choroba mieczyka

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
smd_
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 07, 09:09

choroba mieczyka

Postautor: smd_ » 10 grudnia 07, 09:17

Witam!

mam dwa mieczyki od jakiegoś miesiąca na kwarantannie i jeden z nich zachorował. nie mam pewności co do choroby i proszę o pomoc w jej rozpoznaniu. akwarium 20L, 2 mieczyki (samiczki) trafiły na kwarantannę (brane ze sklepu). po jednym dniu oba straciły jaskrawo czerwony kolor i stały się plamiasto-ciemne. tygodniu jeden odzyskał czerwoną barwę, natomiast drugi dostał białej wysypki. No to myślę - ospa, trudno - i tak są w osobnym zbiorniku na kwarantannie, zdarza się. Ale co ciekawe mieczyk przeżył już blisko 3 tygodnie.. pobiera pokarm normalnie, jest aktywny, nie jest ospały, nie chowa się, nie ma drgawek etc. nie chudnie. Właściwie jedyne dziwne zachowanie to próbuje się "otrzepać".. niemalże jak pies. Dlaczego tak długo zwlekam z leczeniem? bo kilkukrotnie choroba cofnęła się, zostało tylko kilka kropek... ale już chyba 3 raz nastąpił nawrót. Codziennie kropki są w innych miejscach. Przez pewien czas miał bardzo postrzępione płetwy, ale odrosły. Stan obecny widać na załączonych zdjęciach.
dodam że nie widziałem żeby choroba atakowała oczy czy wargi.

Nie mam doświadczenia z chorobami, nigdy wcześniej nic w moich akwariach nie chorowało, a jedyne moje ofiary to dwie malutkie molinezje które wcięło w filtr zanim założyłem na wlot gąbkę :/
pH 7.5 NO3<25, drugi mieczyk jest zdrowy. nie wiem czy to flexibakterioza czy pleśniawka (?) czy jaka inna zaraza
Z góry dziękuję za pomoc!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: choroba mieczyka

Postautor: osama » 10 grudnia 07, 09:27

podnieś temp w akwa do 30 stopni i po sprawie. Intensywnie napowietrzaj wodę. Nie męcz już dalej rybek tylko pomóż im wyjść z choroby...
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

smd_
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 07, 09:09

Re: choroba mieczyka

Postautor: smd_ » 10 grudnia 07, 09:45

osama pisze:podnieś temp w akwa do 30 stopni i po sprawie. Intensywnie napowietrzaj wodę. Nie męcz już dalej rybek tylko pomóż im wyjść z choroby...


gdyby to było takie proste... miały już 31 i nie jest po sprawie, a nie chcę ich trzymać w takiej temperaturze za długo, bo im to zaszkodzi..

ale dzięki za odp

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: choroba mieczyka

Postautor: osama » 10 grudnia 07, 09:49

No to pozostaje chemia... Nie mniej jednak jak miałem mieczyki pare ładnych lat temu to podniesienie temperatury na pare dni wystarczyło, by pozbyć się ospy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

smd_
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 07, 09:09

Re: choroba mieczyka

Postautor: smd_ » 10 grudnia 07, 10:06

to nie może być ospa, ospa zabija wszystko w ciągu kilku dni... a nie 3 tygodnie.. widziałem jak to działa. ospa atakuje wszystko tymczasem drugi mieczyk ma sie dobrze.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: choroba mieczyka

Postautor: Tomek83 » 10 grudnia 07, 18:03

Są róże postacie ospy, to nie może być nic innego. Nie wiem dlaczego zwlekasz z leceniem ryb. Czy jak Ty miałbyś np. zapalenie oskrzeli to czekałbyś czy samo Ci przejdzie? Chyba nie bo za chwilę miałbyś zapalenie płuc...Męczysz ryby a powinieneś im pomóc.

smd_
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 07, 09:09

Re: choroba mieczyka

Postautor: smd_ » 12 grudnia 07, 09:40

To NIE jest ospa. A raczej nie była. Mieczyk ma się lepiej, znikły plamki, został biały nalot i poszarzała skóra. Przestał się otrzepywać. to było bakteryjno-grzybowe.

A teksty o męczeniu ryb są nie na miejscu. Mentalność na poziomie "nie umiem udzielić fachowej rady, ale przynajmniej ochrzanię". wstyd -_-

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: choroba mieczyka

Postautor: Tomek83 » 12 grudnia 07, 15:43

Wstydzić to powinieneś się Ty, za to w jaki sposób traktujesz swoje ryby, a odpowiadanie atakiem na zwrócenie uwagi świadczy samo najlepiej o Twoim podejściu do sprawy...jeżeli masz chore ryby i nie próbujesz nawet udzielić im pomocy...nie ma na to, żadnego usprawiedliwienia więc nawet nie próbuj tego robić bo tylko sam siebie pogrążysz.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości