Chory gupik

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
krlk
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 7 września 07, 20:28

Chory gupik

Postautor: krlk » 12 października 07, 10:04

Witam, wczoraj zaobserwowalem dziwny nalot w okolicy oka u gupika. Wygląda to, jak warstwa proszkowatej substancji w kolorze białym. Poza tym ryba ta jest trochę osowiała (tę cechę zaczyna zdradzać drugi gupik). Wspomniane objawy nie bardzo mogę "podpiąć" pod klasyfikację chorób zamieszczoną na forum (może to jakieś wczesne stadium?). Bardzo proszę o poradę. Odłowić te rybki i poddać ich jakiejś kuracji, czy może zastosować kroki w odniesieniu do calego akwa?

Awatar użytkownika
kochaniak
Ryba
Ryba
Posty: 272
Rejestracja: 23 sierpnia 07, 20:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chory gupik

Postautor: kochaniak » 12 października 07, 11:15

Może pleśniawka...


Chore ryby należy poddać krótkotrwałej kąpieli. Leczy się ją w słabym roztworze nadmanganianu potasu 1g/10 dm3. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Można również zastosować kąpiel w roztworze z soli kuchennej w proporcji 10-15 g/1dm3

W przypadku słabszych, wcześniej rozpoznanych objawów choroby wystarczy podniesienie temperatury i jednorazowe podanie odkażaczy typu MFC lub Akryflawiny. Po tym zabiegu wskazane jest utrzymywanie przez jakiś czas wyższej temperatury nie zapominając o zapewnieniu im większej ilości dobrze natlenionej wody.

Konieczna jest dezynfekcja akwarium w którym przebywały wraz z podwyższeniem temperatury.


240 l. :
6 Paletek (różne odmiany)
6 Garra cambodgiensis
2 Corydoras panda

Czekam na nowe ;]

_

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chory gupik

Postautor: Tomek83 » 12 października 07, 19:07

Zdecydowanie pleśniawka, odłów zarażone ryby i zrób im kurację MFC, pozostałem obserwuj gdy zauważysz, że choroba atakuje kolejne ryby zrób kurację w akwarium ogólnym.

Wróć do „Choroby”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości