Chory Bojownik

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 15 czerwca 18, 07:06

Witam.
Zwracam się z prośbą o identyfikacje choroby mojego Bojownika. Niestety nie potrafię dopasować objawów do schorzenia.

Akwarium: 25l
Filtracja: Aquael Pat Mini
Obsada: 1x Bojownik Halfmoon, 5x Krewetka Amano, 4x Clithon Corona
Pokarmy: Żywa Artemia, Żywa ochotka (czasami), Żywe larwy komara, Hikari – Batta Bio Gold i wszelkiej maści inne pokarmy suche.
Temperatura wody: 26/27 C (grzałka z termostatem)
PH: 7/8
GH: 10
KH: 6
NO2: 0 mg/l
NO3: 10 mg/l
Podmiany wody: raz na tydzień 3l + 3 krople wyciągu z torfu tetry (ponoć Bojowniki go lubią)
Początki akwarium: Założone w Grudniu 2017 roku. Zalane 75% wody z działającego 4 letniego akwarium. Ryby wpuszczone tydzień później.

Objawy choroby i postęp:
Miesiąc temu zauważyłam ocieranie się ryby o przedmioty (na następny dzień wszystko było dobrze). Później zauważyłam białe kropki wewnątrz oka ryby oraz zmętnienie – od tamtej pory ma problemy z widzeniem. Ogon jest bardzo postrzępiony a kolor jest jaśniejszy na jego końcach niż był wcześniej. Bojownik ma problemy z poruszaniem się i każdy ruch jest niezdarny i pełny wysiłku. Często przebywa na dnie zbiornika lub pod powierzchnią (za dnia częściej przy powierzchni). Wczoraj zaobserwowałam mały biały kłaczek na boku bojownika. Ryba ma apetyt. Innych objawów nie widzę.

Podjęte środki:
Zwiększenie częstotliwości podmiany wody. Kąpiel krótkotrwała w roztworze soli 3g/l (podobno dział odkażająco i grzybobójczo). Nie zaobserwowałam poprawy lub pogorszenia.

Zdjęcia (mam nadzieję że działają):
Link: https://naforum.zapodaj.net/e4dc1d222922.jpg.html
Link: https://naforum.zapodaj.net/e4dc1d222922.jpg.html
Link: https://naforum.zapodaj.net/6acf427bdf2f.jpg.html


Proszę o poradę bo jest coraz gorzej...

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 17 czerwca 18, 06:31

Czy ta plamka wygląda jak kasza manna czy raczej jakby łuska z białym nalotem? Ze zdjęcia trudno się zorientować.
Jeśli jak kasza manna to jest to ospa i trzeba wlać lekarstwo np. Tropical ichtio
Jeśli łuska z nalotem, ja bym zrobiła kąpiel bactoforte lub bactorabs.
Kąpiel w soli nie pomoże. Bojowniki to delikane rybki, które lubią miękką wodę. A sól zwiększa twardość.
Odzukajw necie zdjęcia ospy, wtedy będziesz miała pewność.

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 17 czerwca 18, 09:38

Dziękuje za odpowiedź. Co do tej białej plamy na boku bojownika wygląda jak biały puch (łuska na której on jest rusza się i wydaje się że lada moment odpadnie...jest żółta na początku i biała trochę dalej). Bojownik leży cały czas na boku. Te objawy pojawiły się dopiero ze 2/3 dni temu. Zastosuje się do twoich porad.

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 17 czerwca 18, 11:24

To baktoforte lub bactotabs. Coś podobnego przerabialam z jednym z moich bojków. Mial to na pojedynczej łusce.
Do tego liść ketapangu dorzuć. Pomaga przy problemach ze skórą.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 17 czerwca 18, 12:26

bojusiomaniaczka pisze:PH: 7/8
GH: 10
KH: 6
tu masz jeden powod choroby
bojusiomaniaczka pisze:Żywa ochotka (czasami),
a tu drugi ryby go uwielbiaja ale wiekszego syfu nie ma zrodlo roznych chorob
zacznij dostosowywac parametry i wywal ta ochotke

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 17 czerwca 18, 12:55

Ochotki dawno nie podawałam, ale Barttsw skoro tak mówisz to wierzę Ci na słowo. Ochotka jest szkodliwa i więcej jej nie podam... a co z Doniczkowcami? Czy się będą nadawały? Posiadam ,,świeży zakup'' i czy mogę podać to choremu bojownikowi czy znowu coś może zaszkodzić?

Bojownika przerzuciłam do akwarium kwarantannowego. Do akwarium z bojownikiem za poradą Bella dodałam 2 szyszki olszy czarnej (niestety nie mam w chwili obecnej liści ketapangu ale szybko zdobędę). zacznę też bardzo powoli zbijać parametry wody dodając demineralizowaną. Zaczęłam też szukać leków po sklepach. Może uda mi się go uratować.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 17 czerwca 18, 13:36

Doniczkowce sa naprawde dobre ale wlasnej hodowli
Lub z pewnego zrodla
A by zakwaic to wywar z szyszek lisci orzecha wloskiego lisci debu mozesz tez pokruszyc sparzyc i dac do baniaka
Tylko wywar z wody ro

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 17 czerwca 18, 20:28

Co do wody demineralizowanej zamiast RO. Mój bojek te problemy zaczął mieć gdy użyłam wody demineralizowanej aby zbić twardość wody. Niekóre wody demi będące w sprzedaży podobno mogą zawierać szkodliwe związki.
Ja mieszałam wodę demi z Orlenu z mineralną. Raz kupiłam na Lukoilu i zaczęły się problemy.
W szpitaliku moj bojek pływał w wodzie mineralnej zmieszanej z przegotowaną kranówką, bo nic na szybko nie mogłam załatwić.

Żywy pokarm to ryzyko przyniesienia czegoś. Chorego karmilam suchym i mrozonymi robalami, po rozmrożeniu oczywiście.
Jeśli ma apetyt to dobrze rokuje.

I jeszcze jedna rzecz. Proponowałabym zwiększyć podmianę do 5l tygodniowo. Moim zdaniem 3l to za mało na 25l akwarium.
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 18, 12:59 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "edytuj". /Hunter

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 17 czerwca 18, 20:33

bella uzywaj opcji edycji

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 17 czerwca 18, 20:40

A chętnie:)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 17 czerwca 18, 20:45

to dlaczego nie uzywasz ?

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Chory Bojownik

Postautor: Bella » 17 czerwca 18, 20:54

Nie zauwazylam wczesniej tej opcji. I tyle.

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 17 czerwca 18, 21:19

Około 2 lat temu używałam wody demineralizowanej z Shell i w czarnych wodach mój stary bojuś śmigał aż miło (też był odmiany Halfmoon, zauważyłam potem że po przejściu na wodę kranową pogorszyły mu się płetwy - widać nie dla nich twarda woda). Pójdę za sugestią i na razie dam suche papu. Co do 25l to może zacznę używać samej RO i ją mineralizować. Dam znać jeśli się pogorszy lub polepszy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory Bojownik

Postautor: barttsw » 17 czerwca 18, 21:22

przedewszystkim zawas wode wprowadz garbniki i kwasy humusowe
tylko zjezdzaj pomalu aby nie bylo szoku

bojusiomaniaczka
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 14 czerwca 18, 18:42

Re: Chory Bojownik

Postautor: bojusiomaniaczka » 20 czerwca 18, 12:42

Jak na razie bojownik bez zmian. To wygląda tak jakby nie reagował na leki. Głównie leży na dnie i nie pływa a jak już to ma z tym trudności. Podaje lek według producenta i zjechałam z PH w kwarantannie do 7,5 czy mam jechać nim dalej w dół?

Jakie parametry waszym zdaniem powinno mieć akwarium z bojownikiem (słyszałam że halfmoony są znacznie wrażliwsze niż te zwykłe i łatwo strzępią ,,sukienki'' więc potrzebują wyższej jakości wody).
W akwarium 25l ogólnym zaczęłam stosować wodę RO. Moja kranówka ma: PH: 8 GH: 14 i KH: 9
Po zmieszaniu 2/3 RO na 1/3 kranówki (w misce) parametry mają: PH:7 GH: 6 KH:4 - czy takie parametry będą dobre? (czy mimo 1/3 kranówki muszę dodać jeszcze jakiegoś mineralizatora do tego żeby nie zaszkodzić zbiornikowi?). Ewentualnie mogę zrobić armatkę torfową do jeszcze większego zbicia i zakwaszenia. Co radzicie? Jaka woda dla bojowników Halfmoon?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość