Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
tomas
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 07, 15:18

Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: tomas » 28 listopada 07, 19:00

Witam


W moim akwarium mam 2 pary ramirezek .Dzisiaj zauważyłem niewielki nalot na płetwach i łuskach . Nalot jest białawego koloru , na razie sa to pojedyncze kropeczki wielkości głowki małej igły . rybki nie ocieraja się o dekoracje , lecz mocno poruszaja skrzelami . Sa aktywne , jedzą itd . Czyżby ospa ????

Czy podnieść temperaturkę w akwarium teraz mam 27,5 stopnia .

POzdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: Tomek83 » 28 listopada 07, 19:01

Nic na razie nie rób, nie panikuj. Obserwuj ryby.

Awatar użytkownika
K-Mart
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 27 października 07, 18:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: K-Mart » 28 listopada 07, 20:57

Z opisu chyba wynika ze te ospa to zastosuj preparat Tropicala Ichtiosan i podwyzsz temp. Polecam ten preparat jesli to oczywiscie ospa

Pozdrawiam

tomas
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 07, 15:18

problem z ramirezkami

Postautor: tomas » 29 listopada 07, 17:54

Testy
pH 7,2-7.5
NO2--- 0
NO3--- 0
GH ---17
KH----10

Dokładnie jedna ramirezka , straciła kolory oczy z czerwonej otoczki stały sie czarne , jest przy dnie , nic nie je , znikły objawy jeśli chodzi o wysypke , nie widze ran na łuskach ,
tylko mocniej ukrwione są płetwy .

Awatar użytkownika
K-Mart
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 27 października 07, 18:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: K-Mart » 29 listopada 07, 18:14

Ukrwione w jakim sensie??

tomas
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 07, 15:18

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: tomas » 29 listopada 07, 18:49

Porównując z innymi ramirezkami płeywt brzuszne maja bardziej intensywny czerwony kolor , a rybka jest cała czarna , staciła ubarwienie

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: Broker » 29 listopada 07, 20:36

Cos musi być nie tak z wodą - jak długo masz te ryby?? Mimo iż związki przemiany materii są idealne, to jednak twardosci i pH nieco za wysokie. Proponuje stopniowo je obnizać ( przy podmianach ). Ciężko stwierdzić co dokładnie jest Twojej rybce. Musiał by ja zobaczyć dobry ekspert od chorób, albo nawet samo zobaczenie było by za mało i była by potrzebna "sekcja zwłok" rybki. Bardzo mozliwe, że juz rybce nie pomożesz :( Piszesz o podwyższeniu temperatury - rybki te są rybkami ciepło lubnymi i taka temperatura ( ok. 27 - 28 st. ) jest dla nich optymalna i odpowiednia ;)

Awatar użytkownika
K-Mart
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 27 października 07, 18:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: K-Mart » 29 listopada 07, 20:46

Słyszałem ze jesli sie trzyma pielegniczki w temp. 27- i powyrzej karłowacieja :neutral:

tomas
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 07, 15:18

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: tomas » 29 listopada 07, 20:56

Rybki mam 5 dni , wszystkie zostały zakupione u jednego sprzedawcy , podejrzewam poczatki ospy , ale jeszcze poczekam.

Mam pytanie czy ichtiosan można wlac do wody po dozowaniu witamin i niewielkiej ilości nawozu dla roślin .

Na razie podejrzewam ospę , bo białe kropeczki pojawiły sie u neonów i mieczyków. Nie jest tego dużo , ale moga to byc początki . Miałem kiedys ospę u rybek , ale objawiała sie dosyć szybko i widać było jak rybki ocierają sie o dekoracje . W moim przypadku cięzko stwierdzić , bo nie ma znaczących objawów . Obawiam się o pomyłkę z oodinozą, choroba welwetową !!! Nie wiem , bo nie ma jednoznacznych objawów . Na razie objawy są podobne do ospy jak i do oodinozy. Czy przy ospie rybki tez mocno poruszaja skrzelami ???
Pozdro dla wszyskich

Szkoda mi te ramirezki :(

Awatar użytkownika
K-Mart
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 27 października 07, 18:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: K-Mart » 29 listopada 07, 21:00

Jesli faktycznie to ospa to ichtiosan jest najlepszy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: Broker » 29 listopada 07, 21:32

K-Mart pisze:Słyszałem ze jesli sie trzyma pielegniczki w temp. 27- i powyrzej karłowacieja

Hmmm nie słyszałem takiej opini, może tyczyła się jakiś konkretnych gatunków?? Bo pielęgniczki Ramireza lubią własnie taką temperature w zakresie 25-30 stopni i w naturze własnie takie wody zamieszkuja, a czasem nawet cieplejsze ;)
tomas pisze:podejrzewam poczatki ospy , ale jeszcze poczekam.

I słusznie - jeszcze troszke poczekaj, może się coś rozwinie i będzie można pewniej stwierdzić.

K-Mart pisze: Jesli faktycznie to ospa to ichtiosan jest najlepszy.

Lepsza opinie ma FMC, dobra opinie ma rownierz SERA costapur
tomas, przeczytaj tę strone KLIK ;)

sensakwa
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 17:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: sensakwa » 30 listopada 07, 00:01

mojej dziewczyny gupiki tez mają ospę i właśnie szukam odpowiedniego leku
na razie dodałem sól akwarystyczną
Akwaruim :>

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: Broker » 30 listopada 07, 00:37

Widzialem zdjęcie chorej ryby w galerii i musze Ci powiedzieć, że kiedyś moja samiczka wyglądała podobnie. Jednakze moja była chudsza, gdyż zakupiłem ja bez jednego oka i nie pobierała za bardzo pokarmu ( może to była przyczyna jej śmierci, ale jakiś czas po niej padł samczyk - obstawialem złe warunki wodne, gdyż to były moje takie początki z akwarystyka :neutral: ).

tomas
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 11 września 07, 15:18

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: tomas » 30 listopada 07, 01:17

U mnie cięzko to stwierdzić bo zbiornik jest swieży , woda odstana , jedynie twardośc i pH troszkę szkodzi . Co do pH to raczej rybki by tak nie ścięło , tylko gwałtowne zmiany by to zrobiły . Przed wpuszczenie rybek do mojego akwa sprawdziłem testami pH w wakwarium i otrzymanym woreczku z rybkami .Wartosc pH dużo się nie różniła . Rybki przed wpuszczenie odstały swoje do wyrównania temperatury otoczenia a następnie do temp. wody , aby zmniejszyć szok termiczny.

Co jest , nie mam pojęcia . Neonki też teraz mają wysypkę , która cięzko zidentyfikować .
Pozostałe ramirezki mają się dobrze , zamieściłem zdjęcie zdrowej i chorej ramirezki . Ta chora wczesniej wyglądała tak jak ta zdrowa w galerii zdjęć .Najgorsze jest to , że choroba nie postępuje . U ramirezek zanikły kropki na łuskach i lepiej oddychaja . Nawet zaczęły walczyć o teren . Dopiero początek z pielęgniczkami a jużje kocham . :)

Najgorsze przy kupnie rybek jest zródło , bo do tego może dojść kiepskie odżywianie , badz witamin . Zaobserwowałem to u mieczyków .To jak oddawały ( sorki za bezpo sredniość ) odchody . Zastosowałemm witaminy tetry i już jest poprawa .Poprawa widoczna była po 1 dniu .

Awatar użytkownika
K-Mart
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 27 października 07, 18:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Ramirezki - białe kropeczki na ciele i płetwach

Postautor: K-Mart » 30 listopada 07, 08:35

Broker pisze:Hmmm nie słyszałem takiej opini, może tyczyła się jakiś konkretnych gatunków?? Bo pielęgniczki Ramireza lubią własnie taką temperature w zakresie 25-30 stopni i w naturze własnie takie wody zamieszkuja, a czasem nawet cieplejsze ;)



Temperatura 27 stopni moze byc tylko w okresie tarła nic pozatym w naturze temperatura nie przekracza MAX 26stopni, a co do FMC to jest srodek zapobiegawczy i odkarzajacy na ospe Ichtiosan poto został stworzony ten preparat.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości