Uzdatniacze

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Uzdatniacze

Postautor: danielek001 » 10 grudnia 08, 20:37

To studnia głębinowa.

[ Dodano: 10 Grudzień 08, 18:40 ]
Odstawianie wody w moim przypadku jest raczej nie możliwe z powodu jej ilości tj 18 średniej wielkości wiader, więc to odpada. Mam filtr ro, lecz to też odpada z powodu parametrów.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uzdatniacze

Postautor: Jaro69 » 10 grudnia 08, 20:42

danielek001 pisze:To studnia głębinowa.

A znasz skład wody? Wiem oczywiście, że w większości studni głębinowych bardzo czysta woda, ale czy Ty masz jakąś analizę tej wody co do zawartości metali ciężkich i jej składu oraz parametrów?

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Uzdatniacze

Postautor: danielek001 » 10 grudnia 08, 21:31

Woda była oczywiście badana po wywierceniu studni, ale to było parę lat temu. Teraz oczywiście nie robiłem analizy wody. Więc dokładnego składu chemicznego nie znam.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uzdatniacze

Postautor: EyeQueue » 10 grudnia 08, 21:36

Tomku, o co Ci chodzi z tymi metalami? Odstanie wody ich nie usunie. Czyżbyś promował uzdatniacze?
Edit, jak chcesz, zajrzyj do mojego pierwszego postu na tym forum. Nie muszę robić sam wszystkich eksperymentów, by znać ich wyniki. Nie muszę sprawdzać pewnych zależności, które są doskonale znane w literaturze naukowej. Nie muszę nawet opierać się na doświadczeniu akwarystycznym, bo pisząc o uzdatniaczach korzystam z wiedzy swojej i innych chemików. Na tym właśnie polega cywilizacja - na wymianie informacji. Jeśli nawet zaprezentowałbyś wyniki, wskazujące pożytki stosowania uzdatniaczy, prawdopodobnie podważyłbym Twoją metodykę badań. Choć nie jest to oczywiste dla niechemików, wątpliwości Twoje są chemicznie na poziomie pytania, "czy ktoś mógłby zaprezentować wyniki badań, z których wynika, że woda rozpuszcza CO2?". Jeśli naprawdę interesuje Cię odpowiedź fachowa, poczytaj o związkach kompleksowych w roztworach wodnych, a bardziej szczegółowo o kompleksach chelatowych i związkach takich jak EDTA, DTPA i inne. Jak już dojdziesz do tego, w jaki sposób "usuwają" (cudzysłów nie jest przypadkowy) metale ciężkie, poczytaj o nawozach i chelatowanym żelazie, które jest przyswajalne dla roślin. Możesz też poczytać o tiosiarczanie sodu i jego zachowaniu w środowisku kwaśnym oraz reakcjach z chlorem elementarnym. Możesz też, zamiast tracić czas, zaufać chemikom, jak zrobili to inni.
Pozdrawiam
Nie promuję żadnych uzdatniaczy Andrzeju, wręcz przeciwnie, promuję za to odstawianie wody na 24godz. przed podmianą. Tomek83
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 08, 21:40 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 2 razy.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Uzdatniacze

Postautor: danielek001 » 10 grudnia 08, 21:41

EyeQueue,

Powiedz mi czy w dzisiejszych czasach woda wodociągowa zawiera chlor, czy jest ozonowana.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Uzdatniacze

Postautor: deXter » 10 grudnia 08, 21:57

Zależy gdzie ;) z tego co wiem.
Ja tez wody nie odstawiam krewetki mają się dobrze, kiryski żyją już 4 lata i mają chęć żyć dalej ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uzdatniacze

Postautor: EyeQueue » 10 grudnia 08, 22:00

Różnie, na krótkich liniach (małe miejscowości lub ujęcia prywatne) możliwe jest stosowanie wyłącznie ozonowania. Na dłuższych liniach przesyłowych konieczne jest stosowanie chloru, ponieważ ozon stosunkowo szybko się rozkłada i może dojść do wtórnego skażenia wody. Niestety, nie ma praktycznego sposobu (oprócz zapachu) na rozróżnienie wody tylko ozonowanej od ozonowanej i chlorowanej lub tylko chlorowanej, bo reakcje barwne do wykrywania chloru daje także ozon i inne silne utleniacze.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Uzdatniacze

Postautor: danielek001 » 10 grudnia 08, 22:02

Dzięki bardzo trochę rozwiałeś moje wątpliwości .
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

mocca-87
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 8 grudnia 08, 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uzdatniacze

Postautor: mocca-87 » 14 grudnia 08, 16:18

deXter pisze:Zależy gdzie ;) z tego co wiem.
Ja tez wody nie odstawiam krewetki mają się dobrze, kiryski żyją już 4 lata i mają chęć żyć dalej ;]



Hmmm... poważnie?! :shock: Ja zawsze odstawiałam na minimum 3 dni. Podobno jakieś tam szkodliwe rzeczy wtedy uciekają z tej wody... teraz to już sama nie wiem czy jak będę w najbliższym czasie zakładać nowe akwarium to odstawić to wodę czy do akwa od razu :niewiem:

Gucio_55
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 838
Rejestracja: 2 września 08, 14:22
Lokalizacja: Okolice Grudziądza

Re: Uzdatniacze

Postautor: Gucio_55 » 14 grudnia 08, 16:51

mocca-87, Na trzy dni to też niedobrze - woda nie ma już tlenu. Optymalnie powinna odstać 24godziny.

mocca-87
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 8 grudnia 08, 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uzdatniacze

Postautor: mocca-87 » 14 grudnia 08, 18:04

No tak,ale przecież napowietrzacz po to mam żeby natlenił tą wodę i zanim wpuszczałam rybki to zawsze najpierw włączałam właśnie napowietrzacz i grzałkę na 3-4 godziny przed rybkami.

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Uzdatniacze

Postautor: danielek001 » 14 grudnia 08, 19:14

mocca-87 pisze:zanim wpuszczałam rybki to zawsze najpierw włączałam właśnie napowietrzacz i grzałkę na 3-4 godziny przed rybkami


Czy mogłabyś to przetłumaczyć, jak to 3-4 h przed rybkami ?
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

mocca-87
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 8 grudnia 08, 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uzdatniacze

Postautor: mocca-87 » 14 grudnia 08, 19:34

Akwarium działa normalnie bez rybek przez kilka godzin zanim wybiorę się do sklepu po rybki. Czyli filtr grzałka i napowietrzacz działają zanim zostaną wpuszczone rybki.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Uzdatniacze

Postautor: deXter » 14 grudnia 08, 19:40

a dojrzewanie akwarium kiedy jest?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Gucio_55
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 838
Rejestracja: 2 września 08, 14:22
Lokalizacja: Okolice Grudziądza

Re: Uzdatniacze

Postautor: Gucio_55 » 14 grudnia 08, 19:45

Rybki wpuszczasz po 2-3 TYGODNIACH od zalania zbiornika.

Przy podmianach wody też wyjmujesz rybki?
Proszę, wytłumacz po kolei jak to robisz?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości