Zdychają mi neonki

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
sylwia14
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 12 sierpnia 05, 11:40
Lokalizacja: Gorlice

Zdychają mi neonki

Postautor: sylwia14 » 18 kwietnia 06, 13:26

Witam. Nie wiem co sie dzieję, ale juz 2 neonki ki zdechły, jakieś 3 tygodnie temy jeden (nie przypływał do jedzenia, szybciej oddychał, chował się w roślinach, prawie wogóle sie nie ruszał) a wczoraj zdechł mi kolejny z tymi samymi odjawami. Reszta neonków tak samo się zachowuje. Raszta rybek ma sie dobrze, a przynajmniej tak mi sie wydaje. Szczegóły o moim akwarium w dziale "Nasze zbiorniki" w temacie "Aqua Sarny". Prosze powiedzcie co to za choroba i zo mam podać rybkom rzeby nie zdychały.
45l aqua sarny [teraz nowe fotki!!] ---> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=31838#31838 --->wypowiadajcie się ;)

M.A.V.E.R
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 4 kwietnia 06, 09:32
Lokalizacja: bo ja wiem...?

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: M.A.V.E.R » 19 kwietnia 06, 06:30

podaj parametry wody i tęperaturę

Awatar użytkownika
sylwia14
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 12 sierpnia 05, 11:40
Lokalizacja: Gorlice

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: sylwia14 » 19 kwietnia 06, 13:20

temperatrur 26*C co chodzi o parametry to niestety nie znam ich, ale woda którą wlewam do akwarium jest twarda, chociaz wydaję że poprzez korzenie i nawóz może jest troche miększa
45l aqua sarny [teraz nowe fotki!!] ---> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=31838#31838 --->wypowiadajcie się ;)

cat_girl2
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 05, 21:24

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: cat_girl2 » 19 kwietnia 06, 17:53

jak dla mnie to jest choroba bystrzyków neonowych ale moge sie mylić ja też kiedyś tak miałam i zdechły mi wszystkie neony proponuje Ci usmiercic chore ryby zdezynfekowac lizolem lub formalina akwarium i sprzet, podłoze wyrzucić rosliny spalić a ryby które moga byc nosicielami przenieśc do innego akwa
ja tak zrobiłam na polecenie sprzedawcy ale niech wypowie sie jeszcze ktoś inny

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: A-kara » 19 kwietnia 06, 21:39

cat_girl2 pisze:podłoze wyrzucić rosliny spalić


:shock: A co to da??? Mozna rownie dobrze sobie jeszcze wyrzucac filtr, cale akwarium i wszystko na czym moze byc wirus. Owszem, ryby warto porozdzielac do oddzielnych akwariow - nosicieli i te jeszcze zdrowe... Nic nie rob z roslinami... zwir mozesz ew. wyparzyc, a rosliny wykapac w r-r nadmanganianu potasu. Ja bym zrobila tak ,ze ryby chore zostawiam w "akwa zarazonym", a zdrowe przenosze do drugiego, czystego. Kontynuuje leczenie tych chorych i jednoczesnie robie kwarantanne zdrowych. Proponuje robic czeste podmiany wody, czyscic wklady filtra co tydzien, lub 5-6 dni, zeby pozbyc sie tego swinstwa... Jak mozesz, to daj fotke. Poki co warto sprobowac z "uniweresalnym" bactopurem, podnies temp. w akwa. A byc moze masz poprostu duze wachania ph w wodzie. Czy masz nawozenie co2? Lu mialas i je zlikwidowalas? Wprowadzalas nowe ryby/rosliny?
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
sylwia14
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 12 sierpnia 05, 11:40
Lokalizacja: Gorlice

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: sylwia14 » 20 kwietnia 06, 14:19

nie nawoże ani nie nowoziłam CO2 , ale kupiłam sobie nową roślinę jakieś 2 tygodnie temy. Niestety na ryby nie mam innego akwarium a na nowe mnie narazie nie stać. Co powinnam kupić do leczenia i w jakich iloscciach podawać. Mojes aqua ma 45l Czy chore moga być tylko neonki czy inne rybcie też mogły to złapac??
45l aqua sarny [teraz nowe fotki!!] ---> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=31838#31838 --->wypowiadajcie się ;)

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: A-kara » 20 kwietnia 06, 19:08

To zalezsy. Nadal nie wiemy co to jest. Najprawdopodobniej zalapalas wirusa z tej rosliny. Stawiam na jakas grybice/ospe, bo nie sadze, zeby to byla choroba neonowa. Czy moglabys zamiesic zdjecie ryb?
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
sylwia14
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 12 sierpnia 05, 11:40
Lokalizacja: Gorlice

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: sylwia14 » 21 kwietnia 06, 17:46

A-kara pisze:Czy moglabys zamiesic zdjecie ryb?

Mysle że to nie jest potrzebne ponieważ ogólnie nie widać nic niepokojącego. Na zdjeciu nic szczególniego nie bedzie. Neonki poprostu szybciej oddychają, nie dużo jedzą a mniejwiecej prawie wcale, chowaja się i prawie wogóle sie nie ruszają :|
45l aqua sarny [teraz nowe fotki!!] ---> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=31838#31838 --->wypowiadajcie się ;)

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: A-kara » 21 kwietnia 06, 18:13

To w takim razie podejzewam, ze masz to co moje ryby kiedys mialy- czyli jakies pasozyty. To zarazliwe. Podmieniaj czesto wode, podnies temperature. Mozesz sprobowac Tetra General Tonic, ponoc pomaga; bo mam wrazenie, ze bactopur tu bedzie za slaby.Ew. bactopur+ ectopur, tez Sery. Wyczysc wklady od filtra, odmulaj dno. Niestety tego swinstwa bardzo trudno jest sie pozbyc, ale mam nadzieje, ze ci sie uda. Informuj na bierzaco co i jak.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
sylwia14
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 12 sierpnia 05, 11:40
Lokalizacja: Gorlice

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: sylwia14 » 24 kwietnia 06, 17:36

no i po klopocie. Zrobiłam spora podmiane wody jakieś 2/3 wiem dużo ale jakos tak wyszlo. Podniosłam temperaturę na 28*C. Po podmianie dałam troche soli akwarystyczej i wydaje sie że wszystko jest oki. Narazie neonkom jakos dziwnie przeszło zaczeły sie normalnie zachowywać.
45l aqua sarny [teraz nowe fotki!!] ---> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=31838#31838 --->wypowiadajcie się ;)

Matrix :)
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 2 marca 06, 17:22
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: Matrix :) » 26 kwietnia 06, 12:27

to jest choroba bystrzyków neonowych ale moge sie mylić ja też kiedyś tak miałem :(

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: Snajper69 » 20 stycznia 08, 11:14

Mam to samo ... kilka miesiecy temu kupiłem 10 neonkow zyły sobie dobrze az ... kilka dni temu kupiłem jeszcze 5 , ktore zdechły na drugi dzien i sie zaczeło . W kazdy dzien zdychało mi 2/3 neonki . Na dzis dzien została jedna , która tez pewnie "odejdzie" . Podałem juz lekatstwo Zoolek Capifos i podmiane 50% wody. Jak narazie nie skutkuje :sad: . Jutro musze powtórzyć podanie leku .

hubert hnatczuk
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 13 grudnia 07, 19:32
Lokalizacja: Wołów

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: hubert hnatczuk » 20 stycznia 08, 11:34

Snajper69 jeżeli zdychają ci neony to
-spróbuj kupić je w innym sklepie
-sprawdź czy w akwarium jest odpowiednia dla tego gatunku temperatura (24-28 st.C)
-odpowiednio kwaśna woda
-odpowiednio twarda
I jeszcze jedno czy masz dobrze natlenioną i filtrowaną wodę(50 Hz na 50 l wody w akwarium)
_zakup sól akwarystyczną w zoologicznym podawaj 5 łyżek na 50 l wody co 1 miesiąc_
akwarium 50 l
8x neon innesa
1x prętnik karłowaty
4x mieczyk hellera
1x kirys pstry
1x glonojad

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Zdychają mi neonki

Postautor: Snajper69 » 20 stycznia 08, 11:39

hubert hnatczuk pisze:Snajper69 jeżeli zdychają ci neony to
-spróbuj kupić je w innym sklepie
-sprawdź czy w akwarium jest odpowiednia dla tego gatunku temperatura (24-28 st.C)
-odpowiednio kwaśna woda
-odpowiednio twarda
I jeszcze jedno czy masz dobrze natlenioną i filtrowaną wodę(50 Hz na 50 l wody w akwarium)
_zakup sól akwarystyczną w zoologicznym podawaj 5 łyżek na 50 l wody co 1 miesiąc_



tu jest ten temat bardziej opisany:

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości