Chory Bojownik

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 20 czerwca 18, 14:01

Co do optymalnych parametrów wody to nie pomogę. Ja bym już nie mieszała więcej, aby bojek miał w miarę stabilne środowisko.
Skoro ma trudności z podpływaniem do powierzchni, obniż maksymalnie lustro wody.
Mój bojek miał w izolatce kokosa, którego wcześniej wygotowałam. I nad tym kokosem 2cm wody. Tam sobie polegiwał w najsłabszych dniach, aby nie wysilać się przy pobieraniu powietrza.
Jaki lek zastosowałaś?

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 20 czerwca 18, 14:32

Zastosowałam ten co poleciłaś.
Bactoforte. Jak na razie niestety nie widzę poprawy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chory Bojownik

Postautor: Hunter » 20 czerwca 18, 15:10

Bojowniki woda miękka i kwaśna. Parametry wyglądają względnie OK, zjedź z pH za pomocą torfianki. Szkopuł w tym, że przy torfiance pH wody powoli będzie się zbliżało do bazowego, ale przy Twoim litrażu nie powinno być problemu, nawet gdybyś miał podmieniać 10% wody netto co 3 dni.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 20 czerwca 18, 17:06

U mojego bojka dopiero po kilku dniach widać było, że lek zadziałał. Najlepiej widać to było po apetycie rybki i aktywności. Przestał się chować za grzałką i chętnie podpływał do przedniej szyby akwarium.

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 20 czerwca 18, 21:04

Właśnie zauważyłam nowy objaw. Odchody są bardzo mocno zbite. Takie ściśnięte kulki i są brązowo czarne. Co to oznacza?
Stan jego płetw się poprawia (przynajmniej tak mi się wydaje) bo chociaż są postrzępione to nie mają białych końcówek jak przedtem. Ma apetyt.

W akwarium ogólnym zbiłam PH do 6,5 za pomocą torfu więc jest gotowe do wpuszczenia bojownika jak będzie zdrów. Czy powinnam pozbyć się krewetek Amano (razem z nimi jest już przerybienie w 25l?) (mogę je wrzucić do 54l).

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 20 czerwca 18, 21:09

za szybko zbite parametry
mowilem ze pomalu

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 20 czerwca 18, 21:46

Płetwy: Rób zdjęcia bojka to będziesz miała porównanie czy płetwy i łuski zmieniają się w dobrym kierunku.
Białe końcówki płetw plus postrzępione końcówki wskazują na początek martwicy płetw. Ale w tym wypadku leczenie jest identyczne jak Ci zaproponowałam. Gdyby płetwy dalej się odbarwialy i zanikały to możesz zmienić lek na bactocaps F. U mojego boja zadziałał lepiej niż bactoforte. Odstającą łuskę leczyłam za pierwszym razem bactocaps F, za drugim razem bactoforte z dobrymi efektami.
U moich bojków przyczyną problemów była kranówka. Po podmianie jeden bojek dostał bardzo szybko postępującej marwicy płetw, a drugi w innym szkiełku miał problemy z łuskami.
Odchody: trudno określić bez np. badania pod mikroskopem, ale równie dobrze mogą być pasożyty jak i początek problemów z przewodem pokarmowym. Ja bym poobserwowała po zakonczeniu kuracji czy wróci do normy. A brzuch ma normalny czy napuchnięty?

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 21 czerwca 18, 06:43

Bella brzuch bojownika jest lekko większy od wczoraj od czasu karmienia ale myślę że to norma. Czy na wszelki wypadek zastosować głodówkę jeśli to problemy z trawieniem? Mam też dobrą wiadomość. Bojownik zrobił się trochę bardziej aktywny i z większą ochotą podpływa pod przednia szybę i więcej się rusza (niestety jego zaburzenia ruchu są poważne i oby w końcu ustąpiły). Obserwując płetwy pod światło widać już poprawę - nie ma białych końcówek i dolna płetwa zrobiła się trochę dłuższa. Uszkodzona łuska z puchem- puch odpadł, łuska dalej uszkodzona ale jeszcze zobaczymy co z nią będzie się działo.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 21 czerwca 18, 06:50

ile ty tego bojka karmisz?
glodowki to nieodzowna czesc diety karm systemem 5 dniowym 1 raz dzienie tyle pokarmu by zniklo w ciagu pare minut
glodna ryba to zdrowa ryba

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 21 czerwca 18, 07:03

Karmię go około kilkoma (4,5) płatkami suchego pokarmu (różnych rodzajów co dzień inny rodzaj). Głodówki ma czasem 2x w tygodniu jak zapomnę nakarmić to nie karmię. Widać już czas na następną głodówkę.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 21 czerwca 18, 07:07

kup mu mrozonego solowca

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 21 czerwca 18, 07:13

W porządku.

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 21 czerwca 18, 07:14

Zgadzam się. Głodna ryba to zdrowa ryba. Bojownik nie powinien mieć odstającego brzucha. Oczywiście zdarza się, że po jedzeniu może mu się brzuch powiększyć. Ale jeśli widzisz, że systematycznie się powiększa, to nie jest dobry objaw. Może to być początek otłuszczenia narządów wewnętrznych, do czego bojowniki mają skłonności. Ale może być to także pierwszy objaw mykobakteriozy, tym bardziej, że początki martwicy już miał.
Ja na Twoim miejscu karmiłabym go różnorodnym pokarmem i mniejszymi porcjami oraz zadbałabym, aby jeden dzień w tygodniu miał głodówkę. Jeśli chodzi o ilość, to sama musisz zadecydować ile pokarmu dajesz. Moim bojkom (mają 1,5; 8 miesięcy i 5 miesięcy) sypię np. Od 4 do 8 granulek Hikari lub kilka robaczków. Pokarm znika w ciągu 20 sekund.
Bojowniki to rybki wiecznie głodne, potrafią umrzeć z przejedzenia.

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 21 czerwca 18, 07:20

Brzuch Bojownika nie jest bardzo dużo większy niż normalnie. Napiszę pod wieczór czy brzuch zniknął (kilka dni temu też miał większy i też się cofnął do wieczora) więc myślę że będzie w porządku. Zacznę sypać po prostu jeszcze mniej jedzenia.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 21 czerwca 18, 07:26

wyglada na otłuszenie przewodu pokarmowegto
obowiazkowo solowiec

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości