Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 29 grudnia 07, 18:01

Wczoraj zauważyłam, że mojemu glonojadowi mocno zaczerwienił się brzuszek. Wcześniej był raczej biało kremowy a teraz intensywnie czerwony - w okolicy odbytowej.

Zaczełam mu się baczniej przyglądać i zauważyłam, że jak wydala, to ciągnie się za nim przez jakiś czas dość długa nitka kału. Jeszcze wczoraj dochodziła do 1 cm długości, była czarna i dość szybko odpadała. Ale już dzisiaj pływał z nitką długości ponad 2 cm, miała kolor szaro-czarny i miał ją zaczepioną przynajmniej 15 minut.

Martwie się bo nie wiem co mu jest. W poradnikach przy problemach w których występuje taka sytuacja z kałem jest to zbieżne z otępieniem ryby. Mój glonojad natomiast pływa rześko, jest aktywny, może nieco częściej przebywa w ceramicznym domku, ale nie dzieje się nic niepokojącego poza mocno czerwonym brzuszkiem i tą nitką kału.

Proszę o pomoc.
Basia

qba1012

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: qba1012 » 29 grudnia 07, 18:04

masz w zbiorniku innego glonojada. jesli tak to możliwe że mają tarło ;-)

Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 29 grudnia 07, 18:04

I jeszcze jedno. Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się ślimaków w akwarium. Znalazłam dwa maleńkie ślimaczki. Nie wiem czy je wyciągać i nie wiem skąd się wzięły, bo wszystko poza pokarmem wyparzałam przed włożeniem do akwarium.

Mam dwa małe glonojady. Nie wiem jakiej płci. Czy tak objawia się u nich tarło?
Basia

qba1012

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: qba1012 » 29 grudnia 07, 18:13

poczytaj w internecie jak objawia się tarło u glonojadów. a skąd masz pokarm? ze sklepu? pakowany czy jaki?
odp.

Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 29 grudnia 07, 18:16

Nie pamiętam marki ale ze sklepu, takie "prasowane" w tabletkę glony. To jest specjalnie dla glonojadów przeznaczone.
Basia

qba1012

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: qba1012 » 29 grudnia 07, 18:32

może jak kupowałaś rybki i one w sklepie były z ślimakami :evil: to się zapewne poprzyczepiały do ciała :zly1:
pasarzerowie na gapę... hehe :mrgreen:

Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 29 grudnia 07, 18:41

Ale czy te ślimaki to im nie zaszkodzą? Usuwać je z akwarium?

A jeśli chodzi o to tarło, to nawet gdyby, to nie wyjaśnia tej nitki kału. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł co może mu być?
Basia

qba1012

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: qba1012 » 29 grudnia 07, 18:43

jak ja kiedyś miałem glonojada to wydalał wielkie nitki kału ok. 6-8cm. więc to jest chyba normalne. co do ślimaków: ja nie przepadam za ślimakami i radzę Ci: usuń je jak najszybciej, bo nie kontrolowane kilka dni mogą się namnożyć w potęgę!!! ;-)

Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 29 grudnia 07, 18:50

Jeśli chodzi o slimaki, to właśnie tego się obawiałam.

A jeśli chodzi o glonojada, to co, mam przestać się martwić?
Basia

qba1012

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: qba1012 » 29 grudnia 07, 18:53

poczekaj na wypowiedzi innych. nie martw się na zapas. ;-)

Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 29 grudnia 07, 18:58

Dzięki.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś uwagi to będę wdzięczna.
Basia

Awatar użytkownika
Malwaaaaa
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 12 grudnia 07, 19:09
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Malwaaaaa » 29 grudnia 07, 20:49

U mnie tez kiedyś pojawiły się ślimaki. Okazało się, że przyprowadziłam je razem z nową rośliną.
Przyjdzie czas, że i nam będzie dane przyjmować pokłony...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Tomek83 » 29 grudnia 07, 23:27

Zapewne jaja ślimaków przeniosłaś na roślinach. qba1012 nie pisz bzdur w rodzaju tych o ślimakach przeczepionych do ryb bo się słabo robi. Jak czegoś nie wiesz to nie wymyślaj...

Basienka
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 11 grudnia 07, 17:14
Lokalizacja: Polkowice

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: Basienka » 3 stycznia 08, 13:47

:roll: Jeśli chodzi o mojego glonojada to jego brzuszek lekko zbledł, natomiast ciągle ciągną się za nim nitki kału, które są coraz bledsze i dłuższe.

Na internecie znalazłam informacjie na temat zapalenia przewodu pokarmowego u zbrojników:

:arrow: Objawy: obrzęk brzucha, zaczerwienienie (przekrwienie) w okolicy odbytu, kał zawiera duże ilości śluzu, często w postaci ciągnących się długich nitek.

:arrow: Leczenie: jedyne co można zrobić to zastosować głodówkę w zależności od objawów od 4 do 8 dni, następnie karmić w niewielkich ilościach pokarmami naturalnymi, lekkostrawnymi, powoli zwiększając dawkę. Niestety często jest już za późno i zbrojniki zdychają, aby temu zapobiec należy pamiętać o odpowiedniej diecie.

Czy zgadzacie się z tym? Ja jakoś dziwnie czułabym się głodząc moją rybkę. Oczywiście jak mus to mus, ale nie chcę robić tego niepotrzebnie. Dodam, że drugi glonojad brzuszek ma bladokremowy ale niteczki kału także się pojawiają.
Basia

kbtor
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 29 listopada 07, 16:55
Lokalizacja: Łask

Re: Chory glonojad ? Co to może być i jak mu pomóc?

Postautor: kbtor » 3 stycznia 08, 13:53

Spokojnie, w naturze ryby często głodują przez kilka dni, dlatego mają skłonności do przejadania się na zapas.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości