapiennych fragmentów dużo więcej niż mi się wydawało.
Obecnie pH to ok. 7.5..8 a kH jakieś 14 - w kranie jest GH 21 ale dolewam taniej mineralki o malej zawartości składnikow (270) - będzie niebawem kolumna na Filtrax K. Chcę zejść na pH ~<7 + odpowiednio kH,GH.

Rozglądałem się po sklepach i nie mogę kupić żwirku podobnego do obecnego (kolorystycznie i struktura) , który dodatkowo byłby neutralny przy pH ~6.5 (takie chcę osiągnąć) i miał nieostre krawędzie (np. piskorki) - ale nie adresy sklepów ze żwirkiem są moim pytaniem.

Czy gdybym przebrał te kilka kilo żwiru z większych wapieni i widocznych z metalami i zalał kwasem solnym np. 15% (mam do regeneracji filtrax) to dało by radę przystosować taki żwir?
- wiem, że to może trochę przekombinowane i może nawet głupie ale podobają mi się ziarna tego żwiru i chciałbym spróbować jakoś go uzdatnić.
towarzyskie, ~80L brutto, testy:pH,NO3,KH,GH -> NO3~5,pH~7.4,TwW ~11

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: "uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

Postautor: deXter » 2 lutego 10, 16:41

Poszukaj żwirku bazaltowego :)
Może to pomoże.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

gamajda
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 2 lutego 10, 15:07
Lokalizacja: Lublin, Poland

Re: "uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

Postautor: gamajda » 3 lutego 10, 09:39

bazaltowy ostry - przynajmniej te co ja widziałem.
Zresztą już kupiłem zapobiegliwie ceramiczny o ~odpowiadającej mi barwie ale gramatura jest trochę za duża - może przesieję i połowę wyrzucę - ciągle nie mogę kupić takiego jak chcę :/
Ciekawi mnie czy znane są próby usunięcia drobnych wapieni i widocznych metali przez potraktowanie kwasem. Obawiam się, że jest to nieopłacalne ze względu na koszt kwasu (nawet technicznego). OK. w takim razie zrobię próbę na małej ilości i zobaczymy co z tego wyjdzie - najwyżej stwierdzę,że o był głupi pomysł :P
towarzyskie, ~80L brutto, testy:pH,NO3,KH,GH -> NO3~5,pH~7.4,TwW ~11

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: "uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

Postautor: Allex » 3 lutego 10, 14:01

gamajda pisze:widoczne metaliczne powłoki (mika?) (...) widocznych z metalami

Łyszczyki nie są metalami.

Żeby z kilku kg żwiru usunąć wszystkie węglany potrzebujesz LITRÓW kwasu. Masz do niego dostęp?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: "uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

Postautor: deXter » 3 lutego 10, 14:12

Z tego co IQ pisał kiedyś z takiej bryłki zostanie Ci to samo co przed potraktowaniem.
Coś dziurawego jak ser szwajcarski lub kupka piachu, albo nic.

Jakoś tak to było.
Co Ty za żwirek chcesz? Brązowy? Kup sobie Aqua Substrate II+ lub ADA Malaya xD
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: "uzdatnianie" żwirku kwasem solnym

Postautor: EyeQueue » 3 lutego 10, 21:58

Coś Ci deXter, bez sensu wyszedł ten cytat. Popracuj nad interpunkcją, może będzie lepiej...
Kwas?
Od razu tam litry... Na 1kg wapienia potrzeba ciut ponad 2L kwasu solnego 15%. Ale przecież to nie jest czysty wapień, tylko domieszki. 1L kwasu może wystarczyć na parę kilo żwiru. Oczywiście to nie jest metoda, która mogłaby znaleźć zastosowanie na skalę przemysłową, ale hobbyści mają to do siebie, że czasem robią coś nieekonomicznego i cieszą się, jak im wyjdzie.
Zrób zdjęcie makro żwirku przed i po operacji.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości