Dojrzewanie poza akwarium

Awatar użytkownika
Edit
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 08, 21:59
Lokalizacja: Krotoszyn

Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Edit » 7 grudnia 08, 14:22

Witam!

Zaplanowałem na gwiazdkę zrobić synowi prezent w postaci akwarium.
Mam pewne doświadczenie z akwarystyką, jednak jak się zorientowałem wiedza z przeszłosci stała się trochę archaiczna - dotyczy to szczególnie dojrzewania zbiornika.

Łącząc oba wątki: akwarium na prezent, a dojrzewanie, pojawia się problem.
Chciałbym, by w Wigilię była możliwość urządzenia akwarium, bez długotrwałego procesu dojrzewania - trudno będzie wytłumaczyć 7-latkowi, że rybki będą za 2 tygodnie. :)
Pomyślałem, więc, że może zrobiłbym tak:
- woda do wiadra, wanienki
- filtr i grzałka do środka
- zaszczepienie filtra bakteriami
- rośliny po 1 dniu filtrowania
- filtrowanie 3 dni
- wpuszczenie trwadziela na zrobienie dodatkowego bałaganu bakteriologicznego
- filtrowanie
- oświetlenie: czas oświetlania zwiększany przez cały okres 10-14 dni

Po 10-14 dniach przychodzą święta.

W tym momencie mam dojrzałą wodę i filtr oraz możliwość założenia akwarium zaraz po tym jak wyjdzie Gwiazdor.

Wg. mnie jest to jak najbardziej możliwe i nie ma w tym większego odejścia od normy.
Jednak pojawiają się pytania (dane o okwarium: 54 l, obsada: 1+1 pielęgniczka Ramireza, 10 drobnoustek, 1+2 gupik, 5 otosków i 4 krewtki Fire Red):
1. Czy ktoś z Was może taką operację wykonywał?
2. Czy wystarczy, że obejmę procesem dojrzewania 3/4 całkowitej objętości wody, zakładając, że pozostałą część będę dolewał przez np 3 dni po 4 litry?
3. Czy podłoże (piasek i żwir) musi być również włożony w jakieś naczynia (by frakcje się nie zmieszały) i to wszystko do dojrzewającej wody - przy założeniu, że będę co jakiś czas mieszał? A może wystarczy, gdy w Wigilię wygotuję i przygotuję podłoże? Teoretycznie będzie ono "surowe", ale myślę, że nie będzie miało to aż tak dużego znaczenia.

To są pytania, które mam teraz w głowie - pewnie pojawią się następne, ale tymczasem to wszystko.

Pozdrawiam i proszę o opinie.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Jaro69 » 7 grudnia 08, 14:30

Jakiś sens w Twoim planie jest, niestety jednak wpuszczenie Pielęgniczek ramireza do czegoś takiego jest bardzo ryzykowne, obawiam się, że one tego mogą nie wytrzymać.
Może jednak spróbuj z żółtymi? Nie są one aż tak wrażliwe. Do owej wanienki powinieneś jeszcze wsypać podłoże, ma to dość spore znaczenie, podłoże bowiem jest oprócz filtra miejscem gdzie żyją kultury bakterii nitryfikacyjnych.
Edit pisze:- zaszczepienie filtra bakteriami

Tylko nie preparatami z pseudo-żywymi kulturami bakterii. Jeśli masz możliwość zdobycia trochę mułu z innego zbiornika lub kawałka gąbki z dojrzałego filtra to będzie OK.
Edit pisze:- filtowanie 3 dni

Filtrowanie cały czas, w innym wypadku dojrzewania filtra nie będzie.

[ Dodano: Nie 07 Gru, 2008 2:32 pm ]
Edit pisze:2. Czy wystarczy, że obejmę procesem dojrzewania 3/4 całkowitej objętości wody, zakładając, że pozostałą część będę dolewał przez np 3 dni po 4 litry?

Odp. patrz wyżej. Albo całość, albo to nie ma sensu i na niewiele się zda.

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: KaZ » 7 grudnia 08, 14:33

Edit pisze:trudno będzie wytłumaczyć 7-latkowi, że rybki będą za 2 tygodnie
Mi się udało 6-cio letniej siostrze.
Edit pisze:1+1 pielęgniczka Ramireza, 10 drobnoustek, 5 otosków i 4 krewtki Fire Red):
Zarówno Ramirezki jak i otoski są wrażliwymi rybkami i mogą nie przeżyć tej akcji. Zresztą zbiornik zasiedlamy etapami, a nie wszystkie rybki na raz.
Ja uważam, że sporo ryzykujesz.
Możesz zawsze wstawić akwarium do jakiegoś znajomego lub sąsiada, ewentualnie do piwnicy, a w Wigilię wypompować wodę i przenieść akwarium do domu i zalać wypompowaną wcześniej wodą.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Crox
Ryba
Ryba
Posty: 373
Rejestracja: 1 czerwca 08, 20:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Crox » 7 grudnia 08, 14:46

Jaro69 pisze:[ Dodano: Nie 07 Gru, 2008 2:32 pm ] Edit napisał/a:
2. Czy wystarczy, że obejmę procesem dojrzewania 3/4 całkowitej objętości wody, zakładając, że pozostałą część będę dolewał przez np 3 dni po 4 litry?


Odp. patrz wyżej. Albo całość, albo to nie ma sensu i na niewiele się zda.


Zakładając, że filtr będzie dojrzały wszystko powinno być w pożądku. Przecież to będzie miało prawie taki sam efekt jak podmiana wody. W akwarium przede wszystkim musi dojrzeć filtr, aby bakterie w nim mogły sobie spokojnie utleniać amoniak. Nie rozumiem Jaro69, co w tym przypadku byłoby nie tak? Prawie cała woda dojrzała, filtr dojrzały i do tego podłoże. Mógłbyś bardziej rozwinąć swoje obawy?
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Jaro69 » 7 grudnia 08, 15:04

Crox pisze:Nie rozumiem Jaro69, co w tym przypadku byłoby nie tak?

Ja po prostu nie rozumiem o co autorowi chodzi z tym dolewaniem. Dlaczego nie całość, no powiedzmy te 3/4 od razu w zbiorniku, a poza tym co to za wanienka o pojemności 40l? :niewiem: Być może chodzi o jakąś wannę?
Nie wiem, może Edit nam to uściśli, bo to dolewanie ca 3-4 dni wody jak dla mnie nie ma najmniejszego sensu.

Awatar użytkownika
Edit
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 08, 21:59
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Edit » 7 grudnia 08, 15:27

Dziękuję za odpowiedzi i czekam na więcej. :)

Już wyjaśniam:

1. 3/4 wody dlatego, że mam wiadro o objętości ok. 35-40 l.
Opcja z wiadrem byłaby dla mnie wygodniejsza niż wanienka.
Zajmuje mniej miejsca, większa mobilność, a przy czystej konspiracji i ograniczonych możliwościach ukrycia ma to trochę znaczenie.
Pomyślałem o 3/4, no bo może to być analogia z podmianą, jednak wiem, że trudno mówić o czystej analogii z tym zabiegiem przy młodym akwarium.
Z trzeciej strony dolewałbym po 4 litry, a nie całość "podmiany" więc woda i filtr dojrzewały by dość płynnie.

2. Pisząc o filtorwaniu 3 dni miałem na myśli 3 dniową przerwę w zabiegach, gdzie chodzi tylko filtr i grzałka. Oczywistym dla mnie jest, że filtr chodzi 24h i przez cały okres.

3. Podłoże - mam świadomość, że flora bakteryjna ma tam siedzibę, dlatego zapytałem m.in. czy wystarczy ułożyć w miseczkach i mieszać co jakiś czas.

4. Z tłumaczeniem dzieciakom nie będę polemizował, bo przetłumaczyć można, no ale nie ma pełni szczęści z prezentu. :)

5. W całej operacji, którą zaproponowałem nie wziąłem pod uwagę stopniowego zarybiania. Z drugiej strony, mógłbym najpierw wpuścić gupiki, później drobnoustki, następnie otoski, a dopiero w akwarium wylądowałyby Ramirezki.

6. Najsensowaniejszy wydaje się pomysł KaZ'a z dojrzewaniem u sąsiada, ale nie ma się wtedy pełnej kontroli i ciekawość moło zaspakajalna, bo ciotka z dołu mogłaby mieć dosyć moich wizyt kontrolnych - ja zreszta też. :)

ufff - chyba wszystko[/quote]

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Francuz » 7 grudnia 08, 21:30

Edit pisze:. Podłoże - mam świadomość, że flora bakteryjna ma tam siedzibę, dlatego zapytałem m.in. czy wystarczy ułożyć w miseczkach i mieszać co jakiś czas.
ale jak nie będzie filtra to i tak się nie rozwiną. Nie masz jakiegoś znajomego od którego możesz wziąć 30l wody i włożyć mu do akwa filtr żeby gąbka dojrzała. Ja tak zrobiłem z swoim 50l wodę wziąłem z swojego dojrzałego baniaka i wcześniej gąbkę wsadziłem do kubełka i czekam 3 dni i akwa dojrzałe. Ty też będziesz musiał poczekać 3 dni i wszystko gotowe.
Pozdrawiam.
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: EyeQueue » 7 grudnia 08, 22:16

Edit, piszesz o braku miejsca i konspiracji, ale jak masz zamiar spostrzegawczemu synkowi wytłumaczyć obecność wiadra ze żwirem i roślinami, jakimś melem młócącym wodę i do tego oświetleniem? Pomijam już fakt, że oświetlenie tego wiadra będzie chyba kłopotliwe.
Moim skromnym zdaniem najlepiej byłoby zalać docelowe akwarium. Nie trzeba do tego angażować sąsiadów, wystarczy spore pudło tekturowe (można takie kupić, jeśli Ci nie zostało np. po telewizorze). W tym pudle, stojącym sobie "w ramach remontu" gdzieś w mieszkaniu, można całość schować, z wyjątkiem kabla od przedłużacza. Ja bym całość postawił na szafie i przerobił, by można było wieczorem zdjąć przednią ściankę pudła i zaspokoić ciekawość. Co do rybek, wpuszczanie ich po trochu pozwoli przedłużyć chwile radości dziecka...
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Edit
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 08, 21:59
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Dojrzewanie poza akwarium

Postautor: Edit » 7 grudnia 08, 22:48

No i kolejna fajna propozycja - chyba na tym zostanę. :)

Dziekuję za sygestie i podpowiedzi.

Pozdrawiam

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości