Parametry wody dla mieszkańców akwa

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: EyeQueue » 17 listopada 08, 22:43

Poniższe posty zostały przeniesione z wątku Swordfisha. Bez tej informacji część wyda się bezsensowna...

Pierwszym krokiem akwarysty powinno być zbadanie, co ma w kranie. Może się okazać, że masz twardą wodę i trzeba kupić filtr RO lub jakiś wymieniacz jonowy. Może też się okazać, że masz azotany w kranie na poziomie 40ppm i wtedy zapomnij o tej obsadzie. Ogólnie - mierz zamiar podług sił.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 19 listopada 08, 15:11 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 1 raz.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Jaro69 » 17 listopada 08, 23:05

Oj Andrzeju! Przepraszam, że znów muszę Ci zwrócić uwagę, choć w dziedzinie chemii na pewno do pięt Ci nie sięgam, a uwaga Twoja jest dość ważna dla innych, lecz z całym szacunkiem, spójrz skąd autor wątku pochodzi. Ja podszedłem do tego z innej strony, ja właśnie jestem Szczecinianinem, a od roku dopiero mieszkam gdzie jestem obecnie. Wiem doskonale jaka tam jest woda, więc Swordfish nie ma o co się martwić. ;-)

Pepinus
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 2 lipca 08, 21:21
Lokalizacja: Ząbki k Warszawy

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Pepinus » 17 listopada 08, 23:25

Ja zkoleji jestem z Warszawy i wiem co EyeQueue ma na myśli i aczkolwiek go rozumiem
bo chociarz ze jestem z warszawy moja bierzaca woda jest podlaczona do prywatnego rurociągu na mojej ulicy, wiec mam wodę całkowicie inną a i tak sprawdzam ją regularnie
Pisz poprawnie, popraw ten post jest tak niezrozumiały jakby go napisało autystyczne dziecko, bez obrazy. Tomek83
Ostatnio zmieniony 17 listopada 08, 23:26 przez Pepinus, łącznie zmieniany 1 raz.
240 L

3 Skalary, 3 Miodówki , 6 Eliotów, Zbrojnik Niebieski

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: EyeQueue » 17 listopada 08, 23:32

No właśnie, nie wiem ile jest ujęć wody miejskiej w Szczecinie (w Warszawie jest kilka różnych), ale prywatnych ujęć wody jest pewnie sporo. Nie zauważyłem informacji, by Autor mieszkał w bloku, choć to oczywiście najbardziej prawdopodobne. Podam mały przykład, ja mam miękką wodę o pH 7,6 i zawartości NO3=0, ale moi rodzice 1,5km dalej mają 120ppm i pH 5,5, a wodę do picia biorą ode mnie. Oczywiście oba ujęcia własne.
Pozdrawiam
PS. Jaro, nie twierdzę w żadnym razie, że źle doradzasz, twierdzę tylko, że każdy akwarysta powinien dobierać rybki do wody, którą ma lub jest w stanie przygotować.

A, Jaro, nie przepraszaj, bo forum to miejsce do dyskusji, a nie towarzystwo wzajemnej adoracji.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Jaro69 » 17 listopada 08, 23:46

Może aby już przynajmniej z mojej strony zakończyć OT, Szczecin ma wiele ujęć, jednak podział ogólny wody pitnej/kranowej jest następujący: prawo- i lewobrzeże. Mieszkałem po obu stronach i o dziwo woda o tych samych parametrach. Jedyne co było na lewobrzeżu wyczuwalne to lekki zapach chloru.
Raport ZWiK Szczecin prawobrzeże, lipiec 2007:

Tw.ogólna 234 mg/l CaCO3 (13 dGH)
Tw.weglanowa 120 mg/l CaCO3 (6,7 dKH)
Żelazo ogólne 0,10 mg/ l
Chlorki 50 mg/ l
Amonowy jon 0,05 mg/ l
Azotyny 0,000 mg/ l
Azotany 1,80 mg/ l
zasadowość ogólna 2,5
Siarczany 105 mg/ l
Fosfor ogólny 0,05 mg/l P205
Wapń 66,3 mg/ l
Sód 28,4 mg/l
Potas 6,7 mg/l
Magnez 16,9 mg/l
Mangan 0,04 mg/l
Miedź 0,0 mg/l
Cynk 0,0 mg/l
Bor Nie ozn.

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Swordfish » 18 listopada 08, 11:51

Jaro69 pisze:
Swordfish pisze:To pierwszym krokiem będzie najpierw wsypanie podłoża, posadzenie roślinek i wpuszczenie wody.Podłączenie wszystkiego i jak troche się to wszystko ustabilzuje to wtedy zbadać parametry, tak :?:

Pierwsze kroki tak, a później, powiedzmy po 15-17 dniach pierwsi mieszkańcy. Nie radzę jako pierwsze wpuszczać ramirezy i otoski, te dopiero po tygodniu od pierwszej obsady. Wtedy dopiero przed wpuszczeniem pielęgniczek i otosków sprawdź dopiero parametry: NH3, NO2 i NO3.


Jaro ja mieszkam na lewobrzeżu Szczecina na Pomorzanach w blokach.
Czyli tak jak mówisz nie mam sie co martwić o parametry :?:
I postępowanie tak jak wyżej, podłoże, roślinki, woda podłączyć wszystko i po dwóch tygodniach sprawdzić parametry :?:

Pozdrawiam

Ryba piła :mrgreen:

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: EyeQueue » 18 listopada 08, 12:28

Odpowiedm za Jaro - generalnie tak. Warto jeszcze, byś zajrzał tu. Jeśli będziesz miał testy, to po tygodniu zacznij kontrolować NO2. Jak zauważysz, że po początkowym wzroście spadło do zera, możesz zacząć wpuszczanie rybek. Przyjmij jeszcze jedną radę. Zanim złożysz do kupy akwarium, zastanów się jak będziesz zmiękczał i zakwaszał wodę. Oszczędzi Ci to później nerwów. Jeśli masz taką wodę, jak podał Jaro, to zalecam filtr RO. Woda niezbyt twarda, ale dla proponowanej obsady jednak trochę za dużo (zakładam, że zależy Ci na parametrach dobrych dla rybek, a nie tylko tolerowanych). Masz stosunkowo dużo siarczanów i chlorków i tego nie usunie np. kationit. Dodatkowo baniaczek już spory, więc filtr RO będzie ekonomiczny. Do tego lekkie zakwaszenie torfem i będzie dobrze.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Swordfish » 18 listopada 08, 13:09

Ja chciałem kupic filtr Tetry ex 700 to mam go kupić zamiast Tetry czy dodatkowo :?:
200 litrów zalane 7.V.2010

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: EyeQueue » 18 listopada 08, 15:28

Swodrfish, pytasz, czy masz kupić filtr RO zamiast Tetry?????
Oj długa droga jeszcze przed Tobą. Porozglądaj się trochę po forum, zapytaj wujka Gugla o filtr odwróconej osmozy...
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Patrykolo14
Ryba
Ryba
Posty: 303
Rejestracja: 22 lipca 08, 07:08

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Patrykolo14 » 18 listopada 08, 16:24

Dodatkowo,dzięki filtrowi RO,wodę będziesz miał odpowiedniejszą dla pielęgniczek

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Swordfish » 18 listopada 08, 17:16

Wiem wiem, że długa droga jeszcze. Ale pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał ;-)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Jaro69 » 18 listopada 08, 17:33

Swordfish pisze:I postępowanie tak jak wyżej, podłoże, roślinki, woda podłączyć wszystko i po dwóch tygodniach sprawdzić parametry :?:

Parametry wody po dwóch tygodniach będą (powinny być) takie same jak w pierwszym dniu, o ile nie masz w zbiorniku jakiś dekoracji zatwardzających, lub zmiękczających wodę, w każdym razie zmieniających ich parametry. Ważniejsze jednak jest, byś po paru dniach pobytu pierwszych mieszkańców, sprawdził parametry, aby byc pewnym, iż zbiornik jest w pełni dojrzały i możesz tam już spokojnie wpuścić wrażliwe na zmiany parametrów ryby: otosy i ramirazy.

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Swordfish » 18 listopada 08, 18:29

Jaro a powiedz jako rodowity szczecinianin czy kupować ten filt RO czy nie.
Chodzi mi o to, że znasz naszą wodę :?:

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Jaro69 » 18 listopada 08, 18:35

Swordfish pisze:Chodzi mi o to, że znasz naszą wodę :?:

Wodę znam, dla pielęgnic była OK, jednak nie za bardzo dla pielęgniczek.
Swordfish pisze:Jaro a powiedz jako rodowity szczecinianin czy kupować ten filt RO czy nie.

Dla pielęgniczek raczej wskazane. Jakiś czas musiałem się męczyć z woda destylowaną oraz demineralizowaną, a to już niemały wydatek sie robi z czasem.

Awatar użytkownika
Swordfish
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 2 listopada 08, 20:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parametry wody dla mieszkańców akwa

Postautor: Swordfish » 18 listopada 08, 19:49

Panowie. Kupiłem nową pralkę do domu i wraz z nia dostałem test Calgonu na twardość wody. Taki pasek z 4 krateczkami. Z ciekawości wykonałem.
2 kratki zmieniły kolor trzecia w połowie. Według oznaczenia producenta:

gdy jedna kratka zmieni kolor -woda miękka
gdy 2 - woda średnio twarda
gdy 3 - woda twarda
gdy 4 - woda bardzo twarda.

Tak więc z tego prostego testu wychodzi ze woda u mnie podchodzi pod twardą. Jako że chciałbym aby u mnie rybki czuły sie dobrze, wydaję mi się, że trzeba by nabyć ten filt RO. Proszę podpowiedźcie jaki, czy macie coś godnego polecenia.

P.S Dłuższe życie każdej pralki to Calgon :mrgreen:

Pozdrawiam
200 litrów zalane 7.V.2010

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości