Bakteria w akwarium (podejrzenie Myko lub Flexibakteriozy)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Bakteria w akwarium (podejrzenie Myko lub Flexibakteriozy)

Postautor: zenek_8 » 21 kwietnia 19, 00:50

Witam
- Akwarium 290L (220L netto) (link do opisu akwarium viewtopic.php?f=40&p=419228#p419228)
- Filtracja Diy
- Obsada :
3 x Macmasteri
3 x Borelli
15 x Neon Czerwony
6 x Drobnoustek Beckforda
6 x Drobnoustek Obrzeżony
4 x Drobnoustek Trójpręgi
4 x Otos
- Pokarm Osi freshwater, Osi Spirulina wafers, mrożony mix dla pielęgnic, mrożony solowiec, mrożony oczlik, mrożona daphnia, mrożony rurecznik, żywy rurecznik, żywy solowiec.
głodówka raz w tygodniu.
- temperatura 25,7.
- Parametry PH - 7, GH - 8, KH - 5, NO2 - 0, NO3 - 6, PO4 - 0.5, Fe - 0.3, K - 25, Ca - 45, Mg - 9
- Podmiany raz w tygodniu 30 - 40L + odmulanie.
Problem pojawił się od samego początku i ciągnie się do dziś mianowicie.
Po zakupie Neonów i problemów z białymi kropkami opisanymi w innym wątku (viewtopic.php?f=37&t=46827) Problem ustąpił. Zostały dokupione pozostałe ryby.
Wtedy na jednej czy dwóch zauważyłem białe pojedyncze kropki. Co by nie czekać na rozwój choroby zaaplikowałem lek na ospę gdyż tak mi to wyglądało - a podałem Protazid. Nie przynosiło to pożądanych rezultatów więc zmieniłem na costaforte. Międzyczasie jeden drobnoustek zaczął się ukrywać i szybko oddychać, a także pojawiły się nitkowate ciągnące odchody.
https://www.youtube.com/watch?v=AVcPlD3UNJE
Była aplikacja Baktoforte
Niestety drobnoustek padł. Międzyczasie z dnia na dzień padł neon czerwony bez żadnych wcześniejszych objawów.
Niby się uspokoiło i znów na drobnoustku pojawiła się biała kropka na płetwie
Obrazek
Zaaplikowałem CMF.
https://www.youtube.com/watch?v=g1138kj0Ifc
Niestety w następnych dniach wystąpiło nastroszenie łusek
Obrazek
Ryba padła.
Kolejny drobnoustek zaczął szybko oddychać a na neonie pojawił się mały biały guzek a inny zaczął się ocierać.
Odłowiłem te ryby i zastosowałem kwarantanne w baktoforte. Po tygodniu Neony wydawały się czyste wróciły do ogólnego a drobnoustek otrzymał nowy specyfik Microbe-lift Artemiss. Niestety również padł. Następnie Macmasteri zaczęła się ukrywać i szybko oddychać. Zanim padła wyglądała tak:
https://www.youtube.com/watch?v=HeQH-XseWzQ
Specyfik Microbe-lift Artemiss podałem do ogólnego. Wydawało się już wszystko ładnie aż tu pewnego dnia zauważyłem jak samica Macmasteri ociera się nagminnie. Odłowiłem ją i okazało się że ma rany poniżej nasady płetw z obu stron od ocierania. Doszły nitkowate odchody.
Obrazek
Nie chcę lać kolejnej chemii więc póki co odławiam codziennie pielęgnicę i robię kąpiel krótkotrwałą w roztworze soli niejodowanej. Wydawało się że jest lepiej bo zaczęło się goić i przestała się ocierać ale nitkowate odchody są nadal. Ryba je ale dziś zauważyłem wytrzeszcz oka z jednej strony i trochę ciężej się jej oddycha. Dodatkowo od dwóch dni Jeden Neon znów ma białą kropkę na płetwie:
Obrazek
Też mu robię kąpiel w soli.I jeszcze Drobnoustek ma takie blade kolory:
Obrazek Nie wiem co dalej już mi ręce opadają. Niestety nie miałem drugiego zbiornika na kwarantanne i pewnie przytargałem jakiś syf. Teraz tylko pytanie co to dokładnie jest i czy trzeba będzie wszystko dezynfekować i startować od zera?

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości