choroba gupika

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
soul328
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 26 września 04, 07:34

choroba gupika

Postautor: soul328 » 28 września 04, 14:05

mam problem z gupikiem poniewaz jego cialo pokryło sie jakimis dziwnymi białymi pęcherzykami. przypomina to pleśń, czy to jakas choroba? Może przenieść się na inne ryby? Skąd się wzieła i jak z nią walczyć? Pozatym gupiki walczą między soba i maja już poszarpane ogony. Czy to normalne?

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroba gupika

Postautor: kuba!!! » 28 września 04, 18:43

Cześć.Moze to ospa. do zwalczenia ospy sa rozne srodki np.zielen zooleku ktura ja uzywam i jestem zadowolony, sa lekarstwa innych firm.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: choroba gupika

Postautor: Hawk » 28 września 04, 19:50

soul328, Jakie akwa? Jaka temp.? Czy donosiles inne ryby do zbiornika? Podaj troche wiecej szczegolow i wszystko Ci powiemy
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

soul328
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 26 września 04, 07:34

Re: choroba gupika

Postautor: soul328 » 28 września 04, 20:17

cze akwarium ma 45 litrow temp 24-25 stopni , ryby praktycznie wszystkie są nowe poniewaz jest ono nowo załozone. Gupik najpierw pokładal sie na dnie a teraz ma te białe narosla. właśnie zauważylem ze molinezja tęz leży często na dnie i jakos tak dziwnie pływa . podobnie było z gupikiem przed pojawieniem się tej pleśni.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: choroba gupika

Postautor: kuba!!! » 30 września 04, 08:59

to pewnie ospa,ale jej nie wyleczysz jeżeli nie podniesiesz temp. do 28'C. Temperatura w akwarium powinna mieć ok 26-27'C. jesli nie odczekales 2-3tyg przed wpuszczeniem ryb to nie masz równowagi biologicznej i ryby beda chorowac a nawet zdychac. Wiec proponuje
1.zwiekszyc temp.na czas leczenia do 28'C
2.po zakonczeniu leczenia obniz temp.do26'C
3.dodaj biostarter np.firmy sera
4.jesli nie masz grzalki z termostatem to sobie ja kup bo warto.
Pozdrawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: choroba gupika

Postautor: ciosek » 30 września 04, 13:52

czekajcie... sluchaj soul, ona ma kropki o srednicy mniej wiecej 1 mm (na ciele i płetwach) czy wieksze płaty pokryte pleśnią??? jeżeli drobne kropki (jak kasza) to ospa, jeżeli wieksze płaty to pleśniawka. ospy nie mialem wiec nie mam doswiadczenia z leczeniem, jeżeli to pleśniawka to możesz dodac Mycopur wedlug ulotki. PAmietaj żeby nie mieszać leków i dobrze diagnozować chorobę, bez paniki. Po zakonczeniu leczenia radze zrobić 1-2 wieksze podmiany po okol 40-50 %

P.S jak czesto wymieniasz wode?

Awatar użytkownika
Sieniu
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 5 czerwca 04, 18:22
Lokalizacja: Dobra Nowogardzka

Re: choroba gupika

Postautor: Sieniu » 30 września 04, 17:06

A jeśli ospa to dodaj Ichtiosan albo MFC i pomoże
Akwa 60 litrów-Neonki Innesa

soul328
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 26 września 04, 07:34

Re: choroba gupika

Postautor: soul328 » 2 października 04, 07:15

Cze gupik niestety padł zanim zaczełem leczenie. Niestety to nie koniec problemow poniewz zaczeła chorowac molinezja. Pływa ze złożonym ogonem, porusza się powoli i jst pokryta z jednej strony paroma białymi punktami. Z tego co piszecie to nie jestem pewien czy to pleśniawka czy ospa. Czy te choroby nie mają podobnego procesu leczenia? Żebym miał pewnośc że ryba wyzdrowieje bez wzgłedu na to czy choroba jest prawidłowo zdiagnozowana? Czy grozi mi śnięcie wszystkich ryb

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: choroba gupika

Postautor: Hawk » 2 października 04, 08:12

Ospa to biale kropki do 1 mm a plesniawka to bialy nalot potem przeksztalcajacy sie w platy tzn waty... Na te choroby sa 2 rozne leki wiek konieczne jest zdiagnozowanie poprawni tych chorob, ale przy obu jest to banalnie proste ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości