ocieranie

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: ocieranie

Postautor: madziaaa » 16 września 04, 08:53

a czy ospa i pleśniawka zawsze idą w parze :?:
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: ocieranie

Postautor: atusia » 16 września 04, 11:40

madziaaa pisze:a czy ospa i pleśniawka zawsze idą w parze :?:

Najczęściej tak bywa :( Najpierw atak ospy, a następnie wkracza pleśniawka...gdzieś czytałam, że tylko ryby bardzo osłabione po ospie narażone są na pleśniawkę :?
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: ocieranie

Postautor: madziaaa » 16 września 04, 11:53

a zeby zachorowac na plesniawke koniecznie musza najpierw przejsc ospe? moze moje rybki wcale nie maja ospy ani plesniawki... :?: :?: :?:
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Monikaaa
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 668
Rejestracja: 4 lipca 04, 15:23

Re: ocieranie

Postautor: Monikaaa » 16 września 04, 11:57

madziaaa pisze:a moze moje rybki wcale nie maja ospy ani plesniawki... :?: :?: :?:
Madziaaa - zdecyduj się. :mrgreen: Napisz jeszcze raz dokładnie same objawy, bo teraz to już tu się pomieszało w tych postach.

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: ocieranie

Postautor: madziaaa » 16 września 04, 12:50

heh... ja sie nie moge zdecydowac bo mam akwa od okolo 3 tygodni dopiero.. objawy sa tylko takie- ocieranie sie rybek o wszystko w akwarium - podplywaja powoli do np muszelki i blyskawicznie od pyszczka poprzez caly bok "ocieraja" sie o nią.
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: ocieranie

Postautor: Bea » 16 września 04, 13:44

Spaiky pisze:Madziaaa. Karmisz może rybki mrożonkami?Miałem ten sam problem. Długo leczyłem rybki. Straciłem pół obsady. Po wyleczeniu i zakupieniu nowych mieszkańców było dobrze dopóki nie podałem mrożonej ochotki. Historia się powtórzyła. Odstawiłem mrożonki i walczę z chorobą. nie mam pojęcia czy to jest właśnie przyczyna. Dowiem się po wyleczeniu i ewentualnym braku powrotu choroby.

P.S. za pierwszym razem pomogło FMC i trypowflawina

A jak podawałeś te ochotki? Ja też miałam ospę i zbiegło to się z podaniem mrożonej ochotki, ale nawet jej nie przepłukałam. :oops: Teraz po wyleczeniu ospy znowu zaczynam podawać ochotkę, ale przewewam ją wrzątkiem. Podobno kulorzęsek powodujący ospę nie siedzi w ochotkach tylko w wodzie z ochotek. Postanowiłam zaryzykować, zobaczymy.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ocieranie

Postautor: Hawk » 16 września 04, 14:37

Ludzie co do dawania zywych pokarmow to ja wam powiem tak :
Dawac ale z umiarem + fishtaminy , czeste dawanie zywych/mrozonych pokarmow = ospa ;] Proste i nieszkodliwa, jak mozecie to nie dawajcie ochotki ani serca wolowego bo serce ciezko strawne a ochotka ma to do siebie ze przechowuje w organizmie same trucizmy( chemikalia itp...) jezeli w takich byla hodowana a zwykle tak bywa.
Po daniu zywego dawajcie mkultum roslinnego i ryby sa zdrowe ;] Ja trofom daje zywe 1 raz na 2 tygle reszta to roslinny, choroby nie mailem zadnej od 10 miesiecy 8)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: ocieranie

Postautor: Bea » 16 września 04, 14:47

Hawk pisze:Ludzie co do dawania zywych pokarmow to ja wam powiem tak :
Dawac ale z umiarem + fishtaminy , czeste dawanie zywych/mrozonych pokarmow = ospa ;]


A co ma jedno z drugim wspólnego? Ospę powoduje kulorzęsek, a nie obżarstwo.

Awatar użytkownika
Monikaaa
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 668
Rejestracja: 4 lipca 04, 15:23

Re: ocieranie

Postautor: Monikaaa » 16 września 04, 15:07

Bea pisze:A co ma jedno z drugim wspólnego? Ospę powoduje kulorzęsek, a nie obżarstwo.
Szczerze mówiąc to są straszne kontrowersje z tą ochotką. :zly1: Ja w zimie daję świeżą, a w lecie mrożoną, bo wodzienia u mnie nie ma. :zly: I nie mam problemów. Tylko wcześniej kilka razy płukam ją w wodzie. Ale każdy ma swoje doświadczenia.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ocieranie

Postautor: Hawk » 16 września 04, 15:09

Bea, Chyba nie jarzysz co ;) ? NIe chodzi o obzarstwo, chodzi o CZESTE podawanie zych itp pokarmow np. codziennie rano i wieczorem. A nie dawanie co 5 minut, czy teraz rozumiesz? Zywe pokarmy w wiekszosci sa ciezkostrawne i dlugo przebywaja w organizmach naszych pod opecznych. To tak jak by czlowiek jadl caly czas tylko surowo niebadane mieso i dostal no nie wiem, wscieklizmy.
Juz rozumiesz?
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: ocieranie

Postautor: Bea » 16 września 04, 16:24

Hawk pisze:Bea, Chyba nie jarzysz co ;) ? NIe chodzi o obzarstwo, chodzi o CZESTE podawanie zych itp pokarmow np. codziennie rano i wieczorem. A nie dawanie co 5 minut, czy teraz rozumiesz? Zywe pokarmy w wiekszosci sa ciezkostrawne i dlugo przebywaja w organizmach naszych pod opecznych. To tak jak by czlowiek jadl caly czas tylko surowo niebadane mieso i dostal no nie wiem, wscieklizmy.
Juz rozumiesz?

Teraz to już nie rozumiem, wścieklizna, z mięsa?
Ospę powoduje kulorzęsek. Jeśli ochotka jest od niego wolna, to ryby mągą wcinać do woli i się ospą nie zarażą. Mogą natomiast się nabawić dolegliwości jelitowych.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: ocieranie

Postautor: Locter » 16 września 04, 16:28

Tak czytam ten topic i czytam i dochodzę do wniosku, że mały jest sens w słowach Bei :lol:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: ocieranie

Postautor: atusia » 16 września 04, 17:07

Jejciu...ale się tu pomieszało: ochotka, ospa, pleśniawka, wścieklizna :roll:
Może jeszcze raz- ospa to ospa :wink: i bywa też tak, że wkracza do akwarium np po podaniu ochotki (dwa razy miałam taki przypadek u siebie)...Madziu nie zawsze po ospie jest pleśniawka i odwrotnie...poprostu są to dwie różne choroby i o różnym przebiegu i objawach.
Bea jeśli chodzi o podawanie ochotki rybciom to nie daje się jej zbyt często, ponieważ jest ciężkostrawna...rybcie stają się apatyczne, ociężałe i podatne na różne infekcje i choroby.
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ocieranie

Postautor: Hawk » 16 września 04, 17:23

to sie robi smieszne :]
Bea, widze ze ciezki to przypadek , przeciez napisalem jasno:
To tak jak by czlowiek jadl caly czas tylko surowo niebadane mieso i dostal no nie wiem, wscieklizmy.
A ty odpisalas:
Teraz to już nie rozumiem, wścieklizna, z mięsa?
Ospę powoduje kulorzęsek

Czy tak trudno wpasc na to ze bylo to porownanie??? co do
A co ma jedno z drugim wspólnego? Ospę powoduje kulorzęsek, a nie obżarstwo

sie uczepilas kulorzeska i tej wersji bedziesz sie trzymac widze. Ale chodzilo o UMIAR w podawaniu tego rodzaju pokarmow :] tak jak z reszta napisala to atusia, :)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: ocieranie

Postautor: Bea » 16 września 04, 18:23

Hawk pisze:Czy tak trudno wpasc na to ze bylo to porownanie???

Dziwne to porównanie, ale dobra. :D To jak często dawać tą ochotkę?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości