Woda destylowana

Awatar użytkownika
Vigor
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 17 października 08, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Woda destylowana

Postautor: Vigor » 29 listopada 08, 15:35

Mam pytanie odnośnie wody destylowanej w akwarium z krewetkami. Krewetki zostaną nabyte w czwartek i chciałem do tego czasu obniżyć troszkę PH w akwarium mam już szyszki olchy ale oprócz tego chciałem dolać trochę destylowanej. Czy krewetką to nie zaszkodzi ???

Z góry dzięki Vigor

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Woda destylowana

Postautor: Jaro69 » 29 listopada 08, 15:41

Vigor pisze:Czy krewetką to nie zaszkodzi ???

Nie. Ile tej wody chcesz nalać i czy będziesz to robił regularnie przy podmianach?

Awatar użytkownika
Vigor
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 17 października 08, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Woda destylowana

Postautor: Vigor » 29 listopada 08, 15:43

Chce regularnie podczas każdej podmiany dolewać tylko właśnie nie wiem ile :niewiem:

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Woda destylowana

Postautor: Jaro69 » 29 listopada 08, 15:46

Vigor pisze:Chce regularnie podczas każdej podmiany dolewać tylko właśnie nie wiem ile :niewiem:

Proponuję skorzystać z dwóch programików: Kalkulator Akwarystyczny i Aqua Calculator.

Awatar użytkownika
Vigor
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 17 października 08, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Woda destylowana

Postautor: Vigor » 29 listopada 08, 15:52

Ale w tym kalkulatorze akwa. nie pokazuje mi ile mam do niego destylowanej wlać

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Woda destylowana

Postautor: Jaro69 » 29 listopada 08, 15:55

Vigor pisze:Ale w tym kalkulatorze akwa. nie pokazuje mi ile mam do niego destylowanej wlać

Jak to nie? Wpisujesz parametr wody z RO = 0, parametr kranówy i masz wynik.

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Woda destylowana

Postautor: KaZ » 29 listopada 08, 15:57

Vigor, zrób to na kartce papieru :) potrzebujesz tylko znać swoje aktualne pH, pH, które chcesz otrzymać, pH wody destylowanej, pH kranówy, ilość wody w akwarium i ilość podmienianej wody. Ustawiasz proporcję i masz :)
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Woda destylowana

Postautor: EyeQueue » 30 listopada 08, 00:13

Oj, oj, oj, KaZ, zwolnij trochę...
KaZ pisze:potrzebujesz tylko znać swoje aktualne pH, pH, które chcesz otrzymać, pH wody destylowanej, pH kranówy, ilość wody w akwarium i ilość podmienianej wody. Ustawiasz proporcję i masz

Więc jak doleję do 100L wody w akwarium, która ma pH=7,5, przykładowo 50L wody destylowanej o pH 6,0 to powinienem otrzymać pH 7,0? Albo jeśli do akwarium zawierającego 100L wody o pH 6,5 doleję 50L kranówy o pH 8,0 to też wyjdzie mi pH 7,0?
Muszę Cię zmartwić, KaZ, nie wyjdzie. To trochę bardziej skomplikowane, pH nie jest wielkością addytywną, bo skala pH jest logarytmiczna. Gdyby jeszcze znane było dokładne KH każdej wody (dokładne, nie wynik testów!) to dałoby się policzyć. Tyle, że niewiele jest osób na tym forum, które zrobiłoby to na kartce papieru.
Pozdrawiam
PS. Sądzę, że pomyliło Ci się z GH...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Woda destylowana

Postautor: KaZ » 30 listopada 08, 09:38

EyeQueue pisze:Muszę Cię zmartwić, KaZ, nie wyjdzie
Wydaje mi się, że jednak wyjdzie... tylko faktycznie nie wyjaśniłem wszystkiego. Jednak siedzenie przed kompem z gorączką to kiepski pomysł (nasadziłem wczoraj masę błędów :neutral: ). A co do wyliczeń na kartce papieru to są wykonalne tylko nieco bardziej skomplikowane pH=-log[H3O+] stąd więc wyliczamy stężenie jonów hydroniowych, ze stężenia i objętości wyliczmy liczbę moli, które są już addytywne i z nich możemy ustawić proporcję - troszkę liczenia jednak będzie.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Woda destylowana

Postautor: EyeQueue » 30 listopada 08, 10:44

Cały czas źle Ci się wydaje...
Choć miło wiedzieć, że ktoś wie, co to znaczy wielkość addytywna ;-) . W tym jednak przypadku mole także nie dadzą się zsumować/uśrednić. Zapominasz, że w układzie mogą zachodzić reakcje chemiczne, z których najistotniejsza jest HCO3– + H+ = CO2 + H2O. Zmieniają one ilość jonów H+ w roztworze, dlatego pisałem o potrzebie znajomości KH.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Woda destylowana

Postautor: KaZ » 30 listopada 08, 10:50

Czyli jednak mam dziury w rozumowaniu, faktycznie potrzebne są jeszcze wartości KH co jeszcze bardziej komplikuje obliczenia :) dziękuje za wytłumaczenie.
Pozwolę sobie jednak dodać, że jony H+ nie istnieją jako osobne indywiduum, są zwiazane z cząsteczką wody i tworzą H3O+ (jon hydroniowy), pisanie więc H+ jest błędne ale jest tak zakorzenione, że pewnie nie da się tego zmienić. To taka osobna dygresja.
Również pozdrawiam.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Woda destylowana

Postautor: EyeQueue » 30 listopada 08, 11:26

No to jak "pozwoliłeś sobie" wleźć z butami na moją działkę... :twisted:
Moi studenci piszą H+ i się ich o to nie czepiam. Dlaczego? Bo H3O+ to też fikcja, dysocjację wody należałoby pisać:
8 H2O = H9O4+ + H7O4
Co ilustrują poniższe rysunki (© EyeQueue)
ObrazekObrazek
Tak więc, skoro i tak upraszczamy opis rzeczywistości, można pisać H+ (ważne jest, by wiedzieć, że to uproszczenie). Tak naprawdę cała nasza nauka opiera się na takich uproszczeniach (gaz doskonały, wahadło, zasada zachowania energii etc.).
Pozdrawiam
PS. Kaz, nie przejmuj się, zacząłem zajmować się chemią kilka miesięcy przed Twoim narodzeniem...
Koniec OT.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości