CO2

stu_dent
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 3 listopada 08, 22:04

CO2

Postautor: stu_dent » 9 grudnia 08, 22:16

Witam!
Mam pytanie co do CO2, ponieważ spotkałem się z różnymi opiniami. Mój zbiornik ma 52,5l oświetlenie 33W, roślinek jeszcze nie ma, ale będą takie z różnymi poziomami wymagań.
Czy w każdej wielkości zbiorniku należy podawać CO2? (spotkałem się z opinią, że przy mniejszych zbiornikach, np. takich jak mój nie trzeba podawać).

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: CO2

Postautor: deXter » 9 grudnia 08, 22:21

Nie spotkałem się z taką opinią ;]
A podaje się w każdym zbiorniku.

I muszę Ci powiedzieć, że dużo daje, w moim akwarium 50L światło 39W rośliny zawsze miały CO2 i nawóz TPN+ podrabiany. Jak zabrakło CO2 albo nie chciało mi sie robić zacieru to rośliny marniały :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: CO2

Postautor: Tomekł » 9 grudnia 08, 22:26

To czy jest sens podawania CO2 uwarunkowane jest ilością światła w akwarium, przy takim oświetleniu jak Ty masz można już myśleć o dozowaniu CO2.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: CO2

Postautor: KaZ » 9 grudnia 08, 22:35

I muszę Ci powiedzieć, że dużo daje, w moim akwarium 50L światło 39W rośliny zawsze miały CO2 i nawóz TPN+ podrabiany. Jak zabrakło CO2 albo nie chciało mi sie robić zacieru to rośliny marniały :P

Daje, daje ale musisz najpierw znać stężenie CO2 jak chcesz je stosować. Chyba, że to jest mowa o zbiorniku tylko roślinnym.
Poza tym CO2 wcale nie jest konieczne i można się bez niego obejść.
Ze stosowaniem wiążą się jeszcze dobowe skoki pH, gdy CO2 wyłączymy na noc pH wzrośnie. Natomiast gdy zostawimy otwarte, wzroście stężenie CO2 ponieważ w nocy roślinki zużywają O2 zamiast CO2, może więc dojść do przypadku podduszenia rybek.
Tak więc stosować CO2 można, tylko trzeba się do tego zabrać odpowiednio.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

stu_dent
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 3 listopada 08, 22:04

Re: CO2

Postautor: stu_dent » 9 grudnia 08, 22:45

OK. To w takim razie wiem, że mogę się jeszcze wstrzymać z tym wydatkiem. A przez jakiś czas, gdy nie będę podawał CO2 rośliny będą wolniej rosły, czy będą marnieć, brzydko wyglądać, czy wogóle nie urosną?

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: CO2

Postautor: KaZ » 9 grudnia 08, 22:50

stu_dent pisze:czy będą marnieć, brzydko wyglądać, czy wogóle nie urosną?
Jeżeli dopiero co zasadzone są te rośliny to będą marnieć i brzydko wyglądać ale to im przejdzie. Rosnąć urosną, produkcją CO2 zajmą się przecież rybki.

Sam nie mam CO2, a na wygląd roślinek nie narzekam i rosną ładnie.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: CO2

Postautor: deXter » 9 grudnia 08, 23:39

Wiesz przy oświetlenie ~0.8W/L CO2 podaje się już czy jest potrzebne czy nie, a uwierz, że jest. NIe badam parametrów wody i dobrze mi z tym, akwarium na CO2 stawiam zawsze woda o pH ~8.0 w kranie ma duży bufor więc o podduszeniu raczej możemy nie rozmawiać.
Przy moim świetle i nawozie [w tym ziemia w podłożu] rośliny bez CO2 rośliny nie bąbelkują widać ryby i filtr nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości.
Po nasyceniu wody ditlenkiem węgla rośliny zaczynają bąbelkować czyli jest im dobrze mimo iż światła jest dużo to jest marnej jakości.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: CO2

Postautor: KaZ » 9 grudnia 08, 23:45

deXter pisze:Wiesz przy oświetlenie ~0.8W/L CO2 podaje się już czy jest potrzebne czy
Przy tym świetle można już bez problemu podawać CO2 jednak wcale konieczności takiej nie ma.
deXter pisze:rośliny bez CO2 rośliny nie bąbelkują widać ryby i filtr nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości
tej sentencji jakoś nie mogę pojąć.
deXter pisze:mimo iż światła jest dużo to jest marnej jakości.
I to pewnie jest przyczyną marniejących roślin.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: CO2

Postautor: deXter » 9 grudnia 08, 23:50

No to chyba się nie zrozumieliśmy ;]
Co2 jest rośliny bąbelkują i nawet ładnie wyglądają, CO2 nie ma rośliny lekko marnieją, a Ty zwalasz winę na światło..

KaZ pisze:Sam nie mam CO2, a na wygląd roślinek nie narzekam i rosną ładnie.

na to była moja odpowiedź
deXter pisze:Przy moim świetle i nawozie [w tym ziemia w podłożu] rośliny bez CO2 rośliny nie bąbelkują widać ryby i filtr nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości.

Napisałeś, że sam nie masz CO2 a rośliną są super ok, ale jakie gatunki.
Ja napisałem, że muszę dostarczać do akwarium CO2 ponieważ ryby[które według Ciebie przecież produkują] i bakterie w filtrze nie produkują go na wystarczającym poziomie, aby zadowolić moje rośliny ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: CO2

Postautor: KaZ » 10 grudnia 08, 00:04

Oświetlenie gra bardzo ważną rolę w procesie fotosyntezy i to pewnie wiesz.
Chodziło mi natomiast o to, że może zmiana jakości oświetlenia poprawi wygląd roślin.
Jeszce co tego, że roślinki marnieją po odstawieniu CO2 to nic dziwnego - maiły go dużo więc się rozrastały, nagle przestały dostawać i nie są w stanie zaopatrzyć całego swojego rozrośniętego organizmu w odpowiednią ilość CO2 i stąd marnieją. Natomiast autor nie zaczął podawać jeszcze ditlenku i rośliny rozrosną się tylko w takim stopniu na ile pozwoli jego obecne stężenie.
CO2 zaś rybki produkują w procesie oddychania i o to chyba nie musimy się kłócić.

Podkreślę też, że wcale nie neguję używania CO2, zwracam tylko uwagę żeby stosować je ostrożnie.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: CO2

Postautor: Tomek83 » 10 grudnia 08, 19:42

CO2 jest niezbędne tylko przy bardzo wymagających roślinach i musi być spełniony warunek odpowiedniego doświetlenia zbiornika. Jeżeli akwarium jest niedoświetlone lub posiada się rośliny średnio i mało wymagające CO2 jest fakultatywne. Dalsza dyskusja na ten temat jest zbędna.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości