Dziwne parametry

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 24 października 08, 15:20

Twojego wywodu szlag nie trafił :) skorupy ampularii (plus osad jaki ostatnio z szyb sie rozpuścił ponieważ podniosłem poziom wody z kamienia mógł spowodować ten wzrost)

EyeQueue pisze:Jeśli znalazłeś to rozwiązanie u mnie i chcesz potwierdzenia od innych, moja odpowiedź jest bezprzedmiotowa. Jeśli nie czytałeś moich wypocin, to znajdziesz tam informacje o możliwości stosowania kwasu cytrynowego.


Jakbyś mógł jakoś to inaczej zapisać bo nie rozumiem istoty tej części wypowiedzi :neutral:
Wiesz co chyba na dłuższą metę to będzie RO plus garbniki, a na razie to chyba kwas cytrynowy zastosuje znalazłam taka proporcję (wprawdzie to dotyczyło wody w oczku wodnym) ale może sie nadaje:
10g/100l i pH ma zjechać do 6 z 7 ( chyba dobrze to przeliczyłem tam było napisane że żeby zjechać pH z 7 do 5 to trzeba użyć 100g na 100litrów)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 24 października 08, 17:05

Aquos pisze:
EyeQueue pisze:
Jeśli znalazłeś to rozwiązanie u mnie i chcesz potwierdzenia od innych, moja odpowiedź jest bezprzedmiotowa. Jeśli nie czytałeś moich wypocin, to znajdziesz tam informacje o możliwości stosowania kwasu cytrynowego.


Jakbyś mógł jakoś to inaczej zapisać bo nie rozumiem istoty tej części wypowiedzi :neutral:
Wiesz co chyba na dłuższą metę to będzie RO plus garbniki, a na razie to chyba kwas cytrynowy zastosuje znalazłam taka proporcję (wprawdzie to dotyczyło wody w oczku wodnym) ale może sie nadaje:
10g/100l i pH ma zjechać do 6 z 7 ( chyba dobrze to przeliczyłem tam było napisane że żeby zjechać pH z 7 do 5 to trzeba użyć 100g na 100litrów)

A wiesz o czym w ogóle EyeQueue pisał?
Jest w tym dziale temat przyklejony "Chemia wody w pigułce", jakbyś go dokładnie przeczytał, znalazłbyś tam odpowiedź może posłużę się cytatem z tamtego tematu:
EyeQueue pisze:Najciekawszy z przedstawionych kwasów jest kwas cytrynowy - trójprotonowy. Jest jedynym łatwo dostępnym kwasem, który tworzy układ buforujący już przy pH=6, czyli nakłada się częściowo zakres buforowania wodorowęglanów (garbniki i kwasy humusowe zachowują się jeszcze inaczej, ale to odrębny temat, który rozwinę za jakiś czas). Do tego jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie ożywionej, nie jest toksyczny w stężeniach nawet ponad 100mg/L i ulega biodegradacji (to ostatnie to akurat wada w akwarium).

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 24 października 08, 17:13

jeśli mu o to chodziło to ja znam tę wypowiedź interesuje mnie dawkowanie..
"i chcesz potwierdzenia od innych, moja odpowiedź jest bezprzedmiotowa"
tylko nie wiem co tu miał autor na myśli

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 24 października 08, 17:20

Aquos pisze:"i chcesz potwierdzenia od innych, moja odpowiedź jest bezprzedmiotowa"
tylko nie wiem co tu miał autor na myśli

Chodziło mu zapewne o to, że jeśli oparłeś się na jego wypocinach, czyli artykule, a jedynie szukasz potwierdzenia u innych użytkowników, to jego post jest niepotrzebny.
Ale jeśli po prostu pytasz o zastosowanie kwasu cytrynowego, znajdując taką informację w innym miejscu w internecie EyeQueue odpowiada. :ok:

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 24 października 08, 17:52

z tym fałszowaniem wyników przez garbniki to nie chodzi o lekkie odchylenia barwy od normy jak wziąłem wodę w szklance z dużą ilością garbników i zanurzyłem pasek to pH skoczyło do ok 9 i to na pewno bo wskaźnik czerwony się zrobił i to bardzo wyraźnie

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 24 października 08, 17:59

Aquos, przepraszam za powrót do garbników, ale ile i jak często to dajesz? W jaki sposób robisz wywar z liści, chodzi mi również o ilość liści na ilość wody. Jakiego koloru jest teraz woda w zbiorniku i ostateczne pytanie: w jakim celu to robisz na siłę?

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 24 października 08, 18:06

Garbników dodaje zawsze przy podmianie aby woda miała taki lekki kolorek. Robię to dla RC, Amano które teraz o wiele lepiej wyglądają i neonów które nabrały bardzo ładnego błyszczącego paska wywar z liści robie tak:
garść tnę na małe paski wrzucam do garnka zalewam wodą i gotuje na małym ogniu ok 30 minut następnie odstawiam na 24 godziny i mam wywar gotowy do użycia do wody dodaję stopniowo i umiarkowanie a gdy tego nie robie to ewidentnie mam więcej glonów na szybach i roślinach.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 24 października 08, 18:11

Powiem Ci szczerze, że nigdy nie miałem aż takiej potrzeby na wlewanie jakichkolwiek wywarów do BW, a woda była tam jednak zawsze herbaciana. Po prostu liście wrzucone do zbiornika, oddają garbniki wolniej, ale po każdej podmianie, woda w dzień, dwa powracała do poprzedniego koloru. Wymiana liści co ok. 2m-ce. Można również wrzucić parę szyszek olchy, a w filtrze lub obok niego w jakiejś siateczce, pończosze torf.

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 24 października 08, 18:29

Na dłuższą metę będą to szyszki olchy ale na razie jest jak jest po prostu nie mam dostępu do szyszek ale może liście w pończochę wsadzę

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dziwne parametry

Postautor: Jaro69 » 24 października 08, 18:30

Aquos pisze:ale może liście w pończochę wsadzę

A dlaczego nie rozsypać ich na dnie? Oczywiście wcześniej muszą być one sparzone.

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 24 października 08, 18:58

jakoś rozsypane nie bardzo upiększają mój zbiornik ;) a schowane gdzieś nie będą przeszkadzały

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: EyeQueue » 24 października 08, 20:18

Aquos, w kwestii kwasu cytrynowego. Myślę, że Jaro już wyjaśnił, o co mi chodziło. Dodam jeszcze tylko, żebyś nie szukał dawkowania. Jeśli znalazłeś taką informację w internecie, to umieścił ją tam ktoś z małym pojęciem o istocie zjawisk zachodzących w roztworach wodnych. Takie dodatki zawsze muszą być dobrane do konkretnej wody i sprawdzone doświadczalnie.
Co do odczytu pH, o którym napisałeś, musiałbym sam zobaczyć jak to wygląda. Wynik pH=9 jest oczywiście bzdurą, bo garbniki zakwaszają wodę, nie alkalizują. Być może wchodzi tu w grę inna reakcja chemiczna, np. typu sprzęgania związków aromatycznych (nie musisz wiedzieć o co chodzi).
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Aquos
Ryba
Ryba
Posty: 324
Rejestracja: 31 lipca 08, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: Aquos » 25 października 08, 07:58

Aha no kwasek właśnie dobieram do wody.
No właśnie to lub coś innego miałem na myśli bo pasek zamiast pomarańczowy jest krwistoczerwony i barwa ciemnieje wprost proporcjonalnie do zawartości garbników.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne parametry

Postautor: EyeQueue » 25 października 08, 12:04

Postaraj się zaopatrzyć w dokładniejsze niż paskowe testy i pamiętaj, by pH mierzyć nie (albo nie tylko) po dodaniu kwasu, ale też po kilku godzinach (następnego dnia). W przeciwnym razie wyjdzie Ci wynik za niski (wydzielony CO2 nie zdąży się ulotnić z wody).
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości