chory welon

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
guulek
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 9 maja 07, 07:49
Lokalizacja: kuj pom

chory welon

Postautor: guulek » 28 maja 07, 09:01

tydzień temu znajoma likwidowała akwarium i przygarnęłam jej rybki ,wśród tych rybek jest welon , który nie pływa tylko ciągle leży na boku ponieważ na drugim ma ogromny guz ,niewiem co z nim zrobić bo widze że rybka sie naprawde męczy wybaczcie że nie załącze zdjęcia ponieważ :oops: niewiem jak to zrobić , dodam jeszcze że poprzednie akwarium w którym przebywał welon było bardzo małe 40 litrów a oprócz niego było jeszcze osiem dosyć dużych ryb , niemam pojęcia jak pomóc tej rybce i czy w ogóle można jej jeszcze pomóc :?:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welon

Postautor: Tomek83 » 28 maja 07, 10:14

Co do wklejania zdjęć, wystarczyłoby trochę poszukać na Forum: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=3165
Co do rybki, jeżeli jest tak jak mówisz: ryba leży i ma wielki guz to sądzę, że już jej nie można pomóc. Jeżeli widzisz, że bardzo się męczy to myślę, że humanitarniej będzie skrócić jej te męki.

guulek
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 9 maja 07, 07:49
Lokalizacja: kuj pom

Re: chory welon

Postautor: guulek » 28 maja 07, 13:22

no powiedzmy że zgadzam się z tobą co do tego humanitarnego skrócenia tej męki , ale jak to zrobić bo nigdy tego nie robiłam i niewiem jak się do tego zabrać :?:

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: chory welon

Postautor: Broker » 28 maja 07, 14:20

Z tego co słyszałem najlepszy sposób to schładzanie, czyli np. włożenie ryby w wodzie do zamrażarki.

" udowodnione jest, że ryby, które znajdują się w wodzie, której temperatura spada zapadają w stan jakby letargu, czyli krótko mówiąc zasypiają i gdy woda bardzo sia wyziębi funkcje życiowe zanikają rybka umiera. "
Cytat z http://www.akwarium-service.prv.pl/ ;) Wziąłem go z artykułu o humanitarnym uśmiercaniu ryb, pt. "Ryby chcą umierać godnie" ;)

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welon

Postautor: Tomek83 » 28 maja 07, 14:22

Też słyszałem, że najbardziej humanitarne jest zamrażanie ryb. Sam tak robiłem ze świątecznym karpiami do póki miałem balkon i w ziemie był mróz... :wink:

guulek
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 9 maja 07, 07:49
Lokalizacja: kuj pom

Re: chory welon

Postautor: guulek » 28 maja 07, 15:43

dziękuje wam bardzo za pomoc , tylko teraz muszę sie na to jakoś psychicznie pryzgotować bo jeszcze nigdy nie uśmiercałam ryb :cry:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welon

Postautor: Tomek83 » 28 maja 07, 15:46

Nie jest to przyjemne ale gdy nie ma innego wyjścia to trzeba się na to zdobyć, pamiętając, że robi sie to dla dobra rybki.

Wojsa17
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 czerwca 07, 22:05

Re: chory welon

Postautor: Wojsa17 » 2 czerwca 07, 22:31

Pisze dopiero po 4 dniach z myślą iż może jeszcze welon żyje. Nie potrzeba uśmiercać rybki tylko trzeba ją ratować moim zdaniem. Zrób welonowi lekka głodówkę tak z 2 dni i dosyp do w0dy w zależności od wielkości akwa na przykład tak do 60l to z 3 szczypty trzeba by było dodać by działała odkażająco na rany. Myśle iż większe ryby mogły podskubywać welona i otarły mu któryś z boków i dlatego trzeba poczekać aż zregenerują się łuski i miejmy nadzieje guz zniknie

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welon

Postautor: Tomek83 » 2 czerwca 07, 22:33

Jeżeli ryba leży na boku i ma widoczny guz to odkażenie jej w niczym nie pomoże...

guulek
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 9 maja 07, 07:49
Lokalizacja: kuj pom

Re: chory welon

Postautor: guulek » 3 czerwca 07, 10:49

[ Dodano: 2007-06-13, 09:01 ]
welonek został parę dni temu humanitarnie uśpiony tak jak radziliście :cry: dzięki za pomoc pozdrawiam

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości