Dziwne parametry

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 23 października 08, 09:12

Mam pewien problem parametry w akwarium:
ph ok 7,5 a nawet i większe mimo dodawania sporej ilości garbnikó z liści dębu i CO2
gh ok 14
kh 5-7
no2 0
NO3 10 (4 dni po podmianie)

parametry wody przegotowanej
ph ok 7
gh ok 7
kh <5 a z (garbnikami ph spada do ok 6,7)

zwykła kranówka
ph ok 7
gh ok 10
kh ok 5

i mam pytanie coś mi zatwardza wode w akwarium ale co???? nie mam pojęcia nie mam nic co mogłoby być z wapienia i trochę zminić parametry oprócz skorup ampularii które jeszcze mieszkają w akwarium. Podłozem jest drobny żwirek kwarcowo granitowo jakis tam nie ze sklepu ale wydobywany z głębin na pewno nie reaguje z wdoą dokładnie go ogolądałęm i potraktrówałęm mocnym kwasem i nic nie widac żeby reagował. Czy skotupy ampularii moga zatwardzać w widoczny sposób wodę w akwarium? CO2 dodaje intensywnie od 2 dni i czekam aż pH spadnie ( garbniki tez zwiększyłem). Czy ma ktoś jakiś pomysł? Czy to prawda że garbniki fałszują wyniki niektórych teststów na pH? Czyt można zakwszać wodę kwasem cytrynowym gdy w akwarium sa neony RC zbrojnik i neritina? A... testy JBL paskowe kilka razy juz mierzyłem i kolro prawie ze idnetyczny wychodzi a odczynnik chyba dobry na psaku bo jak dodałęm kroplę octo do wody to pH wyraźnie zostało określone jako mniejsze.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 23 października 08, 15:25

Aquos pisze:A... testy JBL paskowe kilka razy juz mierzyłem i kolro prawie ze idnetyczny wychodzi a odczynnik chyba dobry na psaku bo jak dodałęm kroplę octo do wody to pH wyraźnie zostało określone jako mniejsze.

I to nie oznacza, że testy takie są dobre. Są one po prostu niedokładne i nie podają prawdziwych parametrów.
Aquos pisze:Czy to prawda że garbniki fałszują wyniki niektórych teststów na pH?

Tak.
Aquos pisze:ph ok 7,5 a nawet i większe mimo dodawania sporej ilości garbnikó z liści dębu i CO2

Jakie masz oświetlenie i jaki zbiornik?
Czym masz wypełniony filtr?
Aquos pisze:Czy skotupy ampularii moga zatwardzać w widoczny sposób wodę w akwarium?

Mogą, ale nie w ciągu 4 dni.
Ostatnio zmieniony 23 października 08, 18:15 przez Jaro69, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwne parametry

Postautor: Greek » 23 października 08, 15:26

Aquos pisze:Czy skotupy ampularii moga zatwardzać w widoczny sposób wodę w akwarium?


Skorupy ampularii które już są nieżywe? Bo przy takiej twardości raczej mało prawdopodobne jest żeby się rozpuszczały gdy slimak jeszcze żyje. Oczywiście jeśli skorupy są już puste to będą się rozpuszczać i mogą podwyższać pH ale na pewno nie bardzo dużo.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: EyeQueue » 23 października 08, 15:55

Pierwsza sprawa - twardość (GH). Po gotowaniu (długim gotowaniu, nie tylko zagotowaniu) KH może spaść praktycznie do 0, a GH o tyle samo. Co do wody w akwarium, to nie wiem, jaka jest dokładność tych testów paskowych, ale załóżmy, że faktycznie rośnie Ci GH. Przyczyną musi być rozpuszczanie soli wapnia (ew. magnezu). Nie wiem, czy muszle mogą dawać aż taki efekt, bo moje doświadczenie ze ślimakami sprowadza się do tępienia zatoczków, ale jakiś efekt może być z pewnością. Jednak nie wykluczałbym wciąż podłoża. Żwirek kwarcowy lub granitowy nie będzie się pienił, ale to nie oznacza, że nie może mieć troszeczkę domieszek. Ja po dłuższym czasie zauważyłem w żwirku kwarcowym ziarenka, które wyglądały na wytrawione - można tego nie zauważyć od razu. Mógłbyś sprawdzić, wrzucając trochę wypłukanego żwirku do czystej wody o znanym GH i zrobić pomiar po kilku dniach. Tylko że do tego trzeba mieć dobre (czytaj dokładne) testy, bo różnica może być niewielka.

Druga sprawa - zasadowość (KH). Może rosnąć w akwarium na skutek rozpuszczania węglanów (wapieni). Może też rosnąć na skutek procesów gnilnych, w świeżym akwarium z niezamkniętym cyklem azotowym...

... dokończę jak wrócę z zebrania w szkole. Sądziłem, że zdążę, ale muszę już wychodzić.
CDN
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 23 października 08, 16:17

Ampularie są od miesiąca i ich skorupy uległy erozjii. Zbiornik ma 112l oświetlenie 2x18 w filtrze jest gąbka i gąbka nic po za tym.
Jaki test na pH mam kupić aby dokładnie zmierzyć rzeczywiste pH? ampularie są żywe ale wywalę je bo baaaaardzo brudzą i obgryzają wgłębkę i rośliny.
Poszukam nadżerek na kamieniach ale wątpie bo trzymałem je w kwasie kilka dni.
Akwarium na pewno ma zamknięty cykl azotowy.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwne parametry

Postautor: Greek » 23 października 08, 16:24

Aquos pisze:Ampularie są od miesiąca i ich skorupy uległy erozjii


To dziwne bo u mnie zaczęły się rozpuszczać dopiero przy pH na poziomie 7.0 i GH mniej więcej 8-9 ;-) . A to że wgłębkę jedzą to dobrze bo porządnie ograniczają jej wzrost. Ona naprawdę szybko się rozrasta.

Aquos pisze:ampularie są żywe ale wywalę je


Teraz to będzie problem bo na pewno nie uda Ci się wyłapac wszystkich no i będą się tak mnozyc i mnożyć. :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 23 października 08, 16:34

Aquos pisze:Zbiornik ma 112l oświetlenie 2x18

CO2 absolutnie niepotrzebne, nic ono nie daje.
Aquos pisze:w filtrze jest gąbka i gąbka nic po za tym.

To filtracja obawiam się, że za słaba, stąd wnioski podane przez EyeQueue odnośnie procesów gnilnych.
Aquos pisze:ampularie są żywe ale wywalę je bo baaaaardzo brudzą i obgryzają wgłębkę i rośliny.

One są po prostu głodne. Czym je karmisz?

Postaraj się o testy kropelkowe, mogą one wiele rzeczy wyjaśnić.

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 23 października 08, 16:43

Ampularie wyłapie bo są 3 a wgłębki mam mało, no nie wiem czy ta filtracja taka nie wydajna jest woda ma neutralny zapach jest czysta nie widzę gnijących części (chociaż planuje kubełek i zakup RO) karmie je różnymi rzeczami marchewka kapustą zjadają karmę dla rybek która opadnie spirulinę itp za to neritina cały czas jeździ po szybach i oczyszcza rośliny.

Jakie konkretnie test (firmy) sie nada i nie będzie reagował na garbniki?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 23 października 08, 16:49

Aquos pisze:Jakie konkretnie test (firmy) sie nada i nie będzie reagował na garbniki?

Każdy test kropelkowy lekko przekłamie wynik. Chodzi tu o porównanie barw do wzorników. Lekko ciemniejsza barwa wody, finalnie będzie we fiolce również ciemniejsza po zakropieniu i przez to trochę nieprawdziwy będzie również wynik.
Z testów można polecić: Tetra, JBL ewentualnie z tańszych Zoolek, Rataj.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwne parametry

Postautor: Greek » 23 października 08, 17:11

Aquos pisze:Ampularie wyłapie bo są 3


Teraz może ich być już dużo więcej ale na razie są niewidoczne ;-) .
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 23 października 08, 17:51

Greek pisze:
Aquos pisze:Ampularie wyłapie bo są 3


Teraz może ich być już dużo więcej ale na razie są niewidoczne ;-) .


Uparty jesteś... moje z jakiegoś powodu nie rozmnażają się i bardzo dobrze bo bardzo brudzą w akwarium i nie są tak naprawdę zbyt dekoracyjne

http://www.allegro.pl/item465717026_fil ... atisy.html
tak przy okazji czy ten filtr sie nadaje? i czy jest cichy?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwne parametry

Postautor: Greek » 23 października 08, 18:04

Tak ,filtr się będzie nadawał.
:)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: EyeQueue » 23 października 08, 19:58

No to jestem z powrotem...
I cały mój zaplanowany wywód szlag trafił, bo dyskusja dość energiczna, jak widzę.
Jeśli widzisz ubytki na muszlach, to coś musi byc na rzeczy. Jednak Wzrost GH o 4° oznacza dodatkowe 40 mgCaO/L lub 71,4 mgCaCO3/L. W akwarium 112L oznacza to 8g CaCO3 pochodzącego z muszli. To całkiem sporo. Jednak jeśli wziąć pod uwagę dokładność testów paskowych, równie dobrze różnica może być dwa razy mniejsza.
Wracając do tematu KH. Dopóki będzie na poziomie 5-7, nie uda się obniżyć pH inaczej niż przez podawanie CO2. I w tym sensie CO2 może być potrzebne. Garbniki tu nic nie dadzą, bo trzeba byłoby dodać ich w takiej ilości, która zabiłaby wszystkie żywe stworzenia w akwarium (coś w okolicach min. 400ppm!). Jednak podawanie CO2 w akwarium z rybkami nie jest moim ulubionym pomysłem na pH, gdyż wiąże się z dużymi wahaniami dobowymi pH. A wiadomo, że dla rybek ważniejsze od parametrów optymalnych są parametry stabilne. Moja rada - zbić KH i pH dodając czystego HCl. Szeroko opisywałem to konkurencji, jak znajdę chwilę, to skondensuję i tu też wkleję. Można też zastosować kationit - poszukaj filtra prezentowanego ostatnio przez Seraphima. Na koniec stosuje się garbniki lub torf do kosmetyki, czyli ustawienia pH na żądanym poziomie.
Aj, zapomniałem. Kwas cytrynowy. Jeśli znalazłeś to rozwiązanie u mnie i chcesz potwierdzenia od innych, moja odpowiedź jest bezprzedmiotowa. Jeśli nie czytałeś moich wypocin, to znajdziesz tam informacje o możliwości stosowania kwasu cytrynowego. Dodam tylko, że ulega on biodegradacji, więc przy podmianach trzeba będzie uzupełniać.
A co do testów pH. Po pierwsze, jeśli jesteś na testach paskowych odróżnić pH 7 i 7,5 to gratuluję (chyba, że to test do wąskiego zakresu pH). Jeśli twierdzisz, że rozróżniasz 6,7 to nie chce mi się w to wierzyć. Testy dają wynik prawidłowy i garbniki go nie fałszują. Co najwyżej można mieć problem z prawidłowym odczytaniem wyniku na skutek barwy roztworu, ale na to też jest prosta rada (dla testów płynnych).
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 23 października 08, 20:18

EyeQueue pisze:Testy dają wynik prawidłowy i garbniki go nie fałszują. Co najwyżej można mieć problem z prawidłowym odczytaniem wyniku na skutek barwy roztworu, ale na to też jest prosta rada (dla testów płynnych).

Andrzej i to właśnie miałem na myśli pisząc:
Chodzi tu o porównanie barw do wzorników.

Może dalej zbyt niezrozumiale to potraktowałem i wytłumaczyłem.
Na jednym z forów jest dalece zaawansowana dyskusja na temat garbników i odczycie testów.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: EyeQueue » 23 października 08, 21:29

Jaro, wiem, że wiesz, o co chodzi. Chciałem tylko, by nie było wątpliwości. Bo ktoś mógłby pomyśleć, że pH-metr też będzie źle działał. A przy okazji już po raz kolejny zarzuciłem wędkę nt. metody pomiaru pH zabarwionej wody, ale znów nikt się nie złapał...
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości