Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Jennifer
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 27 grudnia 07, 17:43

Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Postautor: Jennifer » 28 grudnia 07, 10:54

Na początek chcę wyjaśnić ze jestem początkującą, dlatego proszę o wyrozumiałość. Jeden z moich neonków inessa jest bardzo dziwny. Pływa niby normalnie o nic się nie ociera, ale cały czas ma pyszczek otwarty jakby poprostu niemógł go zamkąć i "chłypie" nim wode, a pojedzejeniu robi mu się dziwny brzuch tzn."jakby połknął kamień", a jego odchody są nitkowate i białe. Nie jest osowiały ani nic takiego i pływa z resztą stada. Pozostałe ryby są o.k.
W sobote dokupiłam jeszcze 15 neonków żeby mu było raźniej (bo tamten cały czas był sam)które jak narazie są zdrowe. Dopiero przedwczoraj zauważyłam że z tamtym jednym jest coś nie tak jednak, ale już wszystkie pływały razem więc w obawie przed zarażeniem tej 15 i nadzieją wyleczenia tego jednego wlałam akryflawine - jak narazie nie widzę poprawy. Proszę Was więc o pomoc.

-----------------

Akwa: 126l
PH. 7,2
TO - 12
TW - 9
Temp. 26*
Filtr wewn. FAN 3

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Postautor: Broker » 28 grudnia 07, 14:30

Jennifer pisze:Pływa niby normalnie o nic się nie ociera, ale cały czas ma pyszczek otwarty jakby poprostu niemógł go zamkąć i "chłypie" nim wode

Może ma poprostu uszkodzoną szczeke czy coś takiego... może to jakaś wada od urodzenia... Jeżeli jest tak jak myśle, a neon normalnie pobiera pokarm to powinno być ok ;)

Jennifer pisze:a pojedzejeniu robi mu się dziwny brzuch tzn."jakby połknął kamień", a jego odchody są nitkowate i białe.

Ale zawsze mu się tak robi po jedzeniu, czy tylko jak sie przeje?? Może za dużo pokarmu dajesz i za duży ten pokarm ( np. ochotka czy duży wodzień, jęzeli neon ten jest młody, są to dla niego zbyt duże pokarmy ). Jak duży jest ten neon?? Jest to samiec ( smukłe ciało, a niebieski pas niemal prosty )?? Nie pokoją mnie te odchody... moga to byc problemy żołądkowe...
Zobacz to:
http://www.pmp.p-net.pl/biologia/zapale ... mowego.htm
Jeżeli stwierdzisz, że to zapalenie przewodu pokarmowego, to zrób tą kilkudniową głodówke tej rybie w osobnym akwarium... Możesz zrobić też rybie dodatkowo kąpiel w soli nie jodowanej ( ale najlepiej akwarystycznej ) w roztworze 1g/1 litr ( 1 g - to około jedna płaska łyzeczka od herbaty ;) ) przez 3 do 5 dni. I do głownego akwarium nie podawaj dużo pokarmu - nie przesadzaj... Najlepiej karm 3-4 razy dziennie małymi porcjami - żeby szybciutko został zjedzony przez ryby. Karma musi byc równierz jak najbardziej urozmaicona i odpowiednia - dla neonów polecam płatki i drobniutkie granulaty wieloskładnikowe i roslinne, oraz do tego żywy czy mrozony pokarm - jak dorosła artemia, rozwielitka, cyklop ( oczlik ), oraz jak będa większe to czarna larwa komara i wodzień. Do tego raz na tydzień/półtora rób rybą jednodniową głodówke ;) Jeżeli zobaczysz, że u innych ryb, też wystepują podobne problemy, zrób kilkudniowa głodówke w akwarium głownym... I pamiętaj o odpowiednim podawaniu pokarmu! ;)
A teraz jeszcze powiedz mi jaka jest cała obsada tego akwarium. Co od parametrów są całkiem znośne.. ale proponuje zbijanie twardości poprzez mieszanie jej z wodą destylowaną, tak żeby TwO wynosiło chociarz 8. Ph równierz proponuje zbić tak do poniżej 7, możesz dawać jakis preparat do obnizania pH, do podmienianej wody... Może dasz torf do filtra??
Pozdrawiam i życze powodzenia ;)

Jennifer
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 27 grudnia 07, 17:43

Re: Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Postautor: Jennifer » 28 grudnia 07, 22:22

Szczęki nie miał takiej - dopiero od niedawna taka jest. Pobiera pokarm normalnie- choć w mniejsych ilościach (jakby miał problem ze złapaniem go). Co do dużego brzucha to ma zawsze prawie zawsze taki jak zje. Wszystkie ryby karmie 2 razy dziennie małymi porcami pokarmem Tetry Pro i Sera vipan - więc przekarmienie raczej nie wchodzi w rachube :)

Oto jego fotka:
[img].jpg[/img]

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Postautor: Broker » 28 grudnia 07, 22:46

Uuuu nie za dobrze to wygląda..... może sobie to jakoś uszkodził, może jakies pasorzyty. Może ktoś sie wypowie, kto sie z takim czymś spotkał.... :(

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Postautor: Tomek83 » 28 grudnia 07, 23:15

Wygląda to nieładnie, szczególnie ten kolor wokół skrzeli i otworu gębowego...ja bym mu zrobił profilaktycznie kąpiel chociaż w roztworze soli.

Awatar użytkownika
Daras1111
Ryba
Ryba
Posty: 115
Rejestracja: 11 grudnia 07, 21:58

Re: Chory neonek! Proszę o szybką pomoc!

Postautor: Daras1111 » 28 grudnia 07, 23:20

No wyglada to jakby mu zgnila Gęba i skrzela :/ nieciekawie, oj nieciekawie.
Obsada:

7 Gupik samce ( 2 mix)
5 Danio pręgowany
3 Otosek
6 Rasbora Klinowa




www.aqquarium.fora.pl - forum dla miłośników ryb Danio

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości