Metronidazol - stosowanie

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Metronidazol - stosowanie

Postautor: osama » 27 kwietnia 18, 18:26

Cześć,
chciałbym, abyście pomogli w ustaleniu sposobu leczenia metronidazolem 0,5% (5mg/ml), którego możemy stosować przeciwko pierwotniakom, wiciowcom, kulorzęsekowi, czy w związku problemami z układem pokarmowym.

W większości przypadków metronidazol stosowany jest w tabletkach, które niestety słabo się rozpuszczają.
Stężenie zalecane od 0,5-4g na 100l wody.
Kuracja zwykle przebiega w stężeniu 1,5g/100l wody, 3 dni pod rząd w temperaturze kilka stopni wyższej, niż normalnie (tyle, ile ryby wytrzymają). Następnie 4-7 dni przerwy, codziennie obniżamy nieco temperaturę i dalej niektóre źródła zalecają powtórzenie leczenia w ten sam sposób.

W moim przypadku mam butelkę, w której jest 100ml płynu - 5mg/ml, czyli 500mg.
Nie chcę jednak wlewać tego specyfiku do akwarium, wolałbym podawać w karmie, ponieważ ryby pobierają pokarm i generalnie nie wyglądają źle. Jedynie 1 szt. zostanie odłowiona do osobnego baniaczka, w którym samotnie przejdzie kurację.

Czytałem, że daje się 1,5g na 1kg mixu mięsnego.
Czyli na 1g suchego żarcia należy dać 0,0015g metronidazolu, czyli 1,5mg, co daje 0,3ml.
Pokarm podajemy przez 5-7 dni karmiąc ryby 2x dziennie niewielkimi ilościami.

Dane:
-litraż akwarium - 240l
-filtracja - JBL e900, głowica 750l/h z dużą gąbką
-obsada zbiornika - barwniaki czerwonobrzuche, generalnie 2 parki (rozmnażające się, więc liczba zmienna), 3 zbrojniki
-pokarmy, którymi karmię podopiecznych - mrożonki bez ochotki, serca i mixów, warzywa z działki + kupowana brukselka i brokuły, rzadko jakiś suchy
-temperatura wody i jej parametry - 25 stopni, pH 7,5, dość twarda, lekko zakwaszana
-opieka sprawowana nad zbiornikiem - 40% podmiany statystycznie co 10 dni, czyszczenie gąbki filtra, usuwanie części roślinności
-zmiany w zachowaniu ryby - pobiera pokarm, zachowuje się i pływa normalnie.
-zmiany na jej ciele - ryba blaknie i chudnie.
-dodatkowe informacja - w akwarium zdarzyła się także dziurawica dwóm osobnikom. Leczone były w 30l akwarium.


Proszę o wskazówki, podpowiedzi lub opisy z Waszymi doświadczeniami.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Metronidazol - stosowanie

Postautor: abiba » 27 kwietnia 18, 21:53

Nie spotkałem sie z postacią płynna tego specyfiku więć pewnie nie będe w stanie sie przydać . Stosowałm metro w tabletkach i wsypywałem je do filtra naurowego a konkretnie część do reaktora a druga połowę do prefiltra.

Nie wiem jak długo sie rozpuszczały ale rano po tabletkach śladu nie było .

Stosowałem w/g opisanego przez Ciebie schematu ale wyniki były mierne . Zastosowałem kurację drastyczną - doustnie przez strzykawkę .
Stan sie pogorszył ale po od 2 -5 dni wróciło wszystko do normy a po ok 2 tygodniach widać było wyrąźne przybranie masy .

No cóż , nie do końca chyba o to pytałes

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Metronidazol - stosowanie

Postautor: osama » 28 kwietnia 18, 15:03

Dziękuję za odpowiedz.
Jeśli zastosowałeś drastyczną metodę, to oznacza, że metronidazol nie jest silnie trujący dla ryb i nawet w dużych dawkach nie powinien wyrządzić krzywdy moim podopiecznym. A to bardzo ważna dla mnie informacja.

Czy temperaturę w zbiorniku podwyższałeś na jakiś okres podczas kuracji?

Zacznę od jutra, będę moczył robale i suche żarcie za każdym razem w 0,3ml metronidazolu.
O efektach będę informował na bieżąco.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Metronidazol - stosowanie

Postautor: abiba » 28 kwietnia 18, 16:21

temperaturę przed kuracją mialem 26 st . Wczasie kuracji podniosłem do ok 30st a po kuracji temperatuta ustabilizowana na poziomie 27,5 st

Niektóre ryby po tej drastycznej kuracji mały zmiany w okolicy skrzeli w postaci nawet utraty łusek . Szczerze mówiąc miałem "pełne gacie " więc jednak zalecam pewną ostrożność i nieupychanie metro do pyska bez umiaru

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości