Choroba bocji

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Bocja1
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 6 listopada 20, 20:52

Choroba bocji

Postautor: Bocja1 » 6 listopada 20, 21:01

Cześć. Od niedawna mamy w domu rybki. Akwarium 60 na 30 na 30. Woda wymieniana raz w tygodniu, 20 proc. Ostatnio z uzdatniaczem. Oprócz bocji w akwarium są dwa zmienniaki, dwa glonojady, kirysek i kilka drobnicy . Bocja dotychczas była wesoła, chowała się w muszli albo za filtrem. Coś się z nią dzis stało- siedzi na dnie, nie reaguje, gdy jej dotykam (wcześniej uciekała jak rakieta). Co się mogło stać? Nie wiem jak tu dodać zdjęcie.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Choroba bocji

Postautor: Arturrro » 7 listopada 20, 09:14

Cześć,
Po pierwsze bocja to ryba stadna i powinno się ją trzymać w grupie od około 5 ryb. Po drugie jest to ryba denna, która potrafi osiągnąć dosyć spore rozmiary i powinno się jej zapewnić minimum 180-200 cm długości akwarium. Jeśli nie chcesz jej męczyć to ją oddaj.

Posiadasz kiryski. Kolejna grupa ryb, która czuje się znacznie lepiej w stadzie około 6 ryb. Nie wiem jakie kirysy posiadasz ale na Twoje akwarium zdecydowałbym się jedynie na pigmeje choć i tak masz zbyt mały zbiornik na nie. Glonojady to kolejna grupa ryb, która dobrze czuje się w haremie 3:1. Nie zmienia to faktu, że tak jak w przypadku kirysów masz za małe akwarium na nie.

Jeżeli chcesz rozsądnie podejść do tematu akwarystyki to zostaw sobie te dwa zmienniaki plamiste + drobnica i na tym koniec ryb.

Bocja1
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 6 listopada 20, 20:52

Re: Choroba bocji

Postautor: Bocja1 » 7 listopada 20, 20:31

Dzięki za odpowiedź.
Bocja zdechła. Pojechałam do sklepu zoologicznego, pracownica dostrzegła odbarwienia, zasugerowała chorobę i zaleciła leczenie pozostałych ryb solą, a potem zmianę wody.
Zmienię akwarium na większe w przyszłym miesiącu.
Na dobór ryb niespecjalnie miałam wpływ, moje dziecko pokątnie kupowało w sklepie zoologicznym. Na szczęście teraz dzieci nie mogą wychodzić, więc problem się rozwiązał i staram się nad tym zapanować.
Żal mi bocji, była moją ulubienicą.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Choroba bocji

Postautor: Arturrro » 7 listopada 20, 21:30

Proponuję przed założeniem kolejnego akwarium przyjść po porady aby ze świeżą wiedzą zacząć nowy zbiornik :) Co do kupowanych ryb to sugerowałbym lepsze źródła niżeli "zwykłe sklepy akwarystyczne". Oczywiście nie skreślam każdego sklepu ale odwiedziłem ich już trochę i niestety ani razu nie trafiłem na ten mocno wyczekiwany a wiem, że w Polsce takie są. Bardzo dobrym miejscem na zakup jest np. łódzka giełda akwarystyczna. Poszukaj również hodowców na allegro lub olx. Im bliżej źródła tym lepiej ;)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości