Chore danio pregowane

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Miziak
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 2 września 18, 15:59

Chore danio pregowane

Postautor: Miziak » 2 września 18, 16:43

Witam. Jakieś dwa tygodnie temu zauważyłem u jednego Danio (pręgowane, kolor neonowo żółty), że trzyma sie przy dnie i bardzo schudł. Początkowo myślałem że to z samotności (jedyny jaki przetrwał aklimatyzację z tego rodzaju niestety). Kilka dni temu zniknął więc założyłem że zdechł i inne ryby go zjadły (bo ciała nie odnalazłem). Myślałem że tyle z tym będzie jednak od 3 dni obserwuję, że 3 inne danio pręgowane (czerwone) zaczynają się zachowywać i wyglądać tak samo.
Szukałem w internecie o co może chodzić ale nigdzie nie znalazłem czemu ryba sie może w tak krótkim czasie schudnąć (prawie o polowe w 2-3 dni) gdy przez 3 miesiące było wszystko w porządku.

Tutaj zdjęcie jednej z rybek:
https://imgur.com/a/jYiLtmE

A tu wymagane dane:
- 54l
- Aquatel Turbo Filter 500
- 5 kardynałków (samiczki), 9 Gupików (same samiczki), 7 Danio Pręgowanych (czerwone, pół na pół), 1 Bojownik (samiec), 1 Glonojad (Ancistrus), 3 Ślimaki (2xAmpularia + 1 niewiadomej rasy, przyplątał się z roślinką)
- mieszanka z suszonych robaków, krewetek i płatków roślinnych, płatki z kryla, granulat i co kilka dni żywe robaki.
- raz na tydzień podmieniam ~2l wody, raz na miesiąc odmulam i podmieniam ~16l
- temperatura wody: obednie ~24-25*C, na termometrze 22*C ustawione (w upalne dni starałem sie utrzymać ~26*C, niżej nie chciało zejść przy chłodzeniu wiatrakiem)
- reszta parametrów: Cl2 0, pH6.8, KH 6*d, GH >21*d, NO2 0.5, NO3 25-50 (wiem wysokie GH i NO2/NO3, ale taka mam u siebie wodę i jestem w przededniu czyszczenia akwa)
- zachowanie ryb: ryby schudły, trzymają się na uboczu, mało jedzą, często leżą (np na roślinach)
- zmiany: schudły, lekko wygięte ciała, tak jak widać na załączonym zdjęciu.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chore danio pregowane

Postautor: bozek886 » 2 września 18, 21:32

Czym mierzysz te parametry?
Ta obsada to delikatnie mówiąc do bani jest...
Przy takiej ilości ryb 2 litry to stanowczo mało...
Daj zdjęcie całego akwarium

Miziak
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 2 września 18, 15:59

Re: Chore danio pregowane

Postautor: Miziak » 3 września 18, 10:51

- Parametry zmierzyłem paskami JBL Easy Test 6in1 bo aktualnie w płynie nie posiadam.
- Jeśli 2 litry/tydzień to mało to ile powinienem?
- Zdjęcia akwa: https://imgur.com/a/IN3pgVh
- Chciałbym również się dowiedzieć co dokładniej znaczy
Ta obsada to delikatnie mówiąc do bani jest...

bo na chwile obecną dla mnie ono nic pożytecznego nie znaczy, a i żadnej wiedzy za sobą nie niesie (bo każdy może tak napisać o wszystkim), a chciałbym jednak uzyskać tutaj jakąś pomoc, aby zapobiec umieraniu dalszych rybek (a od czasu napisania posta rybka ze zdjęcia zdążyła zdechnąć).

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chore danio pregowane

Postautor: bozek886 » 3 września 18, 11:14

Paski nie nadają się do celów akwarystycznych... ich wyniki sa bardzo niedokładne. Tylko testy kropelkowe dają jakiś obraz tego co masz w wodzie i to też nie zawsze dokładnie.
Celem podmian jest usunięcie z wody szkodliwych substancji... 2 litrami zbyt wiele nie usuwasz. Ja podmieniam co tydzień 30% choć to pewnie nie reguła.
A co do obsady... masz ryby o różnych wymaganiach... co do temperatury... parametrów wody itd. Bojownik na przykład to woda miękka i kwaśna, gupiki odwrotnie...
Kardynalki chinskie (?) Woda zimna... Bojownik woda ciepła... I w ogóle trochę tego dużo jak na to akwarium

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chore danio pregowane

Postautor: barttsw » 3 września 18, 11:23

chcesz konkretów to prosze tylko bez płaczu
podmiana 2l tygodniowo to nie podmiana zwlaszcza przy takiej filtracji
u ciebie to minim 30%
teraz obsada
Miziak pisze: 5 kardynałków (samiczki)
zbiornik minimum 80 cm ryba stadna woda zimna okolo 18-20 stopni wada kwasna i miekka oraz durza cyrkulacja wody to ryba strumieniowa
Miziak pisze:7 Danio Pręgowanych
jw
Miziak pisze:9 Gupików (same samiczki)
woda twarta ciepla oraz zasadowa danie samic to strzal w kolano
Miziak pisze:1 Bojownik (samiec)
ryba samotnik woda bardzo miekka i bardzo kwasna oraz bardzo ciepła 28 st
Miziak pisze:1 Glonojad (Ancistrus)
ryba zyjaca w parach woda kwasna miekka i umiarkowanie ciepla wymagajaca piasczystego podloza duzo drewna oraz zbiornika minim 90 cm
co do testow to sa warte tyle co nic testy kropelkowe lub troche inwencji i sprawdzenie jaka jest woda na stronie wodociagow
Miziak pisze:chciałbym jednak uzyskać tutaj jakąś pomoc, aby zapobiec umieraniu dalszych rybek (a od czasu napisania posta rybka ze zdjęcia zdążyła zdechnąć).

wina tylko i wyłacznie jest po twojej stronie
wyzej masz napisane co i dlaczego
i przedewszystkim ty bierzesz pełna odpowiedzialnosc za te wszystkie zwierzaki
poprostu tylko 2 gatunki do siebie pasuja jako strumien azji
tu musisz tez zadac sobie pytanie czy jestes wstanie zapewnic im zbiornik/parametry wody/temperature oraz mocna cyrkulacje wody
Miziak pisze: mieszanka z suszonych robaków, krewetek i płatków roślinnych, płatki z kryla, granulat i co kilka dni żywe robaki.

konkret a nie opisowka

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chore danio pregowane

Postautor: bozek886 » 3 września 18, 11:41

To to może Jeszcze w kwestii pomocy doraźnej to podmian od razu może nawet 50% wody. Ryby pewnie padają z powodu zbyt wysokiego stężenia szkodliwych związków azotu.
Następnie pomysł o docelowej obsadzie, która Cię interesuje i której jesteś w stanie zapewnić warunki... tu potrzebne informacje znajdziesz w internecie... resztę oddaj-o ile wcześniej nie padnie wszystko...

Miziak
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 2 września 18, 15:59

Re: Chore danio pregowane

Postautor: Miziak » 3 września 18, 13:43

Co do podmian wody - będę starał sie to robić częściej.
Co do gatunków jakie mam - zanim zacząłem kupować rybki zbadałem jakiego rodzaju mam u siebie wodę i przez tydzień czytałem informacje na forach i stronach opisującymi gatunki, aby dobrać odpowiednio. Wiem, że warunki u mnie nie są idealne, ale według tych danych jakie zebrałem, nie powinno być problemu.
Jedynym gatunkiem jaki kupiłem bez rozeznania były kardynałki, gdyż kupowałem je przez jakieś 2 lata jako żywą karmę dla żółwia. Niestety on sam zachorował i zdechł, a że rybki zostały, to postanowiłem tym razem założyć akwa z rybkami.
Akwa założyłem na początku kwietnia, czyli Kardynałki przetrwały bez problemu w takich warunkach 5 miesięcy (pływają zazwyczaj spokojnie, czasem sie poganiają i faktycznie często pływają w strumieniu filtra).
Danio (nie licząc tych 3 sztuk, które nie przetrwały aklimatyzacji i zdechły w przeciągu 3 dni od wpuszczenia) przeżyły lekko ponad 4 miesiące (i samce dość ładnie wyrosły w tym czasie, a i są dość aktywne) i dopiero dwa tygodnie temu zauważyłem, podane przeze mnie w pierwszym poście, objawy u samic.
Straty w Gupikach jakie miałem (2 sztuki) były z powodu walki o dominacje (obgryzione płetwy i pyszczki - mimo odseparowania jednak nie przeżyły). Co do tego że to same samice to fakt, tutaj mój błąd, ale nigdzie nie mogłem znaleźć samców tej maści (całe białe, lekko fioletowy kolor łuski pod światło), ale dalej szukam.
Co do Bojownika - obecnie jak dla mnie czuje sie dobrze - pływa, ma apetyt, próbuje polować (choć nie ma na co bo krewetki już wyjadł). Jednak gdy były upały i przez pierwsze dni woda w akwarium miała 28-29*C był ospały, nie chciał nic jeść i ciągle spał na roślinach. Więc wygląda na to, że mam jakiegoś dziwoląga co woli troszkę chłodniejsze wody
Co do Bojownika - kupowałem go jako malutką sztukę gdzie nie dało się rozpoznać płci, a ten podgatunek gdy podrośnie walczy o terytorium z innymi osobnikami tej samej płci czego chciałem uniknąć, dlatego tez jest w tej chwili solo (co sądząc z jego zachowania mu nie przeszkadza widocznie).
Co do testerów w paskach - wiem że nie są dokładne, jednak lepsze takie, niż w ogóle nie móc jak sprawdzić.

Tak więc dzięki za zwrócenie uwagi na częstsze podmianki wody, ale jednak co do samego mojego problemu i powodu założenia wątku - dalej on pozostaje, więc widzę, że trzeba szukać pomocy w tej sprawie gdzie indziej...

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chore danio pregowane

Postautor: bozek886 » 3 września 18, 15:10

Podmiany w dobrze utrzymanym akwatium wystarczy robić raz na tydzień... tu nie chodzi o częstotliwość, tylko o ilość...
Co do obsady... no cóż skoro wiesz lepiej...
Mimo wszystko ryby u Ciebie padają jedna po drugiej... Ale mimo wszystko doszukujesz się jakiejś magicznej siły sprawczej. Nie dopuszczasz myśli, ze to co czytałeś tej obsadzie to była bzdura?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chore danio pregowane

Postautor: barttsw » 3 września 18, 15:15

Autorze ze ryby padaja to jest tylko i wylacznie twoja wina i masz te zwierzaki na sumieniu wypisalem ci jak na tacy a jezeli wiesz lepiej to na co szukasz pomocy ?

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości