Białe nitki w akwarium

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Bobov » 22 marca 09, 15:43

Witam. Podpinam się do Waszego wątku bo też pojawił się ten problem u mnie. Mam tak jakby (przynajmniej tak mi się wydaje) 3 rodzaje tych nitek.

Pierwsze są długie pozaczepiane o łodygi i liście, coś jak babie lato tylko w wodzie, takie białe włosy.

Drugi wygląda w sumie jak drobniutkie nicienie takie między 1-3mm i faktycznie się ruszają przyklejone do szyby. Zauważyłem je dopiero dzisiaj pod światło i takich 0,5mm jest pewnie kolo 20 niteczek. Moje ryby na pewno je zjedzą tylko, że zbiornik dopiero dojrzewa drugi tydzień.

Z trzecich wydaje mi się, że wyrośnie to co u Jaro69 na zdjęciu. Teraz są to drobne półprzezroczyste plamki na frontowej szybie, ale po przyglądnięciu właśnie jakby z siateczki.

Co aktualnie robicie z tym czymś? Macie jeszcze ten problem albo jakieś rozwiązanie? Co u Was "to" zjadło?

Pozdrawiam

PS. Zbiornik 100L LT, aktualnie jakieś 25% dna w roślinach ale będzie więcej, naświetlane aquarellką.
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Jaro69 » 22 marca 09, 15:51

Bobov, masz może w akwarium jakieś suche liście lub szyszki olchy?

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Bobov » 22 marca 09, 15:53

Same żywe roślinki. Nic wyszukanego mało wymagające standardy. Aczkolwiek jedna z roślin jest ze strumyka leśnego, a w okół było mnóstwo liści dębu. Może jakieś jajeczka były na listkach roślinki? Wrócę tu wieczorem :)
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Jaro69 » 22 marca 09, 15:56

Bobov pisze:Aczkolwiek jedna z roślin jest ze strumyka leśnego

:shock: Że co? A cóż to jest?

Odnośnie tego na szybie, ja podejrzewam to jako jakąś roślinę, u mnie to "wylazło" z szyszek, jestem już tego pewien.

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Bobov » 22 marca 09, 20:56

A to mi zadałeś pytanie. Nie mam pojęcia co to, przypomina trochę bacope monnieri, a trochę polisperme, sztywna łodyżka i listki parami po przeciwległych stronach. Jak się wyprostuje troszkę bardziej to zrobię zdjęcie. To taki mój prywatny test jeden z wielu :) Czekam na wiosnę będzie więcej do wyboru w tamtym miejscu.

Mówisz, że podejrzewasz to za roślinę, a nie pisałeś, że "to" chodzi po szybie? :) Że niby zarasta tak jak mech tylko szybciej się przesuwa? Masz jeszcze to cudo u siebie czy już zjedzone? Rozrastało się dalej czy tylko przesuwało?
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Jaro69 » 22 marca 09, 21:02

Bobov pisze:Masz jeszcze to cudo u siebie czy już zjedzone?

Otosy i L-ki zeżarły. :( ;)
Bobov pisze:Rozrastało się dalej czy tylko przesuwało?

To się raczej nie rozrastało, w pierwszej wersji obstawiałem jakiś system zarodnikowy olchy, bo ta przecież rośnie nad wodą i być może tak by to wyglądało, trzeba by na tu jakiegoś dendrologa. Ale skoro Ty nie masz szyszek olchy, to już sam się pogubiłem.
Dodam, iż oczywiście szyszki płuczę dokładnie ciepłą wodą, nie parzę, gdyż tracą one wtedy humusy.

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Bobov » 22 marca 09, 21:17

Wiesz zobaczymy za 2-3 dni co się rozrośnie na mojej szybie i co z tego wyjdzie, a do tego czasu mój aparat do mnie wróci to zrobimy małe porównanie. Nie kupowałeś roślin na allegro, żeby to od kogoś przynieść?

Mały OT, szlag mnie trafia bez aparatu bo przybyły mi 3 bojowniczki i po małej próbie 2 z 3 są chętne na mojego bojka więc jutro będzie tarełko (mam nadzieję), a widok nastroszonego bojownika w pionie jest po prostu nie do pobicia!
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Gucio_55
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 838
Rejestracja: 2 września 08, 14:22
Lokalizacja: Okolice Grudziądza

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Gucio_55 » 23 marca 09, 18:16

Jaro69 pisze:w pierwszej wersji obstawiałem jakiś system zarodnikowy olchy

Jaro - 100% nie.

exit
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 23 marca 09, 21:16

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: exit » 23 marca 09, 21:24

brzuch0 pisze:Mam problem z wodą w akwarium a mianowcie pływają w niej jakieś małe (coś na kształt nitek) białe ustrojstwa. Czym to moze byc spowodowane? Moje akwarium to 216 litrow, filtr JBL e 900


Witam,

to moj pierwszy post ale podlaczam sie do tematu:-))

U mnie ( akw 2 tydzien) mam takie cos poprzylepiane do scianek 1-2 mm i wyglada cos jak by ,,spadochroniarz,, z mlecza....

Nie mam pojecia co to moze byc....dodatkowo na roslinach tez jest pelno tego cholerstwa:-(

Cos mozna zaradzic?

pozdrawiam
exit
Proszę pisać poprawnie. Tomek83
Ostatnio zmieniony 23 marca 09, 21:29 przez exit, łącznie zmieniany 1 raz.

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Bobov » 25 marca 09, 11:32

exit pisze:U mnie ( akw 2 tydzien) mam takie cos poprzylepiane do scianek 1-2 mm i wyglada cos jak by ,,spadochroniarz,, z mlecza....


Może to pytanie wyda się oczywiste, ale... masz filtr w akwarium? Jeśli tak to jaki?

Pytam dlatego, że w małym baniaku 70L mam TetraTec FilterBox 300 do 60L i woda kryształ od samego początku, zero śmieci, glonów, cały czas stałe parametry wody.

Do 100L wsadziłem Fan 3 Plus (150-200L) i uważam, że to jakaś żenada w porównaniu z tamtym TetraTeciem. Fakt faktem Tetra kosztowała 89zł a ten 59zł i jaka cena taka jakość. Zamieniłem filtry chwilowo miejscami i widzę, że Tetra do 60 daje sobie lepiej rade niż ten do 150 i te białe plamki, o których też sam pisałem zaczęły znikać. Wiem, że nie odkryje ameryki pisząc, że te plamki są jakoś biologicznie zależne od stanu wody, ale mimo, że parametry w 100L też miałem bardzo bliskie tym z 70L to jednak czegoś brakowało, a prawie robi wielką różnicę.
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

exit
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 23 marca 09, 21:16

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: exit » 25 marca 09, 19:15

Bobov pisze:
exit pisze:U mnie ( akw 2 tydzien) mam takie cos poprzylepiane do scianek 1-2 mm i wyglada cos jak by ,,spadochroniarz,, z mlecza....


Może to pytanie wyda się oczywiste, ale... masz filtr w akwarium? Jeśli tak to jaki?


filtr oczywiscie mam :-)
http://www.mojeakwarium.com.pl/sklep/pr ... cts_id=504

Akwarium założone 2 tygodnie temu,żwir wygotowany w wodzie z solą tylko niestety roślinki tylko wypłukałem ( nie płukałem w namanganianie potasu)

Do szybek poprzyczepiane sapadachroniarze a w wodzie pływa pełno białych kropek.Wpuściłem 8 krewetek sądząc,że one dadzą sobie z tym rade ale na razie bez amian.

Mam wywalić wszystko i zalać nowe akwarium?

pozdrawiam
exit

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Bobov » 25 marca 09, 19:31

Jak zaczniesz wszystko od nowa to lepiej zacznij filtra szukać. Jak ja narzekam na Fan 3 to filtr z Twojego linku jest bez urazy w oddzielnej grupie i to daleko z tyłu. Ten "sprzęcior" poza mieszaniem wody z tlenem tak na prawdę niewiele Ci daje. Wiem, że przy starcie akwa jest dużo wydatków, ale uwierz mi na słowo, że raz kupiony dobry filtr BARDZO ułatwia życie.

Może rzuć jakimiś danymi o zbiorniku: objętość, naświetlenie?
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: przemekkmmz » 26 marca 09, 19:54

exit pisze:,spadochroniarz,, z mlecza....


A jaką masz temperaturę wody?
Bo "wygląda" mi to z opisu jak stułbia :)

exit
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 23 marca 09, 21:16

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: exit » 26 marca 09, 20:48

A jaką masz temperaturę wody?
Bo "wygląda" mi to z opisu jak stułbia :)[/quote]


26 stopni

[ Dodano: 26 Marzec 09, 20:52 ]
Bobov pisze:
Może rzuć jakimiś danymi o zbiorniku: objętość, naświetlenie?


60L ,oświetlenie jarzeniówka 15W.Oswietlenie wlaczane na 4h w ciagu dnia ( wieczorem) w ciagu dnia jest troche swiatla naturalnego.Filtr 24h/dobę

pozdrawiam
exit

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Białe nitki w akwarium

Postautor: Jaro69 » 27 marca 09, 13:10

I mamy odpowiedź.
Na innym forum padło podobne pytanie, po przedstawieniu rysunków i zdjęć odpowiedź się znalazła: parzydełkowce słodkowodne. Więcej o nich tu: http://ilkus.net/~zho/bezkre.pdf

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości