Tajemnicza choroba kąsaczowatych - prośba o pomoc

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
ZZielonka
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 16 lipca 20, 17:28

Tajemnicza choroba kąsaczowatych - prośba o pomoc

Postautor: ZZielonka » 27 kwietnia 21, 11:22

Dzień dobry,

Od kilku miesięcy borykam się z tajemniczą chorobą kąsaczowatych, którą przywlokłem do akwarium ze sklepu wraz z chorymi rybami.
Zaczęło się od 3 tetr cesarskich, które zaczęły chorować zaraz po kupieniu na początku września. (Sprzedawca przyznał się, że taki problem się pojawił u niego). Błędem moim było, że nie usunąłem ich z akwa tylko czekałem. Do grudnia nic się nie działo, wtedy zaczął chorować neon czarny. Wówczas uśpiłem 3 tetry i neona. Przez miesiąc był spokój i w styczniu kolejne ryby. Łącznie, poza 3 pierwszymi tetrami, zachorowały już 2 inne terty, 4 neony czarne i 2 fantomy. Chore ryby usuwam z akwa (jedna sama padła), ale po jakimś czasie kolejne chorują.

Oto objawy. Właściwie jeden objaw. Ryby nie są w stanie utrzymać horyzontalnej pozycji, opada im tylna część ciała i aby nie zatonąć muszą cały czas pływać skokami w górę w pozycji całkowicie lub częściowo pionowej. Pierwsze 3 tetry żyły tak ponad 3 miesiące zanim ich nie uśpiłem, ale słabo rosły. Miały też uszkodzone płetwy ogonowe, ale raczej na pewno od zahaczania nimi o korzenie, bo robiły tak często, opadając.

Parametry:
200 litrów
pH - 6,7
GH - 4-5
kH - 2,5-3,5
NO3 - 5
NO2 - 0
NH4 - 0
temp. 26-27

Bardzo proszę o radę jeśli ktoś ma jakiś pomysł co to może być i jak z tym walczyć. Myślę o przeniesieniu ryb do nowego akwa z pełnym restartem, ale czy nie jest tak, że one wszystkie są czymś już zarażone i ich przeniesienie nic nie da?
Wielkie dzięki z góry za pomoc!

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości