Choroba gupików

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 22 kwietnia 18, 09:39

Zbiornik

Pojemność: 126 l
Filtracja: Filtr zewnętrzny Tetra 700 z deszczownicą oraz filtr wewnętrzny Aquael Fan-1 plus + dodatkowe napowietrzanie
Obsada: 4 kiryski spiżowe, 4 kiryski albinosy, 8 neonów, 5 samiczki gupika, 3 samce gupika
Pokarm: Tetra TetraRubin, Tropical Kirysek
Temperatura: 28-29oC (bardzo ciepło w mieszkaniu)
Oświetlenie: LED 2x18W
Parametry wody:
Azotany 13mg/l
Azotyny 0,1 mg/l
Twardość ogólna 6 odH
Twardość węglanowa 17 odH
Wartość pH 7,4
Chlor 0
Dwutlenek węgla mg/l
Opieka: Podmiany wody co ok. 2 tygodnie po 20l, przy każdorazowej podmianie odmulane dno, przy podmianie wody dodawana sól akwarystyczna Tropical Sanital

Zmiany:
Witam Was i może zacznę od początku. Część rybek została przeniesiona do nowego akwa ze zbiornika 54l. Dokupiona została nowa obsada. Nowe akwa dojrzewało 3 tygodnie i parametry wody są stabilne.
Od jakiegoś tygodnia u częsci gupików zauważyłem, że odchody gupików są w formie nitka-odchody-nitka (wrzucę zdjęcie jak uda mi się to złapać). W sumie zdechły 2 samce i 3 samice (podana obsada na początku postu już po podanych śmierciach). O ile początkowe śmierci samiczek mogłyby wskazywać na jakąs infekcję bakteryjną po porodach to samce stawały się apatyczne i zaczynały pływać na boku. Wtedy zauważyłem zmianę w odchodach. Po konsultacji w sklepie zoologicznym podpowiedziano mi, że mogą to być nicienie i leczenie środkiem o nazwie Capisol. Lek wpuszczony był w środę 18.04. Po podaniu leku rybki zrobiły się początkowo apatyczne później nerwowe. Chorym rybom mieszkańcy akwarium popodgryzali płetwy ogonowe i piersiowe. Młody samczyk gupika został pożarty. Teraz zachowują się w miarę normalnie ale odchody nadal wyglądają tak jak napisałem. Najgorsze jest to, że pojawiają się u kolejnych gupików. U niektórych wyglądają jak suche cienkie nitki a u niektórych były połączone jakby biała galareta z normalnymi odchodami. Spotkał się ktoś z czymś takim? Z góry dziękuję za pomoc.

Edit: link do yt na ktorym pod koniec dobrze widać o czym piszę

https://youtu.be/wbPY4qrgymw

Dziwne, że tylko gupiki to mają.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Choroba gupików

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 18, 12:45

Problemy z przewodem pokarmowym zazwyczaj mają swoje źródło w kiepskiej diecie. Niestety Twoje ryby mają bardzo monotonną i ubogą dietę. Gdybyś jadł 3 razy dziennie fast foody przez dłuższy czas to Twój organizm też by nawalał.
Zamiast biegać do sklepu po porady i leki zapewnij rybom odpowiednią dietę. Im bardziej bogata tym lepiej. Naturalnym pokarmem dla gupików jest larwa komara. Zachęcam raz za czasu kupić w sklepie woreczek żywego pokarmu. A na co dzień dobrym rozwiązaniem jest mrożony/liofilizowany pokarm. Mrożonki artemia/solowiec, wodzeń, oczlik, larwa komara, unikać ochotki i serc wołowych/indyczych (to nie pokarm dla ryb). Liofilizowana artemia też fajna sprawa. Karmię ryby morskie, to bardzo wygodny pokarm bo nie trzeba rozmrażać i przelewać wodą (ale jest droższy). Z suchej karmy np Naturefood Premium Plant pokarm dedykowany dla gupików. Tetra Rubin stosuj jako uzupełnienie diety, 2-3 razy w tygodniu. Ryby karm raz dziennie, raz w tygodniu głodówka.

Jak masz warunki to możesz hodować swój pokarm. Doniczkowiec, larwa komara, wylęg artemii - opisy znajdziesz w sieci. Polecam larwę komara, bo "hoduje się sama" :) Wystarczą kilku litrowe wiadra/stara wanna/oczko wode bez ryb/beczka. Hoduję praktycznie co roku od czerwca do połowy września - zależy jaka pogoda i jak ciepłe mamy noce.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 14:10

Czyli obstawiasz chorobę układu pokarmowego? Mam u wetka pod mikroskopem sprawdzić co to jest.
Capisolu kolejną dawkę dawać?
Pokarm namaczam w koncentracie czosnku czy czymś takim.
Samiczka jedna chyba nie do końca się okocila i widać że dobrze z nią nie jest.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 14:14

jaki to czosnek?
zacznij podawac dobry jakosciowo pokarm i zadbaj o zwierzaki

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 15:06

Wrócę do domu to napiszę Ci co to jest.
Zastanawia mnie jedna nieprawidlowosc. Gupiki które były 3 dni w akwa (nowo kupione) także zachorowały. Te same objawy. To samo z narybkiem. Są w drugim zbiorniku i u kilku jest to samo. To jakby się rozprzestrzenia. Do tego kiryski także zrobiły się dzisiaj apatyczne.
Edit: jedna samiczka gupika ma czerwonawe odchody (ta z filmu)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Choroba gupików

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 18, 15:11

Zbadaj sobie też parametry wody na obecność NO3 i NO2, bo wygląda na to, że wyżej podane parametry są ściągnięte ze strony wodociągów. To ma sens patrząc na twardość wody, ale związki azotowe zmieniają się bardzo często i bardzo szybko. Zależą głównie od ilości karmy jaką i ile sypiesz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 15:25

Hunter pisze:Zbadaj sobie też parametry wody na obecność NO3 i NO2, bo wygląda na to, że wyżej podane parametry są ściągnięte ze strony wodociągów. To ma sens patrząc na twardość wody, ale związki azotowe zmieniają się bardzo często i bardzo szybko. Zależą głównie od ilości karmy jaką i ile sypiesz.


Woda wodociągowa to fakt. Stoi 2 dni przed podmiana.
Testy robię co max 2 dni. Testy paskowe.
Tak jak pisalem. Azotany i azotyny stabilne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 15:29

Paski to mozesz sobie wsadIc w 4 litery no2 kropelkowy zoolek
No3 kropelkowy jbl

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 15:52

Z paska wychodzi
Azotany - 24 mg/l
Azotyny - 0,2 mg/l
Twardość ogólna: 6
Twardość węglanowa: 16
pH: 7,6
Chlor: 0
CO2: 12

Środek w którym namaczam pokarm to Garlic Guard

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 18:25

Testy kropelkowe te testy wydzuc
Czosnek nic ci nie da jak karmisz fast foodem

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 18:55

Oki. Dzięki za podpowiedź. Kupiłem solowca mrożonego :)
Jutro prawdopodobnie będę na wizycie u ichtiologa w stolicy. Czekam na info odnośnie wizyty. Będzie też badał wodę prócz rybki i ich odchodów więc zobaczymy jak to faktycznie wygląda. Domyślam się, ze paski to nie jest najlepsza metoda ale daje ogólny podgląd tego co dzieje się w akwa. Wiadomo, ze nie jest to super precyzyjny test pomiarowy ale lepszy taki niż żaden :)
Po wizycie dam znać co to było ale mi coraz bardziej wygląda to na bloat opisane na forum. Niemożliwe, żeby tygodniowy narybek był wrażliwy na nieodpowiednią dietę i miał takie same objawy jak starsze osobniki. Narybek jest w innym zbiorniku 50l.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 19:00

RafalSt83 pisze:Domyślam się, ze paski to nie jest najlepsza metoda ale daje ogólny podgląd tego co dzieje się w akwa. Wiadomo, ze nie jest to super precyzyjny test pomiarowy ale lepszy taki niż żaden
wlasnie lepszy zaden niz te brednie ktore pokazuja paski
RafalSt83 pisze:Jutro prawdopodobnie będę na wizycie u ichtiologa w stolicy.
po co ? odpowiem ci bez tego kiepska jakos ryb w sklepach wrecz mutanty

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 19:16

No ale też taki pech żeby ryba trefna została przyniesiona?
Podpowiedz mi Kolego co mam zrobić w tym momencie? Czekać aż pozdychają? Chcę się dowiedzieć jaka jest przyczyna tego bałaganu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 19:18

poszukaj w okolicy hodowcy i od niego sobie kup ryby w sklepach to masowka gmo itp

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 19:24

barttsw pisze:poszukaj w okolicy hodowcy i od niego sobie kup ryby w sklepach to masowka gmo itp


Szczerze mi odpowiedz, bo widzę, ze masz sporo większe doświadczenie niż ja, co zrobiłbyś w mojej sytuacji? Mam pozwolić na zdychanie rybek? Nieprawidłowego żywienia nie odwrócę. Moja niewiedza w połączeniu ze wpychaniem przez sprzedawców "super" pokarmów mogła się przyczynić do tego stanu. Tylko... problemy jelitowe są zaraźliwe? U moich rybek coś się przenosi. Chcę ustalić co się zadziało, ze jest jak jest i na przyszłość to wyeliminować.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości