32°C na ile godzin przy ospie ?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
rachet
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 8 lutego 07, 23:04
Lokalizacja: Tarnów

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: rachet » 1 marca 07, 21:19

Ja stosuje mfc. Dałem już 2 razy (temp byla 28-30C) ale od jutra zamierzam podnosic temperature na kilka godzin do 32C codziennie.
Tyle ze na mfc napisane jest zeby kapiele w tym preparacie stosowac w temp 27-30 :shock:
No i jak to rozumiec? Czy w temp 32C mfc przestanie dzialac??

Czy w temp 32C gienie rowniez forma przetrwalnikowa kulorzęska?

No i jeszcze jedno pytanie:
Czy ktoś podnosil temp do 32C i czy mial wtedy w zbiorniku neony inessa?
Czy te ryby przetrwaja taka temperature? Bo o mieczyki i molinezje to raczej sie nie martwie...

Pablo23
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 22 stycznia 07, 10:57
Lokalizacja: Tychy

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Pablo23 » 2 marca 07, 09:30

Ja robię to zawsze takim samymy sposobem od lat i zawsze skutkuje. Mam w aqwa temp. około 26-27st. Podczas kiedy ryby już zachorują podnoszę max do 29st!! i tradycyjnie wsypuję do mojego 100l aqwa płaską łyżeczkę soli kuchennej. Nawet kiedy mam zdrowe ryby, aby zapobiec nawrotom choryby profilaktycznie stosuję dwa razy w miesiącu sól. rzadko wlewam trypaflawinę.

aniak
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 marca 07, 00:05

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: aniak » 24 marca 07, 12:20

Mam w akwarium ospe. Ile dni może być 30st w akwarium? mam trzymać atką temperature dopuki ospa nie zniknie?

Awatar użytkownika
Alex
Ryba
Ryba
Posty: 269
Rejestracja: 21 stycznia 07, 19:52
Lokalizacja: Zabrze

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Alex » 24 marca 07, 19:33

Przepraszam bardzo, przeczytaj sobie temat od początku, a wszystkiego się dowiesz...

rachet
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 8 lutego 07, 23:04
Lokalizacja: Tarnów

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: rachet » 1 kwietnia 07, 12:28

Po ok 3 tygodniach kuracji mfc i temperaturą 32C - ospa wrociła :x
(akwa 60l)
Najpierw bylo ocieranie się neonek o liscie i korzen a teraz juz kropeczki na pletwach.
Co moze byc przyczyną?

Moje teorie:
1. Temperatura w calym zbiorniku nie osiagnela 32C. Termometr mam umieszczony na tej samej sciance bocznej co grzalka wiec moze w przeciwleglym kącie akwarium nie wzrosla do 32C i cos zostalo np na roslinach?

2. Wprowadziłem kilka dni temu do akwa 3 kiryski. Z tym że raczej wykluczam zarazenie gdyż na nich nie ma jeszcze żadnych objawów a jedna neonka ocierala sie chyba jeszcze przed wpuszczeniem kiryskow do akwarium. Kiryski przeszly 4-dniowa kwarantanne w akryflawinie przed wpuszczeniem do akwarium ogólnego.

3. Mrożony pokarm (ochotka) czy mogł być przyczyną wprowadzenia tej choroby do akwarium? Zastosowalem go pierwszy raz u moich ryb okolo 8-9 dni temu.

Szczerze mówiąc najbardziej pasuje mi opcja 1 i 3 choć nie mam pojęcia czy kulorzęsek mógłby przetrwać wraz zamrożonym pokarmem i zaatakować :?

Ktoś ma jakiś pomysł?

Awatar użytkownika
Alex
Ryba
Ryba
Posty: 269
Rejestracja: 21 stycznia 07, 19:52
Lokalizacja: Zabrze

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Alex » 1 kwietnia 07, 13:37

Ja stawiam na 1 teorię.... bo koro była kwarantanna to powinno być ok, a mrożony pokarm raczejnie powoduje ospy. Mam nadzieję, że tym razem w 100% skutecznie rybki wyleczysz, a ospoa nie powróci.
Pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Tomek83 » 1 kwietnia 07, 19:36

To, że nie było akurat 32* na pewno nie było przyczyną nawrotu choroby. Ospa ma tzw. przetrwalniki, których nie da się zabić żadnym lekarstwem. Po jakimś czasie(różnym) dochodzi do nawrotu choroby, wtedy należy ją zwalczyć i mieć nadzieję, że już nie wróci. Inną przyczyną mogła być niestety mrożona ochotka, jest to pokarm, którym najłatwiej przywlec ospę do akwarium.

aniak
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 marca 07, 00:05

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: aniak » 1 kwietnia 07, 20:08

Witam
Ospa chyba już znikła. Czy teraz mam wymienić wode w akwarium? Czy może poczekać pare dni?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Tomek83 » 1 kwietnia 07, 20:09

Podmienić część wody, jeżeli jesteś pewna, że pozbyłaś się ospy.

aniak
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 marca 07, 00:05

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: aniak » 1 kwietnia 07, 20:35

Podmienie może za 2dni i mam nadzieje że będzie już dobrze.
Dzięki :)

rachet
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 8 lutego 07, 23:04
Lokalizacja: Tarnów

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: rachet » 2 kwietnia 07, 20:27

Tomek23 pisze:Inną przyczyną mogła być niestety mrożona ochotka, jest to pokarm, którym najłatwiej przywlec ospę do akwarium.


Czy dotyczy to tylko ochotki mrożonej? czy też każdego innego mrożonego i żywego pokarmu mięsnego?

Bo jeśli tak chyba najbezpieczniej jednak karmić pokarmem suchym...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Tomek83 » 2 kwietnia 07, 20:29

rachet pisze:Czy dotyczy to tylko ochotki mrożonej? czy też każdego innego mrożonego i żywego pokarmu mięsnego?

Przede wszystkim dotyczy to żywej ochotki, w mniejszym stopniu innych żywych pokarmów, jakie zaś jest ryzyko przy pokarmach mrożonych trudno mi dokładnie powiedzieć...
rachet pisze:Bo jeśli tak chyba najbezpieczniej jednak karmić pokarmem suchym...

Najbezpieczniej zapewne tak ale wiele ryby wymaga pokarmów w postaci "robaków", czy to mrożonych czy żywych...

Awatar użytkownika
paras
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 2 lutego 07, 18:23
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: paras » 2 kwietnia 07, 20:32

jak narazie ja karmie moje rybki mrożoną ochotką i się nic nie dzieje;D
narazie;D

pozdro.
45l
------
2*mieczyk
4*brzanka mszysta
6*brzanka sumatrzańska

w wakacje wymiana na 112l:D

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: Tomek83 » 2 kwietnia 07, 20:35

paras pisze:jak narazie ja karmie moje rybki mrożoną ochotką i się nic nie dzieje;D

Przestrzegam przed karmieniem ochotką żywą, a mrożona nie jest taka niebezpieczna, chociaż jest też mało wartościowa w porównaniu do innych pokarmów. Ja osobiście mam złe doświadczenia z ochotką i przestałem nią karmić już dawno...

Awatar użytkownika
paras
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 2 lutego 07, 18:23
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: 32°C na ile godzin przy ospie ?

Postautor: paras » 2 kwietnia 07, 20:37

a np. wodzień (mrożony) jest lepszy?
i jakie jeszcze pokarmy mrożone są wartościowe i bezpieczne?
a i co powiesz o komarach?


[*] na zawsze będziemy o Tobie Pamiętać!
45l
------
2*mieczyk
4*brzanka mszysta
6*brzanka sumatrzańska

w wakacje wymiana na 112l:D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości