POMOCY!Obtarcie/zdarcie skóry u bocji wspaniałej

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Delirium
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 19, 20:54

POMOCY!Obtarcie/zdarcie skóry u bocji wspaniałej

Postautor: Delirium » 14 stycznia 19, 21:41

Witam serdecznie,

WSTĘP: chciałam zaznaczyć, że jestem osobą bardzo początkującą, dosłownie parę dni temu dostałam akwarium w prezencie wraz z wyposażeniem i 2 rybkami (glonojad i bocja wspaniała o długości ok.15 cm ), akwarium ma pojemność 50 l, i temp. 25 stopni. (Tak, wiem, że to nie są dobre warunki dla tej rybki bo powinna mieć większy metraż oraz towarzystwo, dlatego szukam dla niej lepszego domu, proszę nie oceniajcie mnie i nie hejtujcie bo w tym poście chcę się tylko dowiedzieć jak pomóc rybce zanim trafi w lepsze ręce i akwarium)

PRZEBIEG ZRANIENIA: Bocja utknęła w elemencie wystrojowym, który "był w zestawie". Mogła tam pozostawać nawet całą noc, nie wiem dokładnie.Utknęła tak tragicznie, że nie było możliwości by sama się stamtąd wydostała, płetwa boczna zahaczała o krawędź bardzo ciasnego otworu, nie było możliwości przepchnięcia rybki ponieważ więzienie było czymś na kształt muszli ślimaka - przepchnięcie wiązałoby się albo ze zmiażdżeniem głowy, albo ze złamaniem płetwy.Musieliśmy cholerstwo rozcinać. Zrobiliśmy to, ale :

OPIS USZKODZENIA: W miejscu gdzie ciało rybki stykało się ze ścianką "muszli" doszło do obtarcia, ścianka wokół pokryta była białym śluzem a ciało bocji zostało obtarte ( nie ma krwi, jednak ewidentnie wierzchnia powłoka jej ciała została zdarta i jest jaśniejsza od reszty ciała ). Wyczytałam, że w rekonwalescencji pomaga podniesienie tempy ( podniosłam z 25 do 27) jednak chciałabym zrobić więcej, co tylko możliwe by jej pomóc dlatego będę wdzięczna za wszelkie rady.

PS. Przekonałam się, że wszelkie "zameczki" są śmiertelną pułapką, więc będę dozgonnie wdzięczna jeśli ktoś daruje sobie moralizowanie, a napisze jak pomóc w zranieniu, z góry dziękuję i pozdrawiam

PS2. Oto zdjęcie bocji, niewiele widać bo nie chciałam stresować nieszczęśnika fleshem ani lampą : http://oi67.tinypic.com/5aryp3.jpg

Monika

Delirium
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 19, 20:54

Re: POMOCY!Obtarcie/zdarcie skóry u bocji wspaniałej

Postautor: Delirium » 14 stycznia 19, 22:03

A zapomniałam dodać : rybka zachowuje się normalnie, ba nawet odniosłam wrażenie, że jest bardziej śmiała i mniej płochliwa.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: POMOCY!Obtarcie/zdarcie skóry u bocji wspaniałej

Postautor: Dhuz » 15 stycznia 19, 07:30

Czy akwarium (a zwłaszcza filtracja w nim) działało zanim do Ciebie trafiło? Jeśli tak i jest dojrzałe biologicznie, to po prostu pozwól rybie wydobrzeć, bez sensu lać dodatkową chemię.

Jeśli nie masz dojrzałego zbiornika, sugerowałbym robić dzienną podmianę po ~9l bo niedługo jak ryby zapaskudzą wodę, to tą bocję Ci troszkę spali tam, gdzie się otarła. A potem się pochoruje i padnie. W przypadku, gdy akwarium nie jest dojrzałe priorytetem jest, by ryby zrobiły z niego jak najszybciej wyjazd, bo się potrują własnymi wydalinami.

Delirium
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 19, 20:54

Re: POMOCY!Obtarcie/zdarcie skóry u bocji wspaniałej

Postautor: Delirium » 15 stycznia 19, 08:44

To konkretne akwarium z tego co wiem prowadzone było od lat i wygląda na to, że jest dojrzałe biologicznie. Zrobię zatem jak piszesz i poczekam aż wydobrzeje.Aaa i jeszcze jedno pytanie, bardzo laickie chyba : po czym będę w stanie poznać, że już czas rekonwalescencji minął?Chodzi mi o to, czy rybce wróci normalny kolor, czy być może już zawsze zostanie jej coś na kształt blizny?Nie chciałabym jej oddawać do zupełnie nowego środowiska w momencie gdy nie będzie na to gotowa.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: POMOCY!Obtarcie/zdarcie skóry u bocji wspaniałej

Postautor: Dhuz » 15 stycznia 19, 20:12

Powinien wrócić kolor chyba, że ma zdrapaną skórę do żywego mięcha, wtedy trzeba się liczyć z tym, że będzie tam mieć na stałe odbarwienie na bliźnie. :|

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości