Filtr węglowy a Biocaryn..

Nikko
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 18 grudnia 08, 07:38

Filtr węglowy a Biocaryn..

Postautor: Nikko » 18 grudnia 08, 09:27

Witam, mam na imię Krzysiek i jestem początkującym w dziedzinie akwarystyki. Założyłem akwarium 60l po przeczytaniu wielu artykułów, śledząc fora itp. Spodziewałem się zmętnienia wody na początku i tak się stało. Nie mam jeszcze rybek, bo czekam az woda dojrzeje. Dlatego filtruję wodę przez filtr wewnętrzny z wkładem węgowym - bo taki dostałem w zestawie.
Przygotowałem odpowiednio piasek (zaparzyłem), umylem akwarium i woda szybko odzyskuje klarowność - poprawa 15% już po 12 godzinach.
Moje pytanie dotyczy tego czy mogę zastosować tabletkę tetra biocoryn? (zgodnie z zaleceniem 1tabetka na 50l) W zbiorniku mam żywe roślinki i to w trosce o nie chciałbym zastosowac ten biocaryn, aby wode uzdatnić.
I pytanie 2, czy stosować ciągle filtr węglowy? bo są rózne opinie.. jesli nie, to jaki polecacie?
Mam filtr hailea bt400 z wkładem weglowym +gąbka ale o małej gęstości.
dziękuję:)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Filtr węglowy a Biocaryn..

Postautor: osama » 18 grudnia 08, 11:09

Nikko, witaj na forum.
Nikko pisze:czy mogę zastosować tabletkę tetra biocoryn?
Możesz, ale po co? Te tabletki za "szczepami bakterii" to pic na wodę. Bakterie nitryfikacyjne to bakterie tlenowe, zamknąć ich w tabletce czy w szczelnej buteleczce raczej się nie da szczególnie, że natura z tego co wiem nie obdarzyła ich umiejętnością przekształcenia się do formy przetrwalnikowej. Lepiej do zbiorniczka nic nie wrzucać (oprócz szczypty pokarmu dla rybek, która stanie się pożywką dla bakterii i pomoże im w rozwoju) i pozwolić mu dojrzewać naturalnie.
Uzdatniacze to także tylko sposób na wyciągnięcie pieniędzy od klienta, w wielu wątkach już ten problem wiele razy poruszaliśmy.
Nikko pisze:czy stosować ciągle filtr węglowy?
Krzyśku wkład węglowy stosujemy po kuracjach lekowych. Przy starcie akwarium można także go użyć jednak po max 5-ciu dniach należy go usunąć z filtra. Wyjałowi on troszkę wodę, dzięki czemu możemy uniknąć tak często spotykanego przy zakładaniu akwarium zakwitu glonów.
Nikko pisze:Mam filtr hailea bt400
Filtry tej firmy są "dość przeciętnej jakości", polecałbym Ci jakąś kaskadę typu FZN-1,2, lub odpowiednik penn-plaxa czy aqua-cleara.

Jakie oświetlenie masz w baniaczku? Jeśli jest to standardowe 15W to niewiele roślin będzie umiało żyć w takich warunkach. Przydałoby się choć 2x mocniejsze i porządne żarówki typu philips 865 i aquarelle. Wątki o przeróbkach standardowych pokryw znajdziesz w http://www.aquaforum.pl/viewforum.php?f=28
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Nikko
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 18 grudnia 08, 07:38

Re: Filtr węglowy a Biocaryn..

Postautor: Nikko » 18 grudnia 08, 13:01

osama pisze:Krzyśku wkład węglowy stosujemy po kuracjach lekowych. Przy starcie akwarium można także go użyć jednak po max 5-ciu dniach należy go usunąć z filtra. Wyjałowi on troszkę wodę, dzięki czemu możemy uniknąć tak często spotykanego przy zakładaniu akwarium zakwitu glonów.


Właśnie o taką informację mi chodziło:) dziękuję - tak też czytałem, jednak wolałem się upewnić gdyż pewien niby "znawca tematu" z pobliskiego sklepu zoologicznego powiedział mi abym węglowy stosował cały czas:/

Oświetlenie mam 1x15w. Na początek powiedzmy że wystarczy, a jak się sprawdzę jako hodowca, wymienię akwarium na odpowiednio większe i z ambitniejszymi rybkami:)
Teraz zacznę od jakichś mało wymagających gatunków ale za to postaram się aby miały jak najlepsze warunki.

Minęło 18h od nalania wody (studziennej) a już widać tło i kamienie:D
Myślę, że styczeń roku 2009 powitam już z rybkami:)

Dziękuję za pomoc:)
Moje ślicznotki:

1x bocja wspaniała
1x bocja pręgowana
1x bocja siatkowana
2x kosiarka
2x tęczanka boesemana
2x samiczka prętnika karłowatego
3x samczyk prętnik karłowaty
3x zwinnik jarzeniec

Żyją w harmonii i pokoju:D

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości